Rusko zkouší trpělivost NATO. Tlak na obranu ukrajinského nebe roste

Severoatlantická aliance čelí stále většímu tlaku, aby se snažila odrazit ruské rakety a útoky bezpilotních letounů nad Ukrajinou. Několik z nich totiž už narušilo vzdušný prostor členských zemí. 

Minulý víkend proti plně vyzbrojenému ruskému dronu zasahovali Lotyši, během července zaznamenali několik případů nebezpečných dronů Rumuni. Podle serveru RFE/RL ruské drony dopadly i na území Polska, Bulharska či dokonce Chorvatska. 

Neoficiální odhady hovoří o tom, že ruské vzdušné útoky proti Ukrajině vytvořily škody za zhruba 155 miliard dolarů. Rumunské a polské území sousedí přímo s tímto územím; konkrétněji Rumuni musejí řešit útoky proti ukrajinským přístavům na Dunaji, který tvoří hranici mezi oběma zeměmi. 

Nejdůraznější jsou v tomto ohledu Poláci. „Polsko má povinnost sestřelovat ruské rakety nad Ukrajinou,“ popsal tamní ministr zahraničí Radek Sikorski.

„Uznáváme právo každého spojence na ochranu vlastního vzdušného prostoru, ale to, co jednotliví spojenci dělají na podporu Ukrajiny, může mít význam i pro NATO jako celek. Spojenci budou i nadále konzultovat další kroky k ochraně a obraně spojeneckého území. Jasné je, že NATO se nestane stranou konfliktu,“ shrnul anonymně jeden z představitelů NATO.  

Obrana ukrajinského vzdušného prostoru by podle některých vojenských analytiků nebyla eskalací. „Rusko na nás tlačí na tolika místech a je si stále více jisté, že ve skutečnosti nic neuděláme,“ míní bývalý velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges. 

Bezpečnostní expert a bývalý plukovník americké armády Alexander Crowther to vidí jasně. „Všechny země mají absolutní právo na sebeobranu a kontrolu svého vzdušného, pozemního a námořního prostoru. Čína a Rusko tyto prostory běžně porušují. Státy mají podle mezinárodního práva právo sestřelovat neidentifikovaná plavidla ve svém vzdušném prostoru,“ zdůraznil. 

K leteckému krytí Ukrajiny vyzval i bývalý švédský diplomat Fredrik Wesslau. „Myšlenkou je rozmístit pozemní a letecké prostředky spojenců NATO, tedy například systémy Patriot nebo F-16 v Polsku, na Slovensku a v Rumunsku na jejich straně hranice s Ukrajinou, na strategických místech, a použít tyto prostředky k zachycení ruských bezpilotních letounů a raket, které v první řadě vstupují do vzdušného prostoru těchto spojenců, ale také k jejich zachycení nad ukrajinským územím, když míří k NATO a spojencům NATO,“ vylíčil. 

Jenže takové plány mohou způsobit vážné logistické problémy. „Pokud se chystáte zasahovat cíle nad ukrajinským vzdušným prostorem, musí existovat nějaký koordinační mechanismus, aby ukrajinské zbraně nebyly v konfliktu se zbraněmi NATO a identifikace ruských raket byla jasná pro všechny strany,“ podotkl bývalý velvyslanec USA při NATO William Taylor podle australské mutace stanice ABC.

Washington už má s podobným přístupem zkušenosti. „Děláme to v Rudém moři, kde bráníme mezinárodní lodní dopravu před raketami Hutíjů a izraelské občany před íránskými raketami. Proč bychom nemohli chránit nevinné ukrajinské civilisty před ruskými raketami?“ ptal se Hodges. 

Podle Wesslaua Rusko zkouší trpělivost zemí NATO. „Čím více nebudeme reagovat, tím se riziko v jistém smyslu zvětšuje, protože je zcela jasné, že Rusko podněcuje, tlačí a zkouší, a pokud není žádná reakce, tlačí dál. A to v jistém smyslu zvyšuje sázky a také zvyšuje nebezpečí eskalace,“ uvedl.

„Někteří spojenci jsou proti, někteří pro, ale myslím si, že je to jedna z těch věcí, která bude s postupem času stále aktuálnější, jak budeme svědky stále většího počtu těchto nájezdů ruských dronů a raket,“ varoval Wesslau. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina Armáda Ukrajina Ruská armáda NATO

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

24. prosince 2024 21:57

24. prosince 2024 20:30

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy