Rusko hlásí dalších 5185 případů koronaviru, dokončují se testy druhé vakcíny

Rusko dnes oznámilo 5185 nových případů nákazy koronavirem a 51 obětí nemoci covid-19 za uplynulých 24 hodin. O den dříve přibylo 5195 infikovaných a 61 úmrtí. Celkový počet nakažených od začátku pandemie v zemi dosáhl 1.030.690, sdělil dnes operativní štáb. Úřad Rospotrebnadzor, který mimo jiné sleduje epidemickou situaci v zemi, sdělil, že koncem září budou dokončeny klinické testy druhé ruské protikoronavirové vakcíny.

Ilustrační foto
doporučujeme

Celkový počet obětí nákazy v největší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel podle dnešní informace operativního štábu stoupl na 17.871. Mezitím se z covidu-19, jehož původcem je koronavirus SARS-CoV-2, vyléčilo 843.277 lidí, informuje Interfax.

Rusko je z hlediska počtu nakažených podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně, čtvrtou nejpostiženější zemí světa po Spojených státech, Indii a Brazílii. Z hlediska počtu úmrtí je na 12. příčce.

Šéfka úřadu Rospotrebnadzor Anna Popovová dnes informovala, že klinické testy další ruské očkovací látky proti koronaviru, kterou vyvinulo centrum Vektor, budou završeny 30. září. "Dnes se naši kolegové soustředí na jednu vakcínu - peptidovou vakcínu, vakcínu na bázi peptidových antigenů - a ta nyní končí část klinického výzkumu. Finálním dnem je 30. září," citovala Popovovou agentura TASS.

Ruský prezident Vladimir Putin 11. srpna informoval, že ministerstvo zdravotnictví schválilo první protikoronavirovou vakcínu na světě Sputnik V, vyvinutou moskevským Ústavem epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Přípravek prošel dvěma fázemi klinických zkoušek, rozsah a dostatečnost testů ale zpochybnili západní experti.

Ministr zdravotnictví Michail Muraško dnes oznámil, že ještě tento týden začne očkováním dobrovolníků třetí fáze klinického testování Sputniku V. Západní odborníci ruským úřadům vyčítali zejména to, že před registrací preparátu nebyla provedena právě třetí fáze testů na velkém počtu dobrovolníků, v řádu několika desítek tisíc.

Podle Muraška by paralelně s třetí fází testů mělo v příštím týdnu začít první rozesílání vakcíny do ruských regionů. Ještě by nemělo jít o velké množství dávek, očkovány by měly být rizikové skupiny, především lékaři a učitelé.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Minsku začal opoziční pochod, policie zatýkala

19.09.2020 16:15 V Minsku dnes začal další opoziční pochod žen proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra…

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Hranice Běloruska a Litvy je přes Lukašenkovy hrozby dál otevřená

19.09.2020 12:57 Hrozba běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že zvažuje zavřít hranic s Litvou a Polskem se…

Navalnyj na instagramu popisuje svůj stav, prošel se po schodech

19.09.2020 12:25 Zdravotní stav ruského opozičního politika Alexeje Navalného se dál zlepšuje, i když pomalu. Přední…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama