Nejmocnější Evropané 2024: Tusk vyhrál jako nositel změny, Zelenskyj je snílek, Petr Pavel šestý, a Putinova bankéřka je narušitelka

Žebříček 28 nejvlivnějších Evropanů zveřejnil v úterý 28. listopadu týdeník Politico. Na šestém místě se umístil i český prezident Petr Pavel nebo slovenský eurokomisař Maroš Šefčovič.

Nejvlivnější osobností roku 2024 bude podle serveru Politico pravděpodobný nový polský premiér Donald Tusk, který chce napravit pošramocené vztahy své země s Evropskou unií. Politico ho přirovnává k větru změn.

Web Politico rozčlenil vlivné osobnosti do tří skupin: "Doers" (Činitelé), "Dreamers" (Snílci) a "Disrupters" (Narušitelé). První skupinu tvoří lidé s výkonnou mocí, druhou ti, kteří reprezentují ideu určující debatu, a třetí ty, kteří mají nejlepší předpoklady změnit pravidla hry nečekaným směrem. A každý z politiků také dostal jednu z těchto nálepek.

Politici obsadili 21 míst v seznamu, na kterém jsou lidé z různých prostředí, včetně klimatu, ekonomiky, sportu a diplomacie.

Nejvlivnější osobností ve skupině "Snílků" v příštím roce podle redakce webu bude ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, kterého Politico označilo loni za nejdůležitější osobnost roku. Do této skupiny patří také vězněný předák ruské opozice Alexej Navalnyj, předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová, šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach a jeden ze strůjců brexitu Nigel Farage. Český prezident Petr Pavel se umístil na šestém místě v této skupině.

„Winston Churchill. Martin Luther King Jr., Nelson Mandela. Jednou za čas přijde vůdce a sám změní chod dějin nikoli silou své armády nebo silou své ekonomiky, ale silou svých slov. Takovým lídrem je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Od jeho vzdorného videa ‚Jsme tady' natočeného v prvních dnech války před prezidentskou kanceláří na Bankovní ulici a jeho ikonického vtipu ‚Potřebuji munici, ne odvoz', který zazněl jako reakce na nabídku USA k evakuaci až po turné po parlamentech v Evropě a ve světě . Inspiroval Ukrajince, aby nadále odolávali pokusu o totální invazi Ruska, a přemlouval, zahanboval či prosil národy, aby jim v tom pomohly,“ píše o Zelenském Politico.

V kategorii "Činitelů" skončila na druhém místě prezidentka EU Ursula von der Leyenová a na třetím místě francouzský prezident Emmanuel Macron. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se umístil na pátém místě, před ním byl Andrij Jermak. Vede Kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, nejmocnějšího Evropana roku 2023, jak ukazuje loňský žebříček webu. Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který obsadil v této kategorii šestou příčku, nebo vůdce britských labouristů Keir Starmer.

Italská premiérka Giorgia Meloniová byla v úterý večer korunována nejvyšším „činitelem“, zatímco Putinova bankéřka Elvira Nabiullina byla jmenována nejlepším „narušitelem“ roku 2024. Nabiullinová se umístila před katalánským separatistickým lídrem Carlesem Puigdemontem a maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Ukrajinský prezident, jak jsme již zmínili byl jmenován nejlepším „snílkem“ pro příští rok. A Donald Tusk byl včera 28. listopadu vyhlášen nejmocnějším Evropanem.

nejmocnější Evropané Donald Tusk Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Elvira Nabiullinová Petr Pavel

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy