Americkou Floridu ve středu odpoledne zasáhla Idalia, po dosažení pevniny oslabila nejprve na hurikán třetí a nakonec druhé kategorie. Kromě silného větru jej provázela záplavová vlna. Místní úřady nabádaly obyvatele k evakuacím, dokonce přestaly vybírat mýtné, aby proces usnadnily. K dispozici byly nouzové ubytovny v hotelích a na dalších místech.
Hurikán zesílil na extrémně nebezpečný hurikán čtvrté kategorie, zatímco se v brzkých ranních hodinách ve středu blížil k západnímu pobřeží Floridy. Podle varování Národního střediska pro hurikány (NHC) jej provázel vítr o rychlosti 210 kilometrů v hodině. Hrozila také záplavová vlna z moře, která měla dosáhnout necelých pěti metrů.
"Je tady bod zlomu. Budeme zasaženi silným hurikánem," prohlásil floridský guvernér a republikánský kandidát na prezidenta Ron DeSantis a s předstihem vyzval obyvatele k evakuaci. "Už opravdu musíte jít," apeloval podle CNN.
Střed Idalie měl pevninu zasáhnout během dopoledních hodin místního času, tedy odpoledne našeho času. Konkrétně byla nejvíce ohrožena oblast severozápadní Floridy mezi Gainesville a Tallahassee. Pracoviště americké Národní meteorologické služby ve druhém zmíněném městě mluví o bezprecedentním vývoji. "Žádný silný hurikán nikdy nedorazil do zátoky Apalachee... Tohle nikdo neviděl," uvedlo na sociální síti X.
Voda na pobřeží nakonec podle očitých svědectví sahala po střechy domů a odnášela i celé konstrukce, zatímco vichr ničil značky a střechy. Ve městě Perry vítr rozbíjel výlohy obchodů, strhával obklady budov a vyvracel střechy na benzinových pumpách. Částečně zatopená byla dálnice Interstate 275 v Tampě, mimo provoz skončila i dálnice Interstate 75 jižně od Valdosty v Georgii. Stovky tisíc odběrných míst se ocitly bez dodávek elektřiny.
Bouře Idalia během probíhajícího týdne rychle zesilovala během přesunu nad Mexickým zálivem, jehož vody se během extrémních letních veder ohřály na dosud nevídanou úroveň.
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
před 1 hodinou
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
před 2 hodinami
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
před 2 hodinami
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
před 2 hodinami
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
před 3 hodinami
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
před 4 hodinami
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
před 4 hodinami
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
před 5 hodinami
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
před 6 hodinami
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 8 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 9 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 10 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
včera
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
Vztahy mezi Evropou a Spojenými státy zažívají prudké ochlazení. Francouzský prezident Emmanuel Macron a zástupci Evropské unie ostře odsoudili rozhodnutí Washingtonu uvalit zákaz udělování víz pěti vlivným evropským osobnostem. Jde o lidi, kteří stojí v čele boje za regulaci amerických technologických gigantů a potírání dezinformací. Evropská strana mluví o „zastrašování a nátlaku“, zatímco USA argumentují bojem proti „mimosoudní cenzuře“.
Zdroj: Libor Novák