Polsko a Řecko ve čtvrtek zaslaly Evropské komisi dopis, v němž vyzývají k vytvoření celoevropského systému protivzdušné obrany, oznámil polský premiér Donald Tusk. Informovala o tom agentura Reuters.
Polsko, které sdílí hranici s Ukrajinou a které zažilo narušení svého vzdušného prostoru raketami, zvýšilo svou pozornost k významu protivzdušné obrany.
Dopis, který byl zaslán společně s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem, se týkal společné obranné politiky EU, uvedl Tusk ve čtvrtečním rozhovoru pro polskou televizi TVP Info.
"Evropská komise již velmi pozitivně reagovala na myšlenku, aby se protiraketová protivzdušná obrana stala společným úkolem Evropy, protože jde o obrovskou sumu peněz," dodal polský premiér.
Podle něj by evropské země měly přestat soupeřit při budování svých vlastních systémů protivzdušné obrany. Namísto toho vyzval ke spolupráci, včetně společných investic do obranného sektoru.
"Potřebujeme méně tříštění a více společných projektů. Například ochranný štít vzdušné obrany, jak jej navrhli Kyriakos Mitsotakis a Donald Tusk," uvedla ve čtvrtek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Tusk vyjádřil přesvědčení, že pouze sjednocená Evropa, která prosazuje společnou obrannou politiku, bude schopna zabránit válce. "Nepřipravujeme se na válku proto, že k ní dojde, ale proto, aby k ní nedošlo," zdůraznil.
V dubnu podle jeho slov polští generálové i šéf Národního bezpečnostního úřadu (BBN) Jacek Siewiera uvedli, že by pro Varšavu bylo přínosné zapojit se do několika projektů protivzdušné obrany.
Související
Zelenskyj chce urovnat vztahy s Polskem. Otevře spisy o masakrech ve Volyni
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
Polsko , Řecko , Donald Tusk
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
před 48 minutami
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
před 1 hodinou
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
před 1 hodinou
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
před 2 hodinami
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 4 hodinami
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
včera
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
včera
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
včera
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
včera
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
Policie obvinila pětatřicetiletou ženu z vraždy v případu závažného zločinu, který se ve čtvrtek stal v Jablonci nad Nisou. Podezřelou již soud poslal do vazby, ke kauze se již nebudou zveřejňovat další informace.
Zdroj: Jan Hrabě