V Evropě se demonstrovalo proti válce na Ukrajině

V Římě, Hamburku a Paříži dnes vyšly do ulic desetitisíce lidí na protest proti ruskému vpádu na Ukrajinu. Hamburkem prošel protestní pochod, do kterého se podle odhadu policie zapojilo na 30.000 lidí, uvedla agentura DPA. Téměř stejný počet demonstrantů se sešel v Římě, kde lidé vykřikovali protiválečná hesla a kromě Ruska odsuzovali i NATO. Přes 15.000 lidí protestovalo v Paříži.

Podle odhadu policie se na demonstraci na římském náměstí u Lateránské baziliky sešlo asi 25.000 účastníků. Manifestaci svolalo pacifistické hnutí, které vyzvalo k tomu, aby na Ukrajině co nejdříve zavládl klid zbraní. Kromě hesel namířených proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se ale ozývala i kritika NATO. "Nikdo tady nevěří, že míru dosáhneme zbraněmi. Že ho dosáhneme tím, že budeme jedné ze stran posílat zbraně," citovala agentura AFP jednoho z účastníků, známého karikaturistu Vaura Senesiho.

V Německu se dnes demonstrovalo hned v několika městech. V Hamburku se sešlo na 30.000 lidí, centrem procházeli často s ukrajinskými vlajkami nebo plakáty "Stop Putinovi, stop válce". V Mnichově vytvořilo asi 2000 lidí řetěz mezi ukrajinským a ruským konzulátem a žádalo ukončení bojů. Někteří vyzývali, aby Putin byl postaven před soud v Haagu a zodpovídal se z válečných zločinů.

Ve Stuttgartu se konala akce s názvem "Hudba pro mír", kde koncertovaly známé orchestry, sbory i amatérští hudebníci. Společně pak před budovou opery provedli Ódu na radost Ludwiga van Beethovena. V Mannheimu se naproti tomu 9000 lidí zúčastnilo tichého pochodu na podporu Ukrajiny. Několik tisíc lidí vyšlo do ulic ve Vídni a v Innsbrucku.

Asi stovky protestů po celé Francii se dnes zúčastnilo přes 40.000 lidí, nejvíce - asi 16.000 - jich přišlo na demonstraci v Paříži, uvedla agentura AFP. S projevy tam vystoupili i kandidáti na francouzského prezidenta - pařížská starostka Anne Hidalgová a zástupce Zelených Yannick Jadot.

Demonstranti se dnes na podporu Ukrajiny sešli i v anglickém Bathu. Jedna z účastnic protestu, Olena Shackellová, stanici BBC řekla, že ruský postup sleduje s obrovským strachem, protože celá její rodina se nyní skrývá v ostřelovaném Charkově.

"Poprosila jsem otce, aby utekl a zachránil si život, ale řekl mi, že neodejde, že neopustí děti ani své kolegy," popsala žena původem z Ukrajiny, jejíž 68letý otec pracuje jako pečovatel v domově pro hendikepované děti a zůstává s nimi teď v krytu.

V litevském Vilniusu se na podporu Ukrajiny do vzduchu vzneslo osm horkovzdušných balónů, které nesly 20 metrů dlouhé ukrajinské a litevské vlajky.

Související

Demonstrace proti ruskému vpádu na Ukrajinu

Tisíce lidí si připomněly výročí ruského vpádu na Ukrajinu, Pavel přirovnal Putina k Hitlerovi

V Praze si dnes v podvečer tisíce lidí připomněly první výročí ruského vpádu na Ukrajinu. Průvodem šli z Letné k ukrajinské ambasádě, kde se na závěr konal koncert. Mezi řečníky tam vystoupil i nastupující prezident Petr Pavel, v projevu přirovnal ruského prezidenta Vladimira Putina k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, oba zneužili menšiny, řekl. Podporu Ukrajině vyjádřili i chargé d'affaires Ukrajiny Vitalij Usatyj, britský velvyslanec v Česku Matthew Field či velvyslanec Spojených států amerických Bijan Sabet.

Více souvisejících

demonstrace na podporu Ukrajiny

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 26 minutami

před 53 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy