"Lukašenko nepatří do rodiny." Prezidenti ponížili běloruského lídra, odmítli se s ním vyfotit

Prezidenti Polska, Lotyšska a Litvy v pátek odmítli pózovat na tradiční úvodní fotografii světových lídrů na konferenci OSN o změně klimatu COP28 v Dubaji. Důvodem byla podle médií přítomnost běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

K hlavám vlád a států, které se sešly v Dubaji na konferenci, se připojil také Lukašenko, kterému Evropská unie vyčítá zásahy proti běloruské opozici a spojenectví s Ruskem.

Prezidenti Litvy, Lotyšska a Polska, kteří jsou skalní zastánci Ukrajiny v boji proti ruské agresi, se ale kvůli jeho přítomnosti na COP28 rozhodli bojkotovat tradiční společnou fotografii účastníků.

"Říká se tomu rodinná fotografie. Lukašenko nepatří do rodiny, které chceme být součástí," uvedl pro AFP litevský prezident Gitanas Nauséda.

Bylo by podle něj pokrytecké stát bok po boku lídra země, která umožnila vstup ruských jednotek na Ukrajinu přes své území, a přitom "diskutovat o budoucnosti světa a klimatické změně, jako by se nic nestalo."

Alexandr Lukašenko je běloruský politik, který je vůdcem Běloruska od roku 1994. Stal se prezidentem Běloruska v prvních přímých prezidentských volbách a od té doby byl opakovaně zvolen, i když procesy těchto voleb byly kritizovány mezinárodními pozorovateli a některými zeměmi pro svou nedemokratičnost a porušování lidských práv.

Lukašenko je znám svým autoritativním stylem vlády, omezením svobod médií a politických svobod, potlačováním opozičních hlasů a nedostatkem politické pluralismu v zemi. Jeho režim byl kritizován za porušování lidských práv a opakované nedemokratické postupy. Bělorusko pod jeho vedením udržuje blízké vztahy s Ruskem.

V roce 2020 vyvolala prezidentská volba v Bělorusku velké protesty, přičemž někteří lidé obvinili Lukašenka z manipulace s výsledky volby. Protesty vyvolaly tvrdou reakci ze strany vlády a situace v zemi zůstává politicky napjatá.

Související

Více souvisejících

klimatický summit COP28 Alexandr Lukašenko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy