Sestřelí dron rychlostí světla. Laserová zbraň DragonFire může změnit válku na Ukrajině

Britský ministr obrany Grant Shapps uvedl, že nový laser britské armády by mohl být urychleně nasazen na frontu v Ukrajině a likvidovat tamní ruské drony. Uvedl to server SkyNews.

Zbraň DragonFire, která by měla být k dispozici nejpozději v roce 2027, by mohla mít podle britského ministerstva obrany "obrovský vliv" na konflikt v Evropě.

Nové reformy zaměřené na zrychlení dodávek zbraní znamenají, že laser, původně plánovaný pro použití v roce 2032, bude nyní funkční o pět let dříve, dodalo ministerstvo.

Shapps v rozhovoru s novináři ve vojenském výzkumném centru Porton Down ve městě Salisbury uvedl, že prověří možnost ještě většího zrychlení výroby, aby Ukrajinci mohli laser získat co nejdříve.

"Považuji za vhodné urychlit vývoj laserového systému DragonFire, protože si myslím, že vzhledem ke dvěma velkým konfliktům – jednomu na moři a druhému v Evropě – by taková zbraň, schopná především sestřelovat drony, mohla sehrát klíčovou roli," uvedl Shapps.

Dodal, že původně měl proces vývoje trvat možná až deset let, ale na základě čtvrtečního jednání dospěl k mnohem kratšímu časovému rámci možného využití. Zmiňoval možné zásahy proti lodím, přilétajícím dronům a pozemním cílům.

"Když jde o příchozí drony, není třeba mnoho představivosti, abychom si uvědomili, jak by mohly být užitečné, zejména v situaci jako je ta na Ukrajině," poznamenal ministr.

Laserová zbraň (LDEW) využívá silný světelný paprsek, který dokáže dosáhnout cíle rychlostí světla.

Britské ministerstvo obrany doufá, že systém DragonFire bude levnou alternativou k raketám a bude mít úkoly, jako například sestřelování útočných dronů. Projekt vyvíjí zbrojařské firmy MBDA, Leonardo, Qinetic a Defence Science and Technology Laboratory (DSTL). 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině DragonFire

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy