Ukrajinci posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, uvedli analytici

Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje. Ve zprávě k situaci na bojišti to dnes uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Podle britské vojenské rozvědky ukrajinské jednotky pomalu postupují nejméně na dvou osách východně od řek Oskil a Siverskyj (Severní) Doněc v Charkovské oblasti, zatímco Rusko na východě Ukrajiny posiluje obranu.

Ukrajinská armáda se podle ruských zdrojů ISW blíží úplnému odstřižení ruských sil od zásobování u Lymanu a snaží se ruské jednotky obklíčit. V předchozích dvou dnech kyjevské síly převzaly kontrolu nad několika vesnicemi severně a severozápadně od Lymanu.

Ruské ministerstvo obrany dnes ale uvedlo, že ukrajinská ofenziva u Lymanu selhala. Ukrajinská armáda v důsledku toho přišla o více než 70 vojáků, čtyři tanky a devět dalších vojenských vozidel. Tvrzení stran zapojených v konfliktu nelze nezávisle ověřit.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února a na východě a severovýchodě země dobylo téměř celou Luhanskou oblast a části Charkovské a Doněcké oblasti. Ukrajina od začátku září v regionu zahájila protiofenzivu, při které výrazně postoupila zejména v Charkovské oblasti.

V posledních dnech ukrajinské síly ustanovily pozice na východním břehu Oskilu, uvádí ISW i Londýn. Boje pokračují i na jihu Ukrajiny, v Chersonské oblasti, kde se společně s dalšími částmi ukrajinského území konala od minulého týdne hlasování, které Moskva označuje za referenda o připojení k Rusku.

Speciální vojenská operace, jak Moskva svou invazi na Ukrajinu oficiálně nazývá, musí pokračovat nejméně do doby, než ruské jednotky dobudou celou Doněckou oblast na východě Ukrajiny, uvedl dnes Kreml. Na části tohoto území je od roku 2014 proruská samozvaná Doněcká lidová republika (DNR). O zbytek území obě armády svádějí od začátku prudké boje, pozornost si získala například bitva o Mariupol na jihu oblasti, ale i pokusy ruské armády obsadit Bachmut nebo Kramatorsk na severu.

Rusko si dobytí Luhanské a Doněcké oblasti stanovilo jako jeden ze svých cílů na začátku invaze. Dobytí Luhanské oblasti Moskva oznámila v létě, úplně celé území ale pod kontrolou nemá. Doněckou oblast ovládají její jednotky zhruba ze 60 procent, uvedla agentura Reuters.

Související

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

Více souvisejících

Armáda Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 44 minutami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 44 minutami

před 49 minutami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy