Rusko dnes obvinilo Izrael, že podporuje "neonacistický režim" v Kyjevě, informuje na svých internetových stránkách britský The Guardian. Upozorňuje, že eskaluje diplomatická roztržka mezi Moskvou a Izraelem, který je jedním z mála blízkých spojenců USA, již po ruském vpádu na Ukrajinu nezavedli sankce proti Kremlu, ani neposílají na Ukrajinu útočné zbraně.
V pondělí si izraelské ministerstvo zahraničí předvolalo ruského velvyslance kvůli výrokům šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, podle kterého nacistický vůdce Adolf Hitler v sobě měl židovskou krev a že "největší antisemité bývají Židé". Lavrov to řekl v rozhovoru s italskou televizí v souvislosti s židovským původem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid výroky označil za "neodpustitelné, šokující a historicky chybné". "Říci, že Hitler byl Žid, je totéž jako říci, že Židé zabíjeli sami sebe," uvedl Lapid.
Ruské ministerstvo zahraničí dnes naopak obvinilo Lapida, že dělá "protihistorické" poznámky o holokaustu, které "do značné míry vysvětlují kurz současné izraelské vlády, která podporuje neonacistický režim v Kyjevě". Resort v prohlášení dodal, že "bohužel historie zná tragické případy spolupráce Židů s nacisty".
The Guardian uvádí, že izraelská vláda se kvůli tomuto sporu dostala pod zvýšený tlak, aby opustila své dosavadní snahy o neutrální postoj k válce Ruska s Ukrajinou. Od začátku ruské invaze Izrael na Ukrajině zřídil polní nemocnici, dodává do země humanitární pomoc a ochranné vesty a přilby pro ukrajinské vojáky. Vztahy mezi Izraelem a Ruskem The Guardian označuje za delikátní vzhledem k tomu, že obě země mají své zájmy v Sýrii.
Agentura DPA informuje, že ruského velvyslance si dnes "kvůli nepřijatelným antisemitským prohlášením ruského ministerstva zahraničí" předvolal i lotyšský resort diplomacie. Reagoval tak na pasáž v prohlášení, v níž se píše o tom, že "židovský původ prezidenta není zárukou ochrany před neonacisty v zemi". Moskva připomíná, že židovské kořeny má i lotyšský prezident Egils Levits a obviňuje ho z toho, že "úspěšně kryje rehabilitaci (jednotek) Waffen-SS ve své zemi".
Ruský prezident Vladimir Putin 24. února ohlásil začátek invaze na Ukrajinu s cílem tuto zemi demilitarizovat a denacifikovat.
Související
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
Aktuálně se děje
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
22. března 2026 21:51
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
22. března 2026 21:02
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
22. března 2026 19:54
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
22. března 2026 19:19
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.
Zdroj: David Holub