USA si sypou popel na hlavu: Avdijivka padla kvůli nám

Americký prezident Joe Biden v telefonickém rozhovoru s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským přiznal, že za pád východoukrajinského města Avdijivka, odkud se stáhly ukrajinské síly, může být odpovědná nečinnost Kongresu USA a jeho dosavadní kroky. Uvedl to server CNN.

Ukrajinská armáda oznámila, že se rozhodla stáhnout z Avdijivky. Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Olexandr Syrskyj to zdůvodnil snahou vyhnout se obklíčení a chránit životy a zdraví svých vojáků.

Ruské ministerstvo obrany večer v sobotu oznámilo, že jeho síly získaly "plnou kontrolu" nad Avdijivkou. Zelenskyj během svého projevu na konferenci v Mnichově tvrdil, že stažení ukrajinských vojáků neznamená, že by Rusko něco získalo. Podle něj Rusko "nic nedobylo".

Bílý dům ve svém prohlášení k telefonátu uvedl, že Biden zdůraznil Zelenskému "závazek Spojených států nadále podporovat Ukrajinu".

Podle Bidena se stáhly ukrajinské síly z Avdijivky poté, co "ukrajinští vojáci museli v důsledku nečinnosti Kongresu rozdělit munici na příděly, což vedlo k prvním výrazným ziskům Ruska za poslední měsíce".

Biden také "opětovně potvrdil silnou podporu vlády USA a Američanů pro svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny" a vyzval americký Kongres, aby urychleně schválil návrh zákona o výdajích včetně pomoci Ukrajině.

Zelenskyj po telefonátu napsal v aplikaci Telegram, že je "rád, že můžu počítat s plnou podporou amerického prezidenta. Doufáme také v moudré rozhodnutí amerického Kongresu."

Bidenova administrativa v Kongresu usiluje o schválení návrhu zákona v hodnotě 118 miliard dolarů, který je spojen s pomocí USA pro Ukrajinu. Republikáni však blokují tento návrh a výměnou za svou podporu požadují posílení ochrany hranic. 

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině USA (Spojené státy americké) Joe Biden

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy