Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským znovu odmítl požadavky Ruska na poskytnutí záruk, že se Ukrajina nepřipojí k Severoatlantické alianci. Vyzdvihl přitom také důležitost partnerství mezi NATO a Kyjevem.
Zelenskyj řekl, že Rusko svým jednáním v posledních letech samo Ukrajinu tlačí k připojení k západní alianci. Moskva čelí podezřením, že chystá invazi na Ukrajinu vzhledem ke shromažďování desítek tisíc vojáků na jejích hranicích. Kreml to však odmítá.
"Nebudeme dělat žádné kompromisy ohledně práva Ukrajiny zvolit si svou vlastní cestu, nebudeme dělat žádné kompromisy ohledně práva NATO bránit a chránit všechny spojence a nebudeme dělat žádný kompromis ohledně partnerství NATO s Ukrajinou," řekl Stoltenberg po schůzce se Zelenským v Bruselu.
Poznamenal přitom, že stále platí rozhodnutí z roku 2008, v němž summit NATO přislíbil možnost budoucího členství v alianci Ukrajině a Gruzii, nicméně bez bližšího určení časového rámce. Připomněl, že přijetí nového členského státu by muselo být schváleno v rámci NATO jednomyslně. Proti přijetí Ukrajiny se přitom v minulosti vyslovovala například Francie a Německo, poznamenala agentura AFP.
"Od roku 2014, od začátku války (na východě Ukrajiny), tlačí Rusko Ukrajinu k NATO a dnes má nakročeno k tomu vydláždit složitou cestu k jejímu přistoupení," řekl Zelenskyj. V zájmu aliance je podle něj v tuto chvíli stát za Ukrajinou, protože kdyby Rusko zaútočilo, bylo by NATO zataženo do konfliktu, ať už se mu to líbí, nebo ne. "Pokud naše armáda neobstojí, bude to mít následky pro všechny členské státy NATO, protože Ukrajina je předsunutou hlídkou," řekl Zelenskyj.
Ukrajinský prezident podle AFP rovněž neskrýval své zklamání ze středečního setkání s lídry zemí EU. "Mnoho evropských vůdců v zásadě nerozumí tomu, co se děje u našich hranic," řekl poté, co neúspěšně žádal země sedmadvacítky o uvalení preventivních sankcí vůči Moskvě. O situaci na východě Evropy budou dnes lídři jednat na summitu EU.
Rusko se vymezuje proti možnosti přijetí Ukrajiny do NATO a tvrdí, že by se jednalo o krok, který by ohrožoval jeho bezpečnost. Moskva ve středu předala své návrhy na bezpečnostní záruky ohledně nerozšiřování Severoatlantické aliance směrem na východ americké diplomatce Karen Donfriedové, která se je dnes chystá probrat s velvyslanci zemí EU v Bruselu, píše AFP.
NATO je obrannou aliancí založenou na principu kolektivní bezpečnosti, podle jejích pravidel by byl útok na jednoho z členů vykládán jako útok na všechny. Tento princip se však nevztahuje na partnerské země. Aliance tímto argumentem odůvodňovala to, že nezasáhla při ruské intervenci vůči Gruzii v roce 2008 ani při ruské anexi ukrajinského poloostrova Krymu v roce 2014.
Související

Jak vypadá běžný život Ukrajinců? Lidé melou z posledního, postupně ztrácí naději

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
Ukrajina , NATO , Jens Stoltenberg
Aktuálně se děje
před 35 minutami

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy
před 1 hodinou

Ukrajinská půda plná smrtících pastí. Miny brání návratu k zemědělství i normálnímu životu
před 2 hodinami

Rusko bude hrozbou pro celý svět navždy. Po porážce na Ukrajině se musí rozpadnout, říká vůdce Tatarů
před 2 hodinami

Jak vypadá běžný život Ukrajinců? Lidé melou z posledního, postupně ztrácí naději
před 3 hodinami

Jdete moc pomalu? Zastřelí vás. Svědek promluvil o drsném životě v okupované Gaze
před 4 hodinami

Silné bouřky udeří i ve středu. Platí nové varování
před 4 hodinami

"Moje rodina je zničena." Afghánec po úniku dat britské armády hovoří o zradě a pomstě Tálibánu
před 4 hodinami

Proč Ukrajina zoufale potřebuje americké raketové systémy Patriot?
před 5 hodinami

EU je z používání chemických zbraní Ruskem zděšena. Kallasová označila situaci za nesnesitelnou
před 6 hodinami

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?
před 7 hodinami

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění
před 8 hodinami

Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrací tropické teploty
včera

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie
včera

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
včera

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
včera

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
včera

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
včera

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
včera

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
včera
Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.
Zdroj: Libor Novák