Válka se nám zhroutila, nikdo neví, co se na Ukrajině děje, varianta vítězství neexistuje, píše údajný zdroj z FSB

Ruská invaze na Ukrajinu nejde podle plánu, připouští údajný pracovník ruské tajné služby FSB v uniklém dopise, který koluje po sociálních sítích. Ačkoliv jeho pravost nelze nezávisle ověřit, novinář Christo Grozev z uznávané organizace Bellingcat se domnívá, že je reálný. Rusko má podle dopisu několik měsíců na to, aby si zvolilo svůj další osud. Dobré východisko z nynější situace prý přitom neexistuje.

Ústředí FSB

Na výpověď údajného zdroje upozornil na twitteru novinář Christo Grozev z respektovaného sdružení Bellingcat. Podle jeho kontaktů z okolí FSB (hlavní ruská kontrarozvědka, nástupnická agentura KGB – pozn. red.) se dá věřit tomu, že jde o autentické psaní. Český překlad pak zveřejnil například vědec Jan Lukačevič.

Údajný analytik tajné služby se na úvod zmínil, že je v posledních dnech neustále v práci a téměř nespí. Vyjádřil také názor, že s ohledem na fakt, že Rusko a Ukrajina jsou hlavními producenty pšenice, je tu hrozba globálního hladomoru.

K samotné invazi na Ukrajinu napsal, že neví, co vedlo odpovědné osoby, tedy Vladimira Putina a vedení Ruské federace, k provedení vojenské operace. „Nyní z toho metodicky obviňují nás. Vytýkají nám naše analýzy,“ prozradil zdroj. „Nikdo nevěděl, že taková válka bude - všem to bylo zatajeno,“ doplnil vzápětí.

Whistleblower připustil, že v Rusku vznikají analýzy pro hypotetické scénáře. „Je vám řečeno, že nemáte klást důraz na detaily, takže chápete, že smyslem reportu je, aby si to nějaký úředník mohl odškrtnout. Závěry analýzy musí být pro Rusko pozitivní,“ vysvětlil s tím, že v opačném případě je dotyčný následně zpovídán, proč neodvádí dobrou práci.

Válka na Ukrajině je příkladem toho, kdy se hypotetická situace změní v realitu a analýza je k ničemu. „Kvůli tomu nemáme žádnou odpověď na sankce. Nikdo nevěděl, že taková válka bude, takže se na ty sankce nikdo nepřipravil,“ podotkl analytik.

Blitzkrieg nevyšel, ruské ztráty se počítají na tisíce vojáků

„Náš blitzkrieg (blesková válka) se totálně zhroutil,“ připustil zdroj a naznačil, že plánem bylo rychlé zadržení prezidenta Volodymyra Zelenského. Jeho odstranění by podle něj momentálně ani nic neřešilo. „Nově vytvořená (loutková) vláda by byla svržena do deseti minut po našem odchodu,“ konstatoval. Z kapacitních důvodů rovněž vyloučil možnou okupaci Ukrajiny.

Ze dvou důvodů dle pracovníka FSB nedojde ani k všeobecné mobilizaci. Vedla by totiž ke zhoršení vnitřní situace Ruska, politické, ekonomické i sociální. Armádní logistika je zároveň přetížená už nyní.

Zdroj se vyjádřil také k ruským vojenským ztrátám, skutečná čísla prý nikdo nezná. Informace byly k dispozici jen v prvních dvou dnech. „Celkový počet mrtvých je určitě v tisících, možná 10 000, možná 5 000, nebo možná jen 2 000. Ale ani na našem velení to nikdo neví. Pravděpodobně je to blízko k 10 000 zabitých ruských vojáků,“ prozradil.

"Nikdo neví, jaká je skutečnost. První dva dny byly nějaké informace, ale teď nikdo neví, co se na Ukrajině děje. Ztratili jsme kontakt s hlavními divizemi," dodal.

Jsme v pozici jako nacisté před koncem války, tvrdí zdroj

K rozuzlení situace na Ukrajině musí dle analytika dojít do června, protože „tou dobou už v zemi nebude žádná ekonomika“. „Rusko zkrátka a dobře nemá východisko. Neexistují žádné varianty možného vítězství, pouze možných proher,“ uvedl.

„Nevím, kdo přišel s ‚bleskovou válkou na Ukrajině‘. Kdybychom (před začátkem) dostali všechny reálné vstupy, minimálně bychom poukázali na to, že původní plán je sporný a že je třeba mnohé přehodnotit. Opravdu mnohé. Teď jsme v tom až po uši a nevíme co dělat,“ pokračoval zdroj.

Tajné služby údajně nadále dělají všechno pro to, aby dokázaly, že Ukrajina tajně vyráběla jaderné zbraně. „Nemůžeme si jen tak vymýšlet důkazy o existenci specialistů a uranu. Ukrajina má tunu ochuzeného izotopu 238 - to nic není. Výrobní cyklus je takový, že to nelze dělat tajně. Špinavou bombu zkrátka nelze vyrobit v utajení,“ napsal. Současnou ruskou pozici pak přirovnal k pozici nacistického Německa v letech 1943-44. „Jenže pro nás je tahle pozice na Ukrajině startovní,“ poznamenal.

Putin nestiskne červené tlačítko, je přesvědčen analytik

Analytik se vyjádřil i k další často zmiňované hrozbě. Ačkoliv nevyloučil možnost lokálního jaderného úderu, nejspíš na Ukrajině, s cílem vyděsit i západní společenství, jadernou válku spíše neočekává.

„Jsem cynický, a tak nevěřím, že Putin stiskne červené tlačítko a zničí celý svět,“ uvedl a zmínil, že ani žádné takové tlačítko vlastně neexistuje, do procesu je prý zapojeno více lidí. „Nejsem si jist, zda systém funguje podle deklarovaných údajů. Kromě toho se plutonium (v hlavicích) musí každých 10 let měnit,“ konstatoval.

Zdroj také nevěří, že by se Putin obětoval, když si k tělu momentálně nepouští ani nejbližší ministry a poradce. „Jestli je to kvůli strachu z COVIDu nebo z možného atentátu, je vedlejší. Pokud se Putin bojí, aby pustil do své blízkosti nejdůvěryhodnější lidi, jak by se mohl rozhodnout zničit sám sebe a své nejdražší?“ položil na závěr řečnickou otázku.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas má…

20.05.2022 22:20 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

Čtyři další země hlásí první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Odveta za snahu o vstup do NATO. Rusko zastavilo dodávky plynu do Finska

21.05.2022 07:56 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Rusko zařadilo mezi "zahraniční agenty" Kasparova a Chodorkovského

21.05.2022 04:27 Ruské ministerstvo vnitra nově zařadilo mezi "zahraniční agenty" šachového velmistra Garriho…

Šojgu podal Putinovi hlášení o dobytí oceláren Azovstal v Mariupolu

21.05.2022 04:21 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas…

20.05.2022 22:20 Aktualizováno Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Kybernetická agrese podle Putina selhala, stejně jako sankční nátlak

20.05.2022 19:06 Aktualizováno Kybernetická agrese proti Rusku selhala, stejně jako sankční nátlak, prohlásil ruský prezident…

Ukrajině přislíbily státy G7 další miliardy dolarů

20.05.2022 15:09 Skupina sedmi velkých ekonomik G7 podpoří ukrajinský rozpočet 9,5 miliardou dolarů (221,5 miliardy…

Ruský voják u soudu v Kyjevě řekl, že zabití ukrajinského civilisty lituje

20.05.2022 13:58 Ruský voják obžalovaný ze zabití ukrajinského civilisty dnes u soudu v Kyjevě řekl, že svého činu…

Bývalý německý kancléř Schröder se rozhodl opustit ruskou Rosněfť

20.05.2022 13:50 Aktualizováno Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder se rozhodl skončit v dozorčí radě ruské státní ropné…

Útočník v Norsku pobodal nejméně čtyři lidi, jednoho těžce ranil

20.05.2022 12:15 Aktualizováno Útočník na jihovýchodě Norska pobodal nejméně čtyři lidi, jeden je raněný těžce, tři lehce.…

Rusko zvažuje zrušení věkových omezení pro zájemce o vojnu

20.05.2022 11:24 Dolní komora ruského parlamentu se zabývá úpravami zákona, které by znamenaly zrušení věkového…

Související:

Právě se děje

reklama