Rusové v Charkovské oblasti umučili a zabili přes 1000 lidí. Ukrajinci objevili 10 mučíren

V ukrajinské Charkovské oblasti bylo během ruské okupace mučeno a zabito přes 1000 civilistů, řekl dnes podle portálu Interfax-Ukrajina ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec. V oblasti se po odchodu ruských vojáků našlo 10 mučíren, uvedl také podle ruskojazyčného webu BBC šéf ukrajinské policie Ihor Klymenko.

Kyjevu se v posledních dnech podařilo obnovit kontrolu nad velkou částí Charkovské oblasti na severovýchodě země během rychlé protiofenzívy. Z osvobozených území začaly přicházet zprávy o hrůzách, kterými si za okupace podle ukrajinských představitelů prošli místní obyvatelé, podobně jako tomu bylo v případě měst v okolí Kyjeva osvobozených v dubnu.

"K dnešnímu dni mohu potvrdit přítomnost nejméně 10 mučíren v obcích (Charkovské oblasti). Dvě z nich jsou ve městě Balaklija," uvedl pak policejní šéf Klymenko.

Jednu z mučíren zřídili ruští vojáci za okupace Balakliji na tamní policejní stanici, zjistila BBC. Artem, který tam podle svých slov strávil 40 dní, novinářům stanice řekl, že jeho samotného i spoluvězně a spoluvězenkyně Rusové mučili elektrickým proudem. Používali přitom generátor pro nabíjení mobilního telefonu.

Artem také slyšel, jak v sousedních celách křičí lidé bolestí. Věznitelé podle něj při mučení speciálně vypínali hlasitou ventilaci. "Vypnuli ji, abychom mohli všichni slyšet, jak při mučení proudem křičí lidi," vysvětlil. Rusové ho zadrželi poté, co u něho našli fotografii bratra v ukrajinské vojenské uniformě.

Ukrajinský ombudsman novinářům řekl, že v nadcházejících dnech úřady zveřejní přesný počet mučených a zabitých obyvatel osvobozeného Izjumu, kde se po stažení ruských vojáků našlo provizorní pohřebiště se zhruba 450 hroby. Ukrajinská prokuratura dnes podle agentury AP oznámila, že některá těla nalezená na tomto místě měla svázané ruce za zády nebo provaz kolem krku, což ukazuje na možné mučení. Náčelník policejního vyšetřovacího oddělení pro Charkovskou oblast Serhij Bolvinov ve čtvrtek uvedl, že někteří z pochovaných pravděpodobně zemřeli také při dělostřeleckém ostřelování.

Kyjev: V hromadných hrobech v Izjumu leží hlavně civilisté, část byla mučena

Většina těl uložených v provizorních hrobech nalezených v Izjumu na severovýchodě Ukrajiny patří civilistům, uvedla dnes ukrajinská policie. Většina ze zatím exhumovaných těl nese stopy mučení, sdělil gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Do města, které síly Kyjeva osvobodily od ruských okupačních jednotek minulý týden, plánuje vyslat misi OSN. Následky ruské okupace jsou na severovýchodě Ukrajiny podobné jako v dříve osvobozené Buči u Kyjeva, řekl v dnešním rozhovoru s agenturou Reuters ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Uvedl také, že na nově osvobozených územích jsou důkazy o ruských válečných zločinech.

O nálezu provizorního pohřebiště se zhruba 450 hroby informovala ve čtvrtek místní policie i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Stovky hrobů označených křížem v lese na izjumském předměstí viděli dnes i reportéři AFP, podle kterých se pracuje na identifikaci mrtvých.

Hrobů je mezi vzrostlými stromy zřejmě 443, uvedl z místa vládní Oleh Kotenko. "Viděl jsem číslo 443. Číslo jedna jsem neviděl," řekl činitel. "Celkový počet mrtvých (v oblasti v důsledku bojů) odhadujeme podle čísel," upřesnil Kotenko. Dodal, že některé hroby ale obsahují i dvě nebo více těl. Úřady zaujal zejména hrob s těly, nad kterým byl vztyčen kříž s nápisem "Ukrajinská armáda, 17 lidí. Izjum, z pitevny".

Ukrajinská prokuratura dnes podle agentury AP oznámila, že některá těla měla ruce svázané za zády či provaz kolem krku. Gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov uvedl, že známky násilné smrti neslo 99 procent těl, která byla během dneška exhumována.

"Vše nasvědčuje tomu, že tyto osoby byly mučeny a popraveny," napsal Syněhubov na telegramu. Mezi pohřbenými jsou podle něj i děti. Upřesnil, že na místě pracuje 200 strážců zákona a odborníků.

Během dneška experti vyzdvihli těla 23 civilistů a 17 ukrajinských vojáků, řekl stanici Nastojaščeje vremja prokurátor Charkovské oblasti Oleksandr Filčakov. Policejní šéf Ihor Klymenko předtím uvedl, že podle předběžných odhadů tvoří větší část pochovaných civilisté.

Úkolem úřadů je nyní mrtvé identifikovat a potvrdit příčinu jejich úmrtí. Náčelník policejního vyšetřovacího oddělení pro Charkovskou oblast Serhij Bolvinov ve čtvrtek uvedl, že někteří z lidí na hřbitově zemřeli při dělostřeleckém ostřelování nebo náletech.

Zmocněnce pro pohřešované osoby Kotenko také upozornil, že část Izjumu byla v izolaci a lidé bez zásob umírali hlady. Úřady se dosud navíc nedostaly na izjumské hřbitovy. "Nevíme proto, jaká je situace," řekl Kotenko.

Také prezident Zelenskyj dnes v rozhovoru s agenturou Reuters upozornil, že civilních obětí ruské okupace bude na nově osvobozeném území pravděpodobně mnohem víc. "K dnešku víme o 450 pohřbených mrtvých. Jsou ale i další pohřebiště s mnoha lidmi. Umučenými. Někde celé rodiny," podtrhl Zelenskyj. Odpověděl také kladně na otázku, zda jsou v oblasti důkazy o spáchání válečných zločinů.

Izjum v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny dobyla zpět ukrajinská armáda minulý týden při své protiofenzivě. Pod kontrolou ruských sil bylo toto strategické město od března. Obdobné zprávy o nálezech narychlo vytvořených pohřebišť s těly civilistů nebo hromadných hrobech přicházely z Ukrajiny také v dubnu po stažení ruských vojsk z Kyjevské oblasti, z měst jako Buča nebo Irpiň.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy