Ukrajinská armáda se stáhla z Lysyčansku, zničila ruskou základnu v Melitopolu

Proruské síly podle Moskvy dobyly ukrajinské město Lysyčansk, a plně tak ovládají celou Luhanskou oblast na východě Ukrajiny. Ministerstvo obrany v Kyjevě ale trvá na tom, že Lysyčansk plně pod kontrolou ruských jednotek není. O pravděpodobném stažení ukrajinských sil z Lysyčansku nicméně informovali američtí analytici. Nejméně šest lidí zahynulo při ostřelování nedalekého Slovjansku, exploze hlásila ruská Belgorodská oblast, která sousedí s Ukrajinou.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Vladimira Putina, že celá Luhanská oblast byla osvobozena, což ve slovníku Moskvy znamená obsazena ruskými okupačními silami a jednotkami proruských separatistů. Rusko invazi na Ukrajinu označuje za speciální vojenskou operaci, jejímž cílem je zbavit zemi nacistického vedení.

Americký Institut pro výzkum války (ISW) ráno informoval, že ukrajinské ozbrojené síly se z Lysyčansku pravděpodobně stáhly záměrně, což vedlo k tomu, že město obsadily ruské invazní jednotky. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov už v sobotu prohlásil, že proruské síly město Lysyčansk obklíčily. Z lokalizačních záběrů z města se podle ISW zdálo, že v něm nezbývají téměř žádní ukrajinští obránci. Mluvčí ukrajinské Národní gardy Ruslan Muzyčuk ale odmítal, že je město v obklíčení, a tvrdil, že se o něj stále tvrdě bojuje.

Poradce ukrajinského ministra obrany Jurij Sak v rozhovoru na stanici BBC řekl, že město Lysyčansk není pod "plnou kontrolou" ruských sil. Dodal nicméně, že situace ve městě je už delší dobu velmi napjatá a že ruské pozemní síly na město nepřetržitě útočí. Bitva o Donbas podle něj ale neskončí ani dobytím Lysyčansku, jelikož v Doněcké oblasti jsou další velká města, která jsou pod kontrolou Kyjeva.

Východoukrajinský Slovjansk, který se nachází jen několik kilometrů od frontové linie, byl dnes podle tamního starosty terčem dosud nejsilnějšího ostřelování za poslední dobu. Těsně po útoku střely způsobily 15 požárů, nejméně šest lidí zahynulo a dalších 15 je zraněných. Agentura AP uvedla, že dobytí Lysyčansku otevírá ruským silám cestu právě k postupu na Slovjansk v sousední Doněcké oblasti.

Několik explozí brzy ráno otřáslo ruským městem Belgorod, které leží nedaleko hranic s Ukrajinou. Ruské ministerstvo obrany z útoku viní ukrajinské síly. Ty podle Moskvy na ruské území vystřelily balistické rakety, které ruská protivzdušná obrana sestřelila, trosky jedné z nich však dopadly na dům ve městě. Exploze z města hlásili i svědci, poznamenala BBC. Na sociálních sítích se objevily záběry, které podle ní ukazují stopy práce protivzdušné obrany. Podle gubernátora Belgorodské oblasti zahynuli nejméně čtyři lidé.

Ukrajinské ozbrojené síly podle místní správy vyřadily z provozu ruskou vojenskou základnu v okupovaném městě Melitopol na jihu země. Moskvou dosazený představitel Jevhen Balyckyj následně uvedl, že město zasáhly ukrajinské střely, ale že nikoho nezabily ani nezranily.

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova Západ spoléhá na to, že válka na Ukrajině bude pokračovat, a nedovoluje Kyjevu přemýšlet o míru. Zejména Washington Peskov podle agentury TASS obvinil z toho, že nechce v Evropě mír.

Ukrajinský velvyslanec v Turecku Vasyl Bodnar pak oznámil, že turečtí celníci zadrželi ruskou nákladní loď, která převážela obilí, o němž Kyjev tvrdí, že bylo ukradeno na Ukrajině. Loď pluje pod ruskou vlajkou a přepravuje náklad obilí z ukrajinského přístavu Berďansk. Ten okupují ruská vojska.

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru na televizní stanici CNN Prima News řekl, že by souhlasil s dalšími dodávkami zbraní na Ukrajinu i se zapojením České republiky do výcviku ukrajinských vojáků. Zopakoval také svůj postoj, že Rusko z hlediska sankcí nejvíce zasahuje vyřazení ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT.

Víza dočasné ochrany Česká republika v sobotu vydala 71 uprchlíkům z Ukrajiny. Od ruského útoku na Ukrajinu získalo v Česku víza 386.734 běženců, uvedlo na twitteru ministerstvo vnitra.

Pád Lysyčansku je pro Moskvu průlom, bude základnou pro další postup, píší média

Dobytí klíčového Lysyčansku znamená pro Moskvu průlom, město poslouží ruským vojskům jako základna pro další postup, shodují se zahraniční média. Stažením ukrajinských jednotek z města bitva o Donbas ani zdaleka nekončí, pád Lysyčansku naopak Rusko posouvá blíž k převzetí kontroly nad celým regionem - jednomu z cílů, které si Moskva na začátku invaze vytyčila.

Stažení ukrajinských sil, kterému předcházely dlouhé týdny urputných bojů, pro Moskvu více než čtyři měsíce od začátku invaze znamená zásadní průlom, píše agentura AFP. Dobytí tohoto města uvolnilo ruské armádě cestu k postupu na západ k městům Kramatorsk a Slovjansk, kde dnes podle ukrajinských úřadů zahynulo při silném ostřelování nejméně šest lidí.

Pokud Lysyčansk opravdu padne, uvedl korespondent BBC před prohlášením ukrajinského generálního štábu, "samozřejmě to nebude znamenat konec bojů na Donbase". Ukrajina má stále pod kontrolou velké městské části v sousední Doněcké oblasti. Ukrajinské síly připravují nové obranné linie mezi Bachmutem a Slovjanskem, které ale Rusové také silně ostřelují, uvádí korespondent. Hlavní otázkou nyní je, zda si Rusové udrží současné tempo ofenzivy, nebo se Ukrajincům podaří je zpomalit - nebo rovnou zastavit.

Pokud by se potvrdilo, že Rusko zcela ovládlo celou Luhanskou oblast, poskytlo by svým jednotkám silnější základnu pro další postup na Donbase. Dobytí celého regionu by pak mohlo podle agentury AP rozhodnout o dalším postupu války na Ukrajině.

Někdejší velitel britské armády Richard Dannatt v rozhovoru se stanicí Sky News uvedl, že z potenciálního plného obsazení Luhanské a Doněcké oblasti mohou vyvstat nová jednání o míru. Rusko bude nyní svou sílu soustředit k dobytí obou oblastí, aby alespoň částečně splnilo cíle, které si vytyčilo na začátku války. Jednotky Moskvy i Kyjeva ale takové boje značně vyčerpají. "Myslím si, že v tu chvíli se válka zastaví. A to je okamžik, kdy začnou smysluplná vyjednávání," dodal Dannatt.

Luhanská a Doněcká oblast tvoří průmyslové území nazývané Donbas, kam Rusko soustředí svou ofenzivu od chvíle, co se na jaře stáhlo ze severu Ukrajiny a z hlavního města Kyjeva. Proruští separatisté drží části obou východních oblastí od roku 2014 a vyhlásili tam dvě samozvané republiky - Doněckou lidovou republiku (DNR) a Luhanskou lidovou republiku (LNR). Rusko jejich samostatnost uznalo krátce předtím, než letos v únoru vojensky napadlo Ukrajinu.

Ukrajinská armáda zničila ruskou základnu v okupovaném Melitopolu, řekl starosta

Ukrajinské ozbrojené síly vyřadily z provozu ruskou vojenskou základnu v okupovaném městě Melitopol na jihu země. Oznámil to dnes melitopolský starosta Ivan Fedorov. Moskvou dosazený představitel Jevhen Balyckyj následně uvedl, že město zasáhly ukrajinské střely, ale že nikoho nezabily ani nezranily, informovala agentura Reuters.

"Ve tři hodiny (02:00 SELČ) a v pět hodin (04:00 SELČ) zasáhlo více než 30 střel výhradně vojenskou základnu," uvedl ve videu na komunikační platformě Telegram Fedorov, který se v současné době nachází na území ovládaném Ukrajinou. Dodal, že úder základnu "vyřadil z provozu".

Ukrajinským obranným jednotkám se také v sobotu u Melitopolu podařilo vykolejit ruský obrněný vlak převážející munici, uvedl Fedorov.

Ukrajinské síly zasáhly část Melitopolu, ve které se nachází letiště, oznámila bez dalších podrobností ruská agentura RIA Novosti. Člen rady okupační vojensko-civilní administrativy Záporožské oblasti Vladimir Rogov agentuře sdělil, že na Melitopol dopadlo dnes ráno asi 16 až 18 ukrajinských raket. Podle šéfa proruské správy Balyckého útok poškodil několik obytných domů v blízkosti letiště.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ukrajinci informují o devíti zničených ruských letadlech

10.08.2022 11:47 Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských…

Transněfť obnovil dodávky ropovodem Družba, pro Česko to zatím neplatí

10.08.2022 18:02 Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v okolí Hřenska

10.08.2022 21:37 Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Rusové ostřelovali Dněpropetrovskou oblast, zemřelo 13 lidí

10.08.2022 20:32 Aktualizováno Při ruském ostřelování Dněpropetrovské oblasti na středovýchodní Ukrajině zemřelo v noci na dnešek…

Transněfť obnovil dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, do Česka ale…

10.08.2022 18:02 Aktualizováno Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Ukrajinci se chlubí zničením devíti ruských letadel za 24 hodin

10.08.2022 11:47 Aktualizováno Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských…

Zelenskyj chce, aby válka na Ukrajině skončila osvobozením Krymu

10.08.2022 09:56 Válka na Ukrajině začala obsazením poloostrova Krym Ruskem a musí skončit jeho osvobozením…

Velká Británie se v krizovém plánu chystá na organizované odstávky plynu

10.08.2022 08:04 Britská vláda zvažuje, že pokud by v lednu přišly mrazy a zároveň by v zemi panoval nedostatek…

Ukrajina se nehlásí k odpovědnosti za výbuchy na Krymu, řekl poradce…

10.08.2022 07:57 Ukrajina se nehlásí k odpovědnosti za úterní výbuchy na ruské letecké základně na anektovaném Krymu…

Macron a Johnson se znovu zavázali k podpoře Ukrajiny, dokud bude nutná

09.08.2022 21:46 Francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson znovu potvrdili svůj závazek…

Ruskou leteckou základnou na Krymu otřásly exploze, jeden člověk zemřel

09.08.2022 20:39 Aktualizováno Exploze a požár byly dnes ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu; příčiny…

Ruští hackeři vyřadili z provozu stránky finského parlamentu

09.08.2022 20:25 Stránky finského parlamentu jsou ode dnešního odpoledne mimo provoz. Portál se podle prohlášení…

Němečtí hasiči v Saském Švýcarsku pokročili v likvidaci žhnoucích uhlíků

09.08.2022 18:08 Situace v Saském Švýcarsku, kde na 800 německých hasičů bojuje s lesním požárem, se od pondělí…

Související:

Právě se děje

reklama