MONITOR: Temné chvíle, akt zla. USA musí udeřit na Islámský stát, zní z Washingtonu

Teroristický útok na kábulském letišti nesmí být impulzem k obviňování politických oponentů a honění politických bodů. S tímto apelem vystoupil editorial vlivného amerického deníku Washington Post, který píše o "temných chvílích".

Dlouhý stín

Útok v Kábulu je temnou chvílí pro Spojené státy, rodiny vojáků, které zabili teroristé, a pochopitelně pro Afghánce, především ty, kteří oplakávají mrtvé, a ty, kteří se snaží nalézt útočiště v zahraničí, konstatuje editorial. Dodává, že stín čtvrtečního útoku na letišti Hamída Karzaího je dlouhý.

"Nemůže ale zakrýt lesk a oběť vojenského a diplomatického personálu Spojených států a těch spojeneckých zemí, který v těch nejhorších představitelných podmínkách zatím dostal z nebezpečí přes sto tisíc lidí," pokračuje prestižní deník. Věří, že tento úspěch je i nyní viditelný.  

Washingtonský server také kvituje čtvrteční prohlášení amerického prezidenta Joe Bidena, že záchranná mise vedená vojáky Spojených států bude pokračovat. I tak není jasné, kolik dalších lidí dokážou evakuovat před termínem svého definitivního odchodu stanoveným 31. srpna, který zjevně zůstává v platnosti, přiznává renomovaný deník.

Útok - předvídatelný a ve skutečnosti očekávaný - byl podle editorialu z morálního hlediska "aktem zla", z operačního pohledu jde ale o ničivé nerušení bezpečnosti, které je třeba napravit, především ve světle otevřených prohlášení amerických představitelů, že teroristická hrozba zdaleka nezmizela.

Hnutí Tálibán útok odsoudilo, naopak se k němu přihlásila konkurenční organizace, Islámský stát v Chorásánu, nastiňuje Washington Post. Podotýká, že rozhořčení Tálibánu může být upřímné, přestože jeho bojovníci roky prolévali americkou i afghánskou krev.

Dva sebevražední atentátníci a několik ozbrojenců totiž dokázalo zaútočit ve chvíli, kdy Tálibán převzal zodpovědnost za bezpečnostní perimetr kábulského letiště, včetně prohledávání přicházejících osob a přijíždějících automobilů, upozorňuje vlivný deník. Přiznává, že risk, k němuž se uchýlila Bidenova administrativa, když začala spoléhat na Tálibán - byť nevyhnutelně -, přinesl výsledek, jehož se mnozí obávali.   

Méně nenávisti, více jednoty

Budoucím úkolem pro Afghánistán pod vládou Tálibánu a jeho vztahy se světem tak bude vypořádání se s tímto útokem, naznačuje americký server. Věří také, že Spojené státy se brzy v odvetě udeří na zmíněnou odnož teroristické organizace Islámský stát, která - jak útok nad veškerou pochybnost potvrzuje - nadále operuje z území, jež se američtí vojáci chystají opustit.  

Podle editorialu situace vyvolává otázku, zda je udržitelná nová strategie pro potírání podobných hrozeb, kterou nastínil prezident Biden. To samé podle renomovaného deníku platí o otázce, zda bylo moudré rozhodnutí z Afghánistánu odejít a zda Bidenův tým volil správný postup při realizaci tohoto úkolu.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Situace by ale rozhodně neměla vyústit v politikaření a snahu připsat si politické body, apeluje Washington Post. Konstatuje, že vnitřní rozdělení Spojených států již tak napáchalo velké škody, protože neschopnost racionálně a upřímně diskutovat o těžkých zahraničněpolitických a bezpečnostních rozhodnutích je jedním z důvodů, které přivodily současný bolestivý stav.

"Skvělí muži a ženy na kábulském letišti plnící povinnost vůči své zemi a ostatním lidským bytostem jdou příkladem a někteří zaplatili nejvyšší cenu," píše prestižní deník. Deklaruje, že nejvyšší poctou, kterou jim Spojené státy mohou složit, je čelit dalšímu vývoj méně nenávistně a jednotněji.

Související

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Afghanistán Terorismus Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 9 hodinami

Biden se z covidu stále nevyléčil. Lékař prozradil podrobnosti o jeho stavu

Prezident USA Joe Biden má stále mírné příznaky COVID-19, ale pokračuje v práci. Ve čtvrtek to uvedl jeho osobní lékař, jak informoval Bílý dům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy