Polsko v úterý ráno v souvislosti s útoky ruských sil na Ukrajině preventivně vyslalo na ochranu svého vzdušného prostoru čtyři stíhačky F-16, oznámilo Operační velitelství ozbrojených sil Polska (RSZ).
K sérii ruských úderů došlo během uplynulé noci a pokračovaly i v úterý ráno. Rakety a útočné drony zasáhly hlavní město Kyjev, východoukrajinský Charkov i jiné cíle. Z Kyjeva a Charkova mezitím hlásily dvě oběti a desítky zraněných.
Ukrajinské vzdušné síly varovaly, že 16 ruských strategických bombardérů Tu-95M s raketami směřuje k Ukrajině. V reakci na to Polsko nasadilo stíhačky i tankovací letadlo spojeneckých sil.
"Hlásíme, že byla zaznamenána intenzivní aktivita dálkového letectva Ruské federace, která souvisí se zahájením úderů na území Ukrajiny," uvedlo polské velitelství na sociální síti X.
Podle informací deníku Ukrajinska pravda byl proveden raketový útok pomocí střel Kinžal vypálených z 16 bombardérů Tu-95. Tato akce následovala po ruském nočním útoku na Ukrajinu, během něhož bylo vypuštěno 35 dronů.
Vojenská správa města Kyjev uvedla, že do několika čtvrtí města dopadly úlomky sestřelených raket, přičemž některé zasáhly i obytné budovy.
Starosta Kyjeva Vitalij Kličko uvedl, že ve více částech hlavního města vypadla elektřina. Informoval i o nejméně 20 zraněných.
Novináři AFP také informovali, že v ranních hodinách slyšeli v Kyjevě více než deset silných výbuchů, které otřásly budovami v centru města.
Ukrajinské letectvo nad ránem vyhlásilo letecký poplach pro některé oblasti Ukrajiny s tím, že hrozí odpálení řízených střel z ruských strategických bombardérů Tu-95MS.
Související
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
Zelenskyj: Putin zvažuje dvě varianty, co dál. Jednou z nich je útok na Pobaltí
válka na Ukrajině , raketa Kinžal , armáda Polsko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
před 1 hodinou
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
před 2 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu je podle Íránu nemožné. Příměří platí na neurčito, prohlásil Trump
před 4 hodinami
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
včera
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
včera
Rusku hrozí nová revoluce. A přijde už na podzim, varoval ve Státní dumě šéf komunistů
včera
Je potřeba sledovat kroky vlády, aby se veřejnoprávní média nestala závislá na politicích, vyzval Pavel
včera
Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Slovensko a Maďarsko daly zelenou dalším protiruským sankcím, státy souhlasí s půjčkou 90 miliard eur Ukrajině
včera
Írán tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu před útokem varoval. Británie tvrdí opak
včera
V Hormuzském průlivu dochází od rána k útokům na lodě. Situace je nejhorší od roku 1990
včera
Česko obnovuje dotace pro Agrofert
včera
Ukrajina obnovila čerpání ropy ropovodem Družba na Slovensko
včera
Proč Trump prodloužil příměří s Íránem? Za vším může stát zmatený Chameneí
včera
Trump opět otočil, prodloužil příměří s Íránem. Je to lest, myslí si Teherán
včera
Výhled počasí do poloviny května. Sucho se má prohlubovat
Teprve sice začala poslední dubnová dekáda, ale meteorologové už mají tušení, jak bude do poloviny května. Úplně skvělé zprávy pro nás nemají, protože teploty nebudou šplhat moc vysoko. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě