Trump vyzval Bidena k podstoupení kognitivního testu. Sám svým výsledkem ale vyvolal posměch

Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval ve čtvrtek prezidenta Joea Bidena, aby podstoupil kognitivní test. Sám Trump se pravidelně chlubí svým výsledkem testu na zjištění demence, čímž ale vyvolává posměch kritiků.

Trump se pravidelně chlubí svým výsledkem testu na zjištění demence a vyvolává tím posměch kritiků. Oba politici ale udělali již mnoho přešlapů, což posílilo obavy z jejich pokročilého věku a mentálních schopností.

"Zkorumpovaný Joe Biden musí absolvovat kognitivní test. Možná takto budeme moci zjistit, proč dělá tak příšerná rozhodnutí," napsal Trump na sociální síti Truth Social.

"Já jsem absolvoval dva z nich a oba s vynikajícími výsledky (bez chyb!). Všichni prezidenti nebo lidé ucházející se o úřad prezidenta by měli povinně tento test dělat!" dodal. Trump se přitom chlubí testem, ve kterém si měl zapamatovat pět slov ve správném pořadí.

"Prezident absolvuje kognitivní test každý den, protože přechází od jednoho tématu na druhé, a přitom rozumí těmto tématům do detailů," reagovala mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

Biden absolvoval ve středu každoroční zdravotní prohlídku a lékaři ho prohlásili za "schopného vykonávat službu" hlavy státu. Uvedli, že za poslední rok nenastaly v Bidenově zdraví žádné pozorovatelné změny. 

V shrnutí třetího prezidentského vyšetření v Národním vojenském lékařském centru Waltera Reeda doktor Kevin O'Connor neuvedl, zda byly součástí vyšetření běžné testy hodnocení kognitivního poklesu nebo odhalení případných známek demence, které jsou často doporučovány starším dospělým.

Trump běžně vykresluje Bidena jako neschopného zastávat prezidentský úřad navzdory tomu, že jsou prakticky vrstevníci a sám měl řadu přeřeknutí a problémů s pamětí.

V posledních týdnech například označil maďarského premiéra Viktora Orbána za lídra Turecka a spletl svou rivalku v boji o republikánskou nominaci Nikki Haleyovou s bývalou předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou.

Související

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.
Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Joe Biden Donald Trump

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy