Světová zdravotnická organizace (WHO) zahájila globální iniciativu, která má urychlit vývoj, výrobu a spravedlivou distribuci vakcín a léků pro zvládnutí pandemie koronaviru. Plán podporuje Německo a Francie, naopak Spojené státy se jej účastnit nehodlají, uvedla agentura Reuters.
Nemoc covid-19 je "společnou hrozbou, kterou porazíme pouze společným přístupem," uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na dnešní virtuální konferenci s tím, že se bude jednat o "historickou spolupráci" zemí světa.
"Zkušenost nás naučila, že i když jsou zdroje k dispozici, nebyly k dispozici rovnoměrně všem. To nesmíme dopustit," dodal.
Celosvětovou iniciativu pomohou uvést v život francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angele Merkelová. "Tento virus porazíme pouze tehdy, když spojíme síly," uvedla kancléřka, která se fóra rovněž zúčastnila.
Naopak Spojené státy zůstanou stát stranou. "Žádná oficiální účast USA nebude," uvedl americký zástupce při OSN v Ženevě. "Těšíme se, že se o této iniciativě na podporu mezinárodní spolupráce na vývoji vakcíny na covid-19 co nejdříve dozvíme," dodal ke stanovisku.
Prezident Donald Trump před týdnem oznámil, že Spojené státy pozastavují financování WHO, protože ta podle jeho názoru nezvládla pandemii nemoci covid-19. USA jsou přitom největším přispěvatelem na provoz WHO.
Do společného fondu pro výzkum vhodných léků proti koronaviru mají podle agentury DPA finančně přispívat vlády, nadace i soukromé firmy. Na 4. květen je plánovaná dárcovská konference.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že na podporu prevence, testování a léčbu nemoci z koronaviru je zapotřebí vybrat alespoň 7,5 miliard eur (205 miliard korun). "Toto je pouze první krok, v budoucnu bude potřeba více," uvedla.
24. března 2026 21:01
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
Související
Harry a Meghan na cestách. WHO nasadila manžele v Jordánsku
Trumpova administrativa dluží čtvrt miliardy dolarů. WHO řeší, zda je vůbec někdy zaplatí
WHO (Světová zdravotnická organizace) , léky , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
včera
Nevíme, co Trump vlastně chce, spolupráce uvízla na mrtvém bodě, říkají evropští lídři
včera
HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor
včera
Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi
včera
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
včera
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
včera
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
včera
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
včera
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
včera
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
včera
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
včera
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
včera
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
včera
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
včera
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
včera
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
včera
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
včera
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
včera
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
24. března 2026 21:57
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
Kriminalisté se od nočních hodin zabývají případem vraždy na ubytovně v jihočeských Prachaticích. Podezřelým v případu je cizinec, útočit měl nožem. Okolnosti tragické události jsou předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě