Rusko se s Ukrajinou dohodlo na zřízení deseti koridorů pro evakuaci civilistů

Kyjev a Moskva na dnešek dohodly zřízení deseti humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů z ohnisek fronty v ukrajinských městech. S odvoláním na místopředsedkyni ukrajinské vlády Irynu Vereščukovou tom dnes informovala agentura Reuters. Připomněla, že Ukrajina a Rusko se v posledních týdnech vzájemně obviňovaly z toho, že humanitární koridory nefungují.

V projevu ve státní televizi Vereščuková řekla, že civilisté, kteří se snaží opustit obléhaný přístav Mariupol, budou muset odjet osobními automobily. Ruské síly přes svá kontrolní stanoviště v okolí města nepouštějí autobusy.

Starosta obléhaného města Mariupol Vadym Bojčenko dnes uvedl, že hovořil s francouzským velvyslancem na Ukrajině o možnostech evakuace civilistů. Francouzský prezident Emmanuel Macron dříve prohlásil, že navrhne Rusku plán, jak pomoci lidem z obléhaného města odejít.

Situace v obklíčeném městě zůstává podle Bojčenka kritická, v jeho centru probíhají pouliční boje. Podle Vereščukové se z města musí evakuovat přes 100.000 lidí. Před ruskou invazí ve městě žilo kolem 450.000 lidí.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině uprchlíci Ukrajina

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

USA shodily z letadel první humanitární pomoc do Pásma Gazy

Tři americká vojenská transportní letadla v sobotu shodila první humanitární pomoc pro civilisty do Pásma Gazy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy