Pentagon se dohodl se SpaceX o nákupu terminálů Starlink pro Ukrajinu. Musk je nesmí vypnout

Pentagon v červnu schválil dohodu se společností SpaceX o nákupu terminálů Starlink pro Ukrajinu, které zakladatel společnosti Elon Musk nebude moci vypnout, píše New York Times.

Dohoda se týká nákupu 400 až 500 terminálů. Musk v minulosti fungování internetových terminálů Starlink na Ukrajině omezil. Překáželo mu, že je země využívá i pro vojenské účely, například navádění útočných dronů.

Dva zdroje obeznámené se smlouvou uvedly, že Pentagon získá kontrolu nad nastavením signálu Starlink na území Ukrajiny, takže nová zařízení budou schopna plnit cíle.

Asi 1 300 terminálů Starlink zakoupených prostřednictvím britského dodavatele přestalo na Ukrajině fungovat na konci roku 2022 poté, co vláda nebyla schopna platit měsíční platby ve výši 2 500 USD za každý, podle dvou zmíněných zdrojů.

V době, kdy Rusko dobývalo území a Ukrajina bojovala o jeho získání zpět, Elon Musk a jeho tým využili geolokace k omezení dostupnosti Starlinku na předních liniích.

"To způsobilo problémy. Když se ukrajinští vojáci na podzim pokusili dobýt města jako Cherson v oblastech kontrolovaných Ruskem, potřebovali přístup k internetu, aby mohli komunikovat. Pan Fedorov a členové ozbrojených sil poslali panu Muskovi a zaměstnancům SpaceX zprávu s žádostí o obnovení provozu v oblasti, kde armáda postupovala,“ píše se v článku NYT.

Jak již bylo uvedeno, armáda, nemocnice, podniky a humanitární organizace nyní na Ukrajině používají více než 42 000 terminálů Starlink.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Elon Musk Starlink

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy