Jak se žije na hranicích s Ruskem? Říkají, že bychom v autě měli mít neustále benzín, kdybychom museli utéct

Obyvatelé měst nedaleko hranic EU s Ruskem neprožívají volby do Evropského parlamentu tolik, jako jinde. Nelíbí se jim byrokracie evropských institucí, protože pocit hrozby prožívají denně. S takovými zjištěními přišel server Politico. 

Pobaltské státy se prožívají velký strach z Ruské federace. Konkrétně Estonsko obývá jen něco málo přes milion lidí a jak zjistil server Politico, riziko války je zde cítit každý den. „Říkají, že bychom měli mít v autě neustále benzín pro případ, že bychom museli utéct, a já se ho snažím mít,“ popsala jedna z nejmenovaných obyvatelek města Vöru, které leží asi 23 kilometrů od rusko-estonských hranic.

Estonsko od úplného začátku podporuje Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi. Zdejší lidé rovněž toto úsilí podporují, ale nezamlouvá se jim byrokracie Evropské unie s tímto spojená. „Mezi místními obyvateli tohoto ospalého městečka existuje široké uznání, pokud jde o snahu Evropy omezit Rusko, ale mezi 12 000 obyvateli je mnohem menší chuť diskutovat o byrokratické hantýrce bloku na podporu Ukrajiny,“ píše Politico.

Malé Estonsko je přímo ohrožené nejen Ruskem, ale také migranty, kteří odtud putují. „V roce 2014 byl v lese poblíž Võru ruskými agenty zajat estonský bezpečnostní pracovník, který byl později vyměněn za usvědčeného ruského špiona. Ruské a běloruské úřady již léta posílají přes finské, baltské a polské hraniční přechody migranty bez dokladů ve snaze zasít chaos,“ pokračuje uznávaný zpravodajský server.

Obchodní sankce Západu alespoň zajistily, že se nedaleký hraniční přechod zklidnil. Lidé se ale soustředí na svou bezpečnost. „Zájem o evropské volby je dost nízký. Ve městě budou volební plakáty, ale lidé tady z toho nejsou nijak nadšení,“ popsal místostarosta Vöru Sixten Sild.

Nedaleko Vöru za lotyšskou hranicí leží město Alūksne, svírané obdobným osudem. „Vidíte vojenská nákladní auta a slyšíte vojenská letadla a cítíte ten tlak na sebe. Je to těžké. Neustálé připomínání hrozby je všude kolem, aniž bych vyhledávala další,“ vylíčila tamní úřednice Liva Bulinová.

Podle serveru Politico ale kandidáti do evropských voleb na severovýchodě Polska nedaleko hranic s Ruskem stále využívají tuto úzkost obyvatel a doufají, že je přesvědčí. „Strach může sjednotit lidi, ale na jak dlouho? Kaliningrad není Moskva. Nemůžeme tyto lidi vinit z toho, o čem rozhoduje Putin tisíce kilometrů daleko,“ myslí si prodavač Romuald Atkielski z lázeňského města Gołdap, které leží jen několik kilometrů od hranic s ruskou Kaliningradskou oblastí.

Atkielski následně dodal, že neustálé vyvolávání strachu zřejmě změní volební chování lidí v této oblasti. Tradičně pravicoví voliči se podle něj obrátí spíše na koalici současného polského premiéra Donalda Tuska. „Všechny ty řeči o Suwalské proláklině odrazují potenciální turisty,“ podotkl Atkielski.

Koridor Suwalki je jedním z nejcitlivějších míst Severoatlantické aliance i Evropské unie. Táhne se jen několik desítek kilometrů na hranici mezi Litvou a Polskem. Právě tento koridor od sebe dělí Rusko a Bělorusko, kvůli čemuž zde probíhají častá vojenská cvičení vojsk NATO.

Související

Jan Lipavský

Lipavský chce nadále omezit pohyb ruských diplomatů po Schengenu

V Evropské unii zatím nepanuje shoda na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po jednání ministrů členských zemí EU v Lucemburku. Opatření navrhlo v rámci sankcí Česko. Lipavský uvedl, že boj nevzdává a návrh bude nadále prosazovat. 

Více souvisejících

Rusko

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala: První zásilka munice z české iniciativy dorazila na Ukrajinu

Na Ukrajinu dorazila dělostřelecká munice zakoupená díky české iniciativě v zemích mimo Evropskou unii. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X informoval o výsledku společného nákupu, který organizovalo Česko. První zásilka dorazila na Ukrajinu již před nějakým časem. Fiala o tom informoval před setkáním s prezidentem Petrem Pavlem.

před 3 hodinami

Antony Blinken

Válka s Libanonem je na spadnutí. USA chtějí Izrael zastavit

Americký ministr zahraničí Antony Blinken během setkání s izraelským ministrem obrany Joavem Galantou požádal Izrael, aby se vyhnul dalšímu stupňování napětí v Libanonu. Ve Washingtonu jednali i o úsilí k propuštění rukojmí zadržovaných v Pásmu Gazy.

před 4 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael: Hamás je v Rafahu rozložen, není schopen dál fungovat

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi v pondělí oznámil, že brigáda palestinského radikálního hnutí Hamás ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy je téměř zcela rozložena a není schopna fungovat jako bojová jednotka. Uvedl to server Times of Israel.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.

před 8 hodinami

včera

Ministerstvo obrany

Česko přistoupilo k dohodě o pořízení tanků Leopard 2A8

Vláda v pondělí na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) schválila Seznam strategických projektů Armády ČR a zároveň přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků Leopard 2A8, tzv. CPA (Cooperative Procurement Agreement). Neznamená to ještě samotný souhlas s nákupem, jde však o nezbytný mezikrok, který umožní dokončit vyjednávání. Do konce roku pak bude vládě k rozhodnutí představen komplexní materiál o podmínkách nákupu.

včera

včera

UEFA

Maďara Vargu čeká operace, utrpěl otřes mozku a zlomeninu lícní kosti. UEFA hájí zdravotníky

Byl to obrázek, který už fotbaloví fanoušci při sledování Eura zažili před třemi lety v Kodani, kdy zkolaboval při duelu Dánska s Finskem Christian Eriksen. Na letošním Euru v Německu ho připomněl duel Maďarska se Skotskem. V 68. minutě totiž po střetu s gólmanem Gunnem zůstal na hřišti bezvládně ležet maďarský útočník Barnabás Varga. Vzhledem k pochopitelné reakci spoluhráčů směrem ke zdravotníkům jak maďarského týmu, tak z řad pořadatelů bylo rázem jasné, že se nejedná o normální zranění. Po osmi minutách byl nakonec Varga odvezen na nosítkách do stuttgartské nemocnice, kde mu byl diagnostikován otřes mozku a zlomenina lícní kosti.

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce nadále omezit pohyb ruských diplomatů po Schengenu

V Evropské unii zatím nepanuje shoda na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po jednání ministrů členských zemí EU v Lucemburku. Opatření navrhlo v rámci sankcí Česko. Lipavský uvedl, že boj nevzdává a návrh bude nadále prosazovat. 

včera

Policie obvinila muže, který ve středu napadl několik lidí v Praze

Policie obvinila dvaapadesátiletého muže, který minulý týden napadl šest lidí na čerpací stanici v pražských Holešovicích, z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Informovala o tom Česká televize. Zadržený muž je momentálně ve vazbě, v případě odsouzení mu hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy