Ukrajinské tajné služby přiznaly atentáty na spolupracovníky Kremlu zodpovědné za válečné zločiny

Ukrajinské tajné služby vykonávají atentáty na lidi zodpovědné za válečné zločiny a útoky proti ukrajinským občanům. V rozhovoru pro soukromou ukrajinskou televizní stanici ICTV to řekl šéf Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) Vasyl Maluk.

V rozhovoru Maluk přiblížil operace prováděné tajnými agenty, které jsou zaměřeny na eliminaci ukrajinských občanů spolupracujících s Kremlem. "Oficiálně se k tomu nepřiznáme. Ale mohu poskytnout některé podrobnosti," uvedl Maluk. Jakmile se konkrétní zpravodajské informace potvrdí, SBU dostane od civilních orgánů souhlas k provedení útoku, dodal.

Mezi nejznámější případy patří atentát na Vladlena Tatarského, ruského prokremelského válečného blogera původem z Ukrajiny. Zemřel loni při výbuchu v petrohradské kavárně. Terčem útoku se podle Maluka stal pro svou přímou účast v bojích na Ukrajině a výzvy k likvidaci Ukrajinců.

Šéf ukrajinské tajné služby upřesnil, že agenti oklamali zprostředkovatelku Darii Trepanovovou, aby sošku s výbušninou předala Tatarskému. Podle Maluka se SBU zabitím Tatarského nechlubí, ale smrt si zasloužil za týrání ukrajinských válečných zajatců.

Obětí atentátu se stal i bývalý poslanec ukrajinského parlamentu Ilja Kyva, který vystupoval proti nezávislosti Ukrajiny a byl na útěku před kyjevskými úřady. Byl odsouzen za vlastizradu a spolupracoval s ruskou FSB, dokud ho útočník z bezprostřední blízkosti nezastřelil.

Terčem nezdařeného útoku byl ukrajinský občan Zachar Prelepin, vysoký policejní představitel v separatistické Luhanské oblasti na Ukrajině. Podle Maluka veřejně vyzýval k vraždění Ukrajinců. Při výbuchu ve svém venkovském domě v Luhansku v roce 2022 utrpěl těžké zranění. Při výbuchu však zahynulo několik jiných policistů.

Výbuch přežil i Igor Kornet, policejní funkcionář v Luhanské oblasti spolupracující s Ruskem.

Maluk dodal, že ukrajinské tajné služby se pokusily o bombový atentát na ruského prokremelského politického filozofa Alexandra Dugina. Ten si však nečekaně vyměnil auto se svojí dcerou a výbuch tak zabil ji. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy