Němci zdůraznili Varšavě, že nabízené systémy Patriot jsou na obranu území NATO

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová dala najevo, že systémy protivzdušné obrany Patriot, které Berlín nabídl Polsku, jsou součástí obrany území Severoatlantické aliance. Polský ministr obrany Mariusz Blazsczak ve středu řekl, že požádal německou vládu, aby je poskytla Ukrajině čelící ruským raketovým útokům na energetickou infrastrukturu.

"Systémy Patriot jsou součástí integrované protivzdušné obrany NATO, což znamená, že mají být použity na území NATO," uvedla německá sociálnědemokratická ministryně obrany. "Jakékoliv jejich nasazení mimo území aliance by vyžadovalo jednání s NATO a spojenci," dodala.

Šéf polského resortu obrany Blaszczak ve středu v souvislosti s další vlnou ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu na twitteru napsal, že "se obrátil na Německo, aby baterie Patriot nabídnuté Polsku byly převezeny na Ukrajinu a rozmístěny na její západní hranici".

Německá vláda nabídla Polsku systém Patriot poté, co minulý týden dopadla u polské obce Przewodów poblíž ukrajinských hranic raketa a zabila dva lidi. Podle západních činitelů šlo zřejmě o střelu ukrajinské protiletecké obrany, která se bránila tehdejší smršti ruských raket.

Západní Německo mělo v době takzvané studené války k dispozici 36 systémů Patriot, nyní jich má podle agentury Reuters bundeswehr už jen 12. Dva z nich Německo nedlouho po začátku ruské invaze na Ukrajinu vyslalo na Slovensko.

Polská média dnes informují, že Blaszczakův návrh rozmístit tyto protiraketové systémy na Ukrajině zaskočil spolupracovníky polského prezidenta Andrzeje Dudy. Rádio TOK FM uvedlo, že Blaszczak svůj úmysl s Dudou nekonzultoval. Polský prezident je přitom vrchním velitelem ozbrojených sil a má i důležité pravomoci v zahraniční politice.

Portál gazeta.pl píše, že Blaszczak, který německou nabídku poskytnout Patrioty Polsku nejdříve uvítal, názor změnil pod vlivem svého stranického šéfa Jaroslawa Kaczyńského. Předseda hlavní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a neoficiálně nejmocnější muž polské politiky ve středu v rozhovoru pro agenturu PAP řekl, že nejlepší by bylo, kdyby Německo předalo systémy Ukrajincům a vycvičili jejich obsluhu s požadavkem, že mají být rozmístěny na západě Ukrajiny.

Agentura DPA připomíná, že Polsko za necelý rok čekají parlamentní volby. Kaczyński objíždí různá setkání s voliči, na kterých se jejich přízeň snaží získat i protiněmeckou rétorikou. Představitelé současné polské vlády například s oblibou kritizují Berlín za to, že po začátku nynější ruské agrese vůči Ukrajině váhal s dodávkami zbraní pro napadenou zemi.

Podle polské opozice se PiS snaží německou nabídku de facto odmítnout, aniž by to řeklo nahlas. "Je těžké přijmout pomoc od Německa a zároveň na něj neustále plivat a obviňovat ho z agresivních záměrů vůči Polsku," řekl bývalý polský prezident Bronislaw Komorowski v rozhlasové stanici RMF.FM.

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Více souvisejících

rakety Patriot Německo Polsko

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy