Ukrajinská armáda oznámila zahájení ofenzivy na jihu země

Ukrajinská armáda oznámila, že zahájila ofenzivu na jihu země. Podle ukrajinských médií, která se odvolávají na armádní zdroje, se útočícím vojskům podařilo v Chersonské oblasti na některých místech prolomit první linii ruské obrany. Ukrajinští vojáci dobyli zpět čtyři dosud okupované vesnice u města Cherson, informoval později zdroj z ukrajinské armády stanici CNN.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Proruští představitelé nejprve uvedli, že zprávy o zahájení ukrajinské ofenzívy jsou nepravdivé. Ruské ministerstvo obrany však večer ukrajinskou protiofenzivu v Chersonské a Mykolajivské oblasti připustilo a zároveň tvrdilo, že ukrajinská armáda při ní utrpěla těžké ztráty.

"Ukrajinské ozbrojené síly zahájily na mnoha směrech ofenzivu na jihu Ukrajiny," citoval deník Ukrajinska pravda mluvčí ukrajinské armády Nataliji Humenjukovou, která zároveň vyzvala ke střídmosti ohledně informování o probíhajících bojích. List s odvoláním na několik zdrojů v ukrajinské armádě uvedl, že se ze svých blíže neupřesněných pozic v Chersonské oblasti stáhl pluk separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) a na útěk se obrátili také ruští výsadkáři, který této jednotce měli poskytovat podporu.

Podle zdroje televize CNN je hlavním "cílem" protiofenzivy Cherson. "Operace začala v noci masivním ostřelováním ruských pozic a týlu," popsal zdroj, jehož jméno stanice z bezpečnostních důvodů nesdělila. "Zasáhli jsme pěchotu z DNR a LNR (samozvaných proruských republik v Doněcké a Luhanské oblasti), utekli. Ruský výsadek prchnul za nimi," tvrdil zdroj, podle něhož ukrajinští vojáci prolomili první obrannou linii Rusů na třech místech a osvobodili čtyři vsi - Novodmytrivku, Archanhelske, Tomynu Balku a Pravdyne.

"Je to fake. Ofenziva Ozbrojených sil Ukrajiny je iluze," uvedl během dne podle agentury TASS Ruskem dosazený zástupce šéfa oblastní správy Kirill Stremousov (ukrajinsky Kyrylo Stremousov). "Nikdo nikam nepostupuje, nikdo neustupuje. Všechno je to výmysl. Žijeme v klidu," dodal.

Ve městě Nova Kachovka byla vyhlášena evakuace pracovišť, uvedl podle TASS šéf místní ruské okupační správy Vladimir Leonťjev. Ve městě se podle něj v posledním dni odehrálo deset raketových úderů. Městem znějí sirény leteckého poplachu. Podle podle mluvčího správy Oděské oblasti Serhije Bratčuka byl v Beryslavi nedaleko Nové Kachovky zasažen strojírenský závod, kde byly umístěné ruské jednotky. Zásah podle něj utrpěl také sklad zbraní a munice v obci Havrylivka. Výbuchy byly slyšet i ze samotného Chersonu, uvedla televize Suspilne.

Ruské ministerstvo obrany oozději ukrajinskou protiofenzivu připustilo. "Ukrajinské vojsko podniklo ve třech směrech pokusy o ofenzivu v Mykolajivské a Chersonské oblasti. V důsledku aktivní obrany ruského vojska utrpěly jednotky ukrajinských ozbrojených sil velké ztráty," uvedl podle agentury TASS ruský resort obrany, jenž zároveň prohlásil, že "pokus o ofenzivu selhal". Ukrajinská armáda přišla prý o více než 560 vojáků, 26 tanků, 23 bojových vozidel pěchoty, devět obrněných bojových vozidel a dva letouny Su-25, tvrdí Moskva.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Ukrajinské vedení hovořilo o zahájení ofenzivy na jihu země od června, v polovině července pak prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil armádě dobýt tuto část Ukrajiny zpět. Ofenzivě předcházely týdny vytrvalého ostřelování mostů přes řeku Dněpr, skladišť zbraní a dalších ruských logistických cílů v Chersonské oblasti, které provádělo ukrajinské dalekonosné dělostřelectvo.

V Česku je nyní 120.000 lidí s covidem. Biolog doporučuje respirátory…

29.09.2022 15:22 V Česku je nyní asi 120.000 lidí s nemocí covid-19, z toho je polovina bez příznaků. ČTK to dnes…

Rusko zítra oznámí anexi dalších okupovaných ukrajinských území

29.09.2022 19:03 luvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes potvrdil, že při páteční ceremonii v…

Deštivé počasí trápí Česko. Meteorologové vysvětlili, čím to je

29.09.2022 06:30 Deštivé počasí v druhé polovině září trápí Českou republiku, čímž jsou někteří lidé zásadně…

NATO bude na útoky proti Nord Streamu reagovat rázně, varoval Stoltenberg

29.09.2022 11:55 Všechny dostupné informace o poškození plynovodů Nord Stream naznačují, že šlo o sabotáž, uvedl…

Švédové objevili čtvrtý únik plynu v plynovodech Nord Stream

29.09.2022 10:11 Švédská pobřežní hlídka objevila již dříve tento týden čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů…

Rusko v pátek ohlásí anexi dalších okupovaných ukrajinských území

29.09.2022 19:03 Aktualizováno luvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes potvrdil, že při páteční ceremonii v…

Na Západě se už připravují scénáře, jak vyvolat nové konflikty, prohlašuje…

29.09.2022 18:09 Západ se snaží vyvolat na území Společenství nezávislých států (SNS) další konflikty, které by se…

Putin podepsal dekret o zákazu tranzitu kamionů z některých západních zemí…

29.09.2022 15:08 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, kterým zmocňuje vládu k zákazu tranzitu…

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti

29.09.2022 10:52 Aktualizováno Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět.…

Při ruských útocích zemřelo ve středu v Doněcké oblasti šest civilistů

29.09.2022 08:57 Při ruských útocích zemřelo ve středu v Doněcké oblasti šest civilistů. Informoval o tom dnes list…

ROZHOVOR: Před 65 lety došlo v SSSR k třetí nejhorší jaderné havárii v…

29.09.2022 00:01 Havárie v tajném komplexu Čeljabinsk-40, v němž docházelo od konce 40. let k produkci plutonia pro…

Trojice okupovaných území na Ukrajině žádá o připojení k Rusku

28.09.2022 21:10 Aktualizováno Vůdce samozvané Luhanské lidové republiky (LNR) Leonid Pasečnik oficiálně požádal ruského…

Rusko zahájilo vlastní vyšetřování poškození plynovodů Nord Stream

28.09.2022 19:57 Ruská tajná služba FSB vyšetřuje poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři jako "mezinárodní…

Ukrajinci posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, uvedli analytici

28.09.2022 14:06 Aktualizováno Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje…

Konec jedné éry, komentují Britové úmrtí panovnice. Karel III. podle nich…

28.09.2022 10:20 Královna Spojeného království Alžběta II. byla základním kamenem britské společnosti a pracovala…

Související:

Právě se děje

reklama