Rusku při obnově Mariupolu pomáhají německé firmy

Na výstavbě boji zasaženého a Ruskem okupovaného ukrajinského města Mariupol se nepřímo podílejí i dvě německé stavební společnosti, informovala ve čtvrtek německá veřejnoprávní stanice ARD ve svém zpravodajském pořadu Monitor. Uvedl to server France24.

Jednou z těchto společností je korporace Knauf, která vyrábí sádrokartonové desky a jejíž dceřiná společnost nadále působí v Rusku. Korporace sama tvrdí, že se zaměřuje výhradně na ruský trh. Nicméně ARD uvádí, že stavební materiály společnosti Knauf jsou používány i při stavbě v okupovaném ukrajinském městě Mariupol, včetně projektů realizovaných na objednávku ruského ministerstva obrany.

Novináři z ARD informovali, že prostudovali mnoho fotografií ze staveb, na nichž je vidět logo Knauf, a také detailní zprávy o činnostech, které dokládají přítomnost německé společnosti v tomto přístavním městě na jihu Ukrajiny.

Druhou společností je WKB Systems, která vyrábí zařízení pro výrobu pórobetonu a jejímž většinovým vlastníkem je ruský podnikatel Viktor Budarin. Tato zařízení jsou údajně využívána i při stavbách v Mariupolu.

Ve vyjádření zaslaném AFP skupina Knauf tvrdí, že respektuje všechny sankce EU, Británie a Spojených států vůči Rusku. Tato skupina, která provozuje 14 výrobních závodů s 4000 zaměstnanci v Rusku, zdůraznila, že se rozhodla zůstat na ruském trhu kvůli odpovědnosti vůči místním zaměstnancům.

Německé ministerstvo zahraničí reagovalo na zjištění ARD tím, že každý zapojený podnik by si měl položit otázku, do jakých služeb se zapojuje. Podle ministerstva tato takzvaná rekonstrukce Mariupolu slouží pouze ruské propagandě.

Podle německého ministerstva hospodářství příslušné úřady - celní, justiční, policie nebo prokuratura - musí co nejdříve posoudit, zda účast německých společností na rekonstrukci Mariupolu představuje porušení sankcí.

Obnova Mariupolu, který ruské jednotky dobyly před dvěma lety po několikaměsíčním obléhání, má pro Kreml důležitý propagandistický rozměr. Po dobytí města Rusko zveřejnilo plán rekonstrukce, přičemž před invazí zde žilo více než 400 000 obyvatel.

Přesný počet civilistů zabitéch během útoku na Mariupol není znám. Podle počtu hrobů, které se objevily během a po obléhání města, by mohlo být obětí více než 10 000 lidí.

Město bylo téměř úplně zničeno během obléhání; více než polovina jeho domů byla poškozena. Ruská prokremelská média aktivně informují o stavebních a rekonstrukčních pracích. 

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy