Rusové dobyli Severodoněck, Ukrajinci se stáhli k Lysyčansku

Východoukrajinský Severodoněck už je zcela pod kontrolou jednotek ruské armády a proruských separatistů, ukrajinské síly se z týdny obléhaného města kompletně stáhly. Řekl to dnes starosta Oleksandr Strjuk, podle kterého už město nelze opustit skrze území, které by Ukrajina ještě ovládala. Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj už v pátek oznámil, že ukrajinští vojáci dostali rozkaz Severodoněck opustit. Boje se nyní vedou zejména o blízký Lysyčansk.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ztráta strategicky položeného Severodoněcku po několika týdnech krvavých bojů je pro Kyjev největším bojovým neúspěchem od dobytí Mariupolu. Rusko si naproti tomu slibuje, že díky ovládnutí Severodoněcku, který měl před válkou 100.000 obyvatel, bude mít pevnou základnu pro další útoky směrem do ukrajinského vnitrozemí - v první řadě na Lysyčansk, který leží na opačném břehu řeky Severní Doněc.

"Město nyní zcela okupuje Rusko. Snaží se tam teď nastolit svou vlastní správu, a pokud vím, jmenovali už i nějaké vedení," řekl Strjuk v ukrajinské televizi. Ztrátu Severodoněcku potvrdil také ukrajinský generální štáb.

"V důsledku úspěšných ofenzivních operací jednotky milicí z LNR (samozvané Luhanské lidové republiky - pozn. ČTK) podporované ruskými jednotkami... zcela osvobodily města Severodoněck a Borivske," řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Podle něj ofenziva zničila i "baštu tvrdohlavého odporu" v chemičce Azot, kde se skrývaly i stovky civilistů. O jejich osudu nic bližšího nesdělil.

Náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov agentuře Reuters řekl, že ukrajinské jednotky se přeskupují a budou pokračovat v obranných operacích v oblasti Lysyčansku, protože další obrana kompletně zničeného Severodoněcku už nebyla možná. "Stahujeme se do příznivějších pozic, abychom získali taktickou výhodu," řekl.

"Rusko používá taktiku..., jakou použilo v Mariupolu: vymazat město z povrchu zemského. Vzhledem k takovým podmínkám bylo udržení obrany mezi ruinami a ve volném terénu nemožné," dodal Budanov.

Gubernátor Hajdaj na komunikační síti Telegram napsal, že dnes pokračovalo bombardování a ostřelování Severodoněcku i Lysyčansku a že cílem dělostřeleckých a leteckých útoků byl také areál továrny Azot. Tam se do posledních chvil ukrývaly stovky civilistů, jak potvrdil i starosta Strjuk. "Ti lidé žili skoro tři měsíce v podzemí, v krytech. Je to náročné fyzicky i psychicky. Teď potřebují lékařskou pomoc i psychologickou podporu," uvedl starosta. Podle něj ale Rusové chtějí zneužít civilisty pro svou propagandu.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov dnes podle serveru BBC sdělil, že továrnu Azot opustilo asi 800 civilistů a že areál je pod kontrolou ruských jednotek, stejně jako celá průmyslová zóna a letiště v Severodoněcku. Stejný počet lidí, kteří opustili továrnu Azot, uvedl i představitel proruské separatistické Luhanské lidové republiky Ivan Filiponěnko, jehož citovala agentura Interfax. Nesdělil ale, kam tito lidé zamířili.

Další představitel separatistů z LNR Andrej Maročko na síti Telegram napsal, že jednotky ruské armády a proruských separatistů obsazují i město Lysyčansk. "Už jsou obsazené některé podniky. Bojuje se v ulicích," uvedl. Tvrzení ruských ani ukrajinských představitelů ale nelze nijak ověřit.

Obsazením Severodoněcku se Rusko přiblížilo splnění jednoho ze svých deklarovaných válečných cílů, a to získání plné kontroly nad Luhanskou oblastí. Její území Moskva krátce před únorovou invazí uznala jako samostatnou republiku.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Počasí o víkendu: Teploty budou atakovat třicítku, hrozí i bouřky

11.08.2022 06:30 Druhý srpnový víkend je před námi a při tvoření plánů na něj není třeba nijak zásadně zohledňovat…

Dodávky ropy do Česka budou do konce týdne obnoveny

11.08.2022 12:26 Dodávky ropy do Česka ropovodem Družba by mohly být obnoveny v pátek, nebo v sobotu. České televizi…

V Evropské unii vstoupil v platnost zákaz dovozu ruského uhlí

11.08.2022 15:34 V Evropské unii dnes v plném rozsahu začal platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské…

Zelenskyj: Následky mohou být katastrofálnější než Černobyl. Záporožská…

11.08.2022 16:54 Záporožská jaderná elektrárna, největší v Evropě, byla znovu ostřelována, uvedla dnes ukrajinská…

Německo hodlá Ukrajinu v obraně před ruskou invazí dále podporovat

11.08.2022 14:29 Aktualizováno Německo bude dál podporovat Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Dnes to na tiskové konferenci…

Velká Británie a Dánsko pošlou Ukrajině další peníze a zbraně

11.08.2022 13:16 Británie a Dánsko pošlou na Ukrajinu další peníze a zbraně. Oznámily to dnes podle agentury Reuters…

Je mi 21 let a hrozně chci žít, prosí ruský voják o uvolnění z armády

11.08.2022 12:51 "V bojích jsem přišel o všechny blízké kamarády, je mi 21 let a hrozně chci žít," píše ruské…

Ruské invazní jednotky útočí u východoukrajinských obcí Marjinka a Pisky

11.08.2022 09:37 Ruské invazní jednotky útočí u východoukrajinských obcí Marjinka a Pisky, informoval dnes…

Z běloruského vojenského letiště využívaného ruskou armádou se ozývaly…

11.08.2022 09:11 Z oblasti běloruského vojenského letiště Zjabrauka, které se nachází nedaleko ukrajinských hranic,…

Rusové ostřelovali Dněpropetrovskou oblast, zemřelo 13 lidí

10.08.2022 20:32 Aktualizováno Při ruském ostřelování Dněpropetrovské oblasti na středovýchodní Ukrajině zemřelo v noci na dnešek…

Transněfť obnovil dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, do Česka ale…

10.08.2022 18:02 Aktualizováno Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Ukrajinci se chlubí zničením devíti ruských letadel za 24 hodin

10.08.2022 11:47 Aktualizováno Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských…

Zelenskyj chce, aby válka na Ukrajině skončila osvobozením Krymu

10.08.2022 09:56 Válka na Ukrajině začala obsazením poloostrova Krym Ruskem a musí skončit jeho osvobozením…

Související:

Právě se děje

reklama