Scholz slibuje odškodnění obětem nacistického teroru v Polsku

Německý kancléř Olaf Scholz během úterní návštěvy Varšavy oznámil opatření ke zlepšení německo-polských vztahů a to včetně odškodnění stále žijících polských obětí nacistických zločinů.

Německo a Polsko usilují o zlepšení napjatých vztahů. To zahrnuje finanční odškodnění pro 40 000 obětí německé okupace. Pomoc by mohla začít proudit už za několik měsíců. Kromě toho má být rozšířena spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany.

Očekává se, že přeživší německé okupace Polska během druhé světové války obdrží v blízké budoucnosti pomoc od německé vlády. Německo a Polsko navíc usilují o navázání spolupráce na nových základech s akčním plánem. To jsou výsledky německo-polských vládních konzultací, které se po dlouhé přestávce uskutečnily ve Varšavě. Spolkový kancléř Olaf Scholz odcestoval do Polska v doprovodu dvanácti spolkových a zemských ministrů při jednáních o rozpočtu.

„Lze očekávat, že kancléř oznámí, že se něco udělá… pro lidi, kteří trpěli pod německou nacistickou nadvládou v Polsku a kteří stále žijí a například nemají dostatečné zdravotní pojištění a ve stáří trpí chudobou,“ řekl generální tajemník Křesťanskodemokratické unie (CDU) Paul Ziemiak, tedy největší opoziční síla v německém parlamentu pro berlínský podcast deníku Politico.

Scholz má očekávaným oznámením za cíl zlepšit vztahy s Polskem, které se prudce zhoršily za bývalé vlády strany Právo a spravedlnost (PiS). Německo bylo oblíbeným terčem PiS, která požadovala válečné reparace přesahující 1 bilion eur, což Německo odmítlo s odkazem na poválečné dohody. Současná polská vláda upustila od těchto požadavků, ale ministr zahraničí Radoslaw Sikorski vyzval Německo k nalezení „kreativního řešení" pro odškodnění polského lidu.

„Německo si je vědomo závažnosti své odpovědnosti za miliony obětí německé okupace a za mandát, který z toho vyplývá," řekl Scholz na společné tiskové konferenci s polským premiérem Donaldem Tuskem. Německo si stojí za svou historickou odpovědností bez „kdyby" a „ale". Podle Tuska se očekává, že finanční podpora začne proudit během několika měsíců.

Tusk označil oznámení spolkového kancléře za krok správným směrem. „Neexistuje žádná finanční částka, která by mohla nahradit to, co se stalo za druhé světové války," řekl Tusk. Ve formálním a právním smyslu byla otázka reparací vyřešena tak, jak to v minulosti viděly polské vlády. Pomoc, kterou německá vláda přislíbila obětem okupace, by však mohla posloužit jako nový otvor v německo-polských vztazích. „Protože laskavá gesta jsou důležitá i v politice," dodal Tusk. Polský premiér s ohledem na ruskou agresivní válku proti Ukrajině zdůraznil, že německá angažovanost v oblasti bezpečnosti v Evropě je pro něj v tuto chvíli obzvláště důležitá. „Pro mě je důležité, aby Německo bylo připraveno na mnohem větší odpovědnost za bezpečnost kontinentu, aby v Evropě nebyla válka."

Polsko, které sousedí s Ukrajinou, Běloruskem a ruskou enklávou Kaliningrad, je nyní vnímáno jako frontový stát s novým významem pro bezpečnost Evropy. Oba lídři se dohodli na posílení interoperability a standardizace obranných schopností, zvýšení výrobních kapacit a investic do obranného průmyslu, což zahrnuje i rozvoj společných iniciativ v oblasti tanků a munice, včetně zvýšení dostupnosti náhradních dílů pro bojové tanky Leopard.

Kromě toho Polsko zvažuje účast v Německem koordinované iniciativě „Evropský nebeský štít" (platforma Sky Shield) k posílení evropské protivzdušné obrany. Součástí akčního plánu je také výstavba Německo-polského domu v Berlíně, který má připomínat složitou německo-polskou historii a brutální německou okupaci během druhé světové války a sloužit jako místo vzpomínky na polské oběti.

Plán na zřízení nového památníku v Berlíně – nazvaný „Německo-polský dům“ – přijal Scholzův kabinet minulý týden.

„Hrůzy a zločiny okupace Polska nacistickým Německem, které padlo za oběť přes pět milionů Poláků, jsou... v této zemi stále příliš málo známé," uvedla v prohlášení po rozhodnutí kabinetu německá ministryně kultury Claudia Rothová. „Německo má stále zvláštní historickou odpovědnost, pokud jde o jeho vztah s Polskem, naším sousedem a naštěstí opět naším blízkým partnerem."

Související

Friedrich Merz (CDU)

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu

Friedrich Merz byl 6. května 2025 oficiálně zvolen německým kancléřem, ovšem za mimořádně dramatických okolností. Jeho potvrzení v úřadu provázela překvapivá porážka v prvním kole tajného hlasování Spolkového sněmu, která poukázala na vnitrokoaliční napětí a signalizuje, že Merz vstupuje do funkce s otřesenou autoritou.

Více souvisejících

Německo Polsko Olaf Scholz Donald Tusk II. světová válka

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 54 minutami

před 2 hodinami

včera

Ruská měna, rubl

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán

Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.

včera

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

včera

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

včera

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

včera

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

včera

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

včera

včera

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

včera

včera

včera

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

včera

včera

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy