Írán ve středu popřel tvrzení amerických médií o údajných plánech na atentát na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který byl o víkendu terčem střelby na předvolebním shromáždění. Uvedl to server Al Arabiya.
Mise Íránu při OSN tato obvinění označila za nepodložená, zlomyslná a politicky motivovaná.
Mluvčí íránského ministerstva zahraničních věcí Násir Kanaání ve středu uvedl, že Írán "důrazně odmítá jakékoli spojování s nedávným ozbrojeným útokem na Trumpa". Dodal však, že Írán je nadále "odhodlán stíhat Trumpa za jeho přímou účast na vraždě generála Kásema Solejmáního".
Solejmání, velitel speciálních jednotek Quds íránských Revolučních gard, byl zabit při americkém dronovém útoku v Iráku v roce 2020, kdy byl Trump prezidentem.
Americké televize CNN a NBC v úterý uvedly, že americké tajné služby zpřísnily Trumpovu ochranu na základě informací o plánovaném atentátu ze strany Íránu, jak uvedly nejmenované zdroje.
CNN však informovala, že neexistují žádné důkazy o tom, že by Thomas Matthew Crooks, který se 13. července pokusil zastřelit Trumpa na shromáždění v Pensylvánii, měl nějaké napojení na Írán.
Národní bezpečnostní rada (NSC) Spojených států uvedla, že již léta sleduje hrozby ze strany Íránu vůči bývalým představitelům Trumpovy administrativy kvůli výhrůžkám Teheránu, že pomstí Solejmáního smrt.
Související
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Írán
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
před 2 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
včera
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
včera
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
včera
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
včera
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
včera
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
včera
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
včera
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
včera
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
včera
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
včera
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
včera
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
včera
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
včera
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
23. července 2026 21:56
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
23. července 2026 21:07
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
23. července 2026 19:59
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
23. července 2026 19:15
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
23. července 2026 18:31
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
Jedna z největších hvězd českého fotbalu současnosti a jedna z opor reprezentace Pavel Šulc by mohl ještě před začátkem nové sezóny 2026/27 změnit své působiště. Dosavadní zaměstnavatel českého záložníka Lyon se totiž potýká s finančními problémy a tak není divu, že chce svou situaci řešit i prostřednictvím prodeje svých hráčů. V případě Šulce se v poslední době mluví o zvýšeném zájmu ze strany anglického Leedsu, účastníka Premier League, přičemž částka, za kterou by na Ostrovy mohl Šulc odejít se pohybuje kolem 25 milionů eur (v přepočtu zhruba 600 milionů korun).
Zdroj: David Holub