
Německý kancléř Olaf Scholz během úterní návštěvy Varšavy oznámil opatření ke zlepšení německo-polských vztahů a to včetně odškodnění stále žijících polských obětí nacistických zločinů.
Německo a Polsko usilují o zlepšení napjatých vztahů. To zahrnuje finanční odškodnění pro 40 000 obětí německé okupace. Pomoc by mohla začít proudit už za několik měsíců. Kromě toho má být rozšířena spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany.
Očekává se, že přeživší německé okupace Polska během druhé světové války obdrží v blízké budoucnosti pomoc od německé vlády. Německo a Polsko navíc usilují o navázání spolupráce na nových základech s akčním plánem. To jsou výsledky německo-polských vládních konzultací, které se po dlouhé přestávce uskutečnily ve Varšavě. Spolkový kancléř Olaf Scholz odcestoval do Polska v doprovodu dvanácti spolkových a zemských ministrů při jednáních o rozpočtu.
„Lze očekávat, že kancléř oznámí, že se něco udělá… pro lidi, kteří trpěli pod německou nacistickou nadvládou v Polsku a kteří stále žijí a například nemají dostatečné zdravotní pojištění a ve stáří trpí chudobou,“ řekl generální tajemník Křesťanskodemokratické unie (CDU) Paul Ziemiak, tedy největší opoziční síla v německém parlamentu pro berlínský podcast deníku Politico.
Scholz má očekávaným oznámením za cíl zlepšit vztahy s Polskem, které se prudce zhoršily za bývalé vlády strany Právo a spravedlnost (PiS). Německo bylo oblíbeným terčem PiS, která požadovala válečné reparace přesahující 1 bilion eur, což Německo odmítlo s odkazem na poválečné dohody. Současná polská vláda upustila od těchto požadavků, ale ministr zahraničí Radoslaw Sikorski vyzval Německo k nalezení „kreativního řešení" pro odškodnění polského lidu.
„Německo si je vědomo závažnosti své odpovědnosti za miliony obětí německé okupace a za mandát, který z toho vyplývá," řekl Scholz na společné tiskové konferenci s polským premiérem Donaldem Tuskem. Německo si stojí za svou historickou odpovědností bez „kdyby" a „ale". Podle Tuska se očekává, že finanční podpora začne proudit během několika měsíců.
Tusk označil oznámení spolkového kancléře za krok správným směrem. „Neexistuje žádná finanční částka, která by mohla nahradit to, co se stalo za druhé světové války," řekl Tusk. Ve formálním a právním smyslu byla otázka reparací vyřešena tak, jak to v minulosti viděly polské vlády. Pomoc, kterou německá vláda přislíbila obětem okupace, by však mohla posloužit jako nový otvor v německo-polských vztazích. „Protože laskavá gesta jsou důležitá i v politice," dodal Tusk. Polský premiér s ohledem na ruskou agresivní válku proti Ukrajině zdůraznil, že německá angažovanost v oblasti bezpečnosti v Evropě je pro něj v tuto chvíli obzvláště důležitá. „Pro mě je důležité, aby Německo bylo připraveno na mnohem větší odpovědnost za bezpečnost kontinentu, aby v Evropě nebyla válka."
Polsko, které sousedí s Ukrajinou, Běloruskem a ruskou enklávou Kaliningrad, je nyní vnímáno jako frontový stát s novým významem pro bezpečnost Evropy. Oba lídři se dohodli na posílení interoperability a standardizace obranných schopností, zvýšení výrobních kapacit a investic do obranného průmyslu, což zahrnuje i rozvoj společných iniciativ v oblasti tanků a munice, včetně zvýšení dostupnosti náhradních dílů pro bojové tanky Leopard.
Kromě toho Polsko zvažuje účast v Německem koordinované iniciativě „Evropský nebeský štít" (platforma Sky Shield) k posílení evropské protivzdušné obrany. Součástí akčního plánu je také výstavba Německo-polského domu v Berlíně, který má připomínat složitou německo-polskou historii a brutální německou okupaci během druhé světové války a sloužit jako místo vzpomínky na polské oběti.
Plán na zřízení nového památníku v Berlíně – nazvaný „Německo-polský dům“ – přijal Scholzův kabinet minulý týden.
„Hrůzy a zločiny okupace Polska nacistickým Německem, které padlo za oběť přes pět milionů Poláků, jsou... v této zemi stále příliš málo známé," uvedla v prohlášení po rozhodnutí kabinetu německá ministryně kultury Claudia Rothová. „Německo má stále zvláštní historickou odpovědnost, pokud jde o jeho vztah s Polskem, naším sousedem a naštěstí opět naším blízkým partnerem."
Související

"Čas běží..." Německo dalo Rusku jasné ultimátum, do půlnoci se Kreml musí rozhodnout

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu
Německo , Polsko , Olaf Scholz , Donald Tusk , II. světová válka
Aktuálně se děje
před 11 minutami

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí
před 54 minutami

Kallasová: Mírové rozhovory neproběhnou. Putin do Turecka nepřijde, nemá odvahu postavit se Zelenskému
před 2 hodinami

Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme
včera

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán
včera

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN
včera

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík
včera

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce
včera

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa
včera

Zelenskyj: Na jednání jsme pozvali i Trumpa. Pokud Putin nepřijede, nechce ukončit válku
včera

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka
včera

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ
včera

Proč opět Saúdské Arábie? Pro cíl Trumpovy první zahraniční cesty existuje jednoduché vysvětlení
včera

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů
včera

Květen není jen o prvním máji. Přináší patnáct dní, kdy jsou Češi jednotní
včera

Měl by Pákistán šanci porazit Indii? Má eso v rukávu, na které největší země světa nestačí
včera

Fico se bojí kritiků. Svolává Bezpečnostní radu, che zrušit víkendové politické debaty
včera

Trump dorazil do Saúdské Arábie. Na první zahraniční cestu si s sebou vzal Muska
včera

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc
včera

Gérard Depardieu je vinen. Za obtěžování ale vyvázl jen s podmínkou
včera
Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko
Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.
Zdroj: Jakub Jurek