Cílem průniku ukrajinských sil do ruské pohraniční Kurské oblasti bylo zpomalit postup ruské armády v Donbasu. To se však nezdařilo a Kyjev tím jen oslabil své síly na ostatních částech fronty, uvedl dnes ruský prezident Vladimir Putin.
„Nepřítel chtěl narušit naši morálku, donutit nás přesouvat vojska z jednoho úseku na druhý a zastavit náš útok v klíčových oblastech, především v Donbasu, jehož osvobození je naší prioritou. Podařilo se jim to? Ne, nepřítel neuspěl," řekl Putin na Východním ekonomickém fóru ve Vladivostoku.
Podle Putina Ukrajina nasadila do Ruska dobře vycvičené vojáky, což ji oslabilo a umožnilo Rusku urychlit svou ofenzívu na východě Ukrajiny. „Naše ozbrojené síly stabilizovaly situaci v Kurské oblasti a začaly postupně vytlačovat nepřítele z našeho území," uvedl Putin, přičemž označil vytlačení ukrajinských sil z ruského území za „svatou povinnost“ ruských sil.
Putin dále uvedl, že ruské jednotky nyní postupují směrem k městu Pokrovsk v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.
Tisíce ukrajinských vojáků 6. srpna pronikly přes hranice do ruské Kurské oblasti, což byl podle agentury Reuters největší zahraniční útok na ruské území od druhé světové války.
Ruský prezident během své promluvy znovu zdůraznil připravenost Ruska zahájit mírová jednání s Ukrajinou. Tato jednání by však podle něj měla vycházet z dohody, kterou ruští a ukrajinští vyjednavači dosáhli v prvních týdnech války na jednáních v Istanbulu. Jako zprostředkovatele navrhl Čínu, Indii a Brazílii.
Související
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
válka na Ukrajině , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 2 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 3 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
Ačkoliv se o víkendu denní maxima přehoupnou přes bod mrazu, v noci budou teploty nadále citelně klesat, ukazuje předpověď ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák