Agenti ruské vojenské rozvědky GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, kteří jsou podezřelí z podílu na explozi ve Vrběticích a útoku na bývalého ruského zpravodajského důstojníka Sergeje Skripala a jeho dceru v anglickém Salisbury, byli povýšeni a pracují pro Kreml.
Ve videu zveřejněném na youtube kanálu ruského opozičníka Alexeje Navalného to uvádí investigativní novinář skupiny Bellingcat Christo Grozev.
"Jediné, co můžu říct, je, že jsou zdraví a pracují ve státních službách. Dostali nová zaměstnání, protože už dále nemůžou pracovat jako špioni," uvedl Grozev a dodal, že k záležitosti brzy zveřejní více informací.
"Jsou z nich významní zastupitelé Kremlu, dá se říct, pro různé (ruské) regiony," uvedl novinář.
Praha 17. dubna oznámila, že z výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti GRU, včetně Čepigy a Miškina. Oba muže zároveň podezřívá Británie, že v roce 2018 pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov přicestovali do jihoanglického Salisbury, kde nervově paralytickou látkou novičok otrávili Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji.
Oba agenti se na veřejnosti naposledy objevili v září 2018, kdy v rozhovoru s ruskou televizní stanicí RT připustili, že Salisbury navštívili jako turisté, odpovědnost za útok ale odmítli.
Grozev také připomněl, že oběma agentům bylo uděleno nejvyšší ruské vyznamenání Hrdina Ruské federace. Podle něj je v roce 2014 získali konkrétně za svou roli při operacích na území Česka a Bulharska.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Obchody začínají upozorňovat, jak bude otevřeno o Velikonocích
před 39 minutami
Pavel a Babiš budou jednat o rozpočtu či bezpečnostní situaci
před 1 hodinou
Žádné výmluvy a výjimky. Trumpova Amerika reaguje na české obranné výdaje
před 1 hodinou
Tyhle kecy poslouchat nebudu. Vondra odešel z debaty se slovenským politikem
před 2 hodinami
Íránci se mohou zúčastnit MS ve fotbale, s ohledem na jejich životy to ale nedoporučuji, prohlásil Trump
před 3 hodinami
Hrozí největší narušení dodávek ropy v historii, varuje IEA. Je důležitější, že Írán nebude mít jaderné zbraně, míní Trump
před 4 hodinami
První prohlášení íránského vůdce: Chámeneí požaduje od USA kompenzace, nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 5 hodinami
Válka v Íránu nahrává Putinovi. Pomáhá financovat jeho invazi na Ukrajinu
před 5 hodinami
Válka v Íránu stojí USA miliardy dolarů. Námořnictvo není připraveno eskortovat tankery přes Hormuzský průliv
před 6 hodinami
Tlačte na Putina, ne na nás, vyzval Zelenskyj Trumpa
před 7 hodinami
Šichtařová úplně končí v politice. Nezmění ji ani volby, prohlásila
před 7 hodinami
Ukrajinci plánují útoky na mou rodinu, prohlásil Orbán
před 10 hodinami
Írán označil Trumpa za Satana: Je to nejhloupější prezident v dějinách USA
před 11 hodinami
Cena za barel ropy opět překonala hranici 100 dolarů. Rusko jedná o dodávkách paliv s USA
před 12 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty budou pozvolna klesat
včera
Co udělá rekordní uvolnění 400 milionů barelů ropy s cenami pohonných hmot?
včera
Trump opět otočil: Válka s Íránem ani zdaleka neskončila
včera
Provizorium míří ke konci. Poslanci schválili státní rozpočet na letošní rok
včera
Šichtařová avizuje konec v Poslanecké sněmovně. Změna se nepodaří, vysvětlila
včera
Moravec zatím nesmí moderovat u konkurence. ČT ho může platit ještě půl roku
Budoucnost Václava Moravce po jeho nedělním odchodu z České televize, kde působil přes 20 let, je zatím nejasná. Má to dobrý důvod. Televize v tuto chvíli může mluvit moderátorovi do života. Moravec se s ní ale zkouší dohodnout na jiném postupu.
Zdroj: Jan Hrabě