"Vraťte mi mé jaderné zbraně," požadoval Lukašenko. Nárok na ně neměl, ukazuje historie

Alexandr Lukašenko prý požadoval své jaderné zbraně od Ruska zpět, jak tvrdil v rozhovoru pro ruskou státní televizi Rossija 1. Bělorusové ale při rozpadu SSSR žádné jaderné zbraně neměli – pouze mobilní odpalovací zařízení. Ukrajinci je po podpisu Budapešťského memoranda roku 1994 navrátili Moskvě a Kazaši se jich zbavili hned po nabytí nezávislosti. Přesto mu Vladimir Putin vyhověl a Minsk teď bude mít k dispozici taktické jaderné zbraně. 

Lukašenko opět tvrdí, že to nebyl ruský prezident Vladimir Putin, kdo na území Běloruska chtěl rozmístit jaderné zbraně. „Nejenže jsem o to požádal, ale už jsem požadoval, vraťte mi mé jaderné zbraně. Nechci strategické zbraně. K čemu je potřebuji? Není to tak, že bych chtěl válčit s Amerikou. Stačí mi taktické. Ano, dosáhli jsme dohody. Plníme ji,“ vysvětloval v rozhovoru pro státní televizi Rossija 1, která je pod kontrolou Kremlu. Na jeho slova upozornila běloruská agentura Belta.

„Jakmile vše přivezeme, bude to rozvezeno po celém Bělorusku. Máme tolik skladů, kolik je na venkově psů. Vážně. Měli jsme jich hodně. Už jsme jich obnovili pět nebo šest. Budeme obnovovat další. A rozptýlíme je. Nebudeme je držet na jednom místě,“ poznamenal Lukašenko. 

V rozhovoru pro ruskou televizi také spílal kritikům, kteří tvrdí, že jaderné zbraně bez povolení Moskvy nemůže použít. „Podívejte se, když začne válka, budu se rozhlížet? Ne. Zvednu telefon, ať je kdekoliv,“ vylíčil s tím, že s koordinací úderu rozhodně není problém. „Není ani o čem se dohadovat. Na tomhle už jsme se dohodli. Ať se nepřátelé třesou,“ uzavřel diktátor. 

Během rozhovoru Lukašenko zmínil, že „požadoval navrácení jeho jaderných zbraní“. Po rozpadu Sovětského svazu měly jeho následnické státy skutečně k dispozici zbraně hromadného ničení. Například Ukrajina „zdědila“ 5000 jaderných hlavic, které tam moskevské velení umístilo během studené války. Jejich navrácení Rusku bylo oslavováno coby triumf v kontrole zbrojení, píše list New York Times. Ten připomněl, že po ruské agresi ze začátku loňského roku mnozí ukrajinští politici takového kroku litovali. 

Budapešťské memorandum, kterým se Ukrajina zavázala vrátit zbraně hromadného ničení, nepodepsal pouze Kyjev. Podepsali ho i Bělorusové, Kazaši, Rusové, Američané a Britové. Na běloruském území se toho času však nacházely pouze mobilní odpalovací zařízení, zatímco Kazaši odevzdali Moskvě jaderné zbraně bezprostředně po nabytí samostatnosti. Na Ukrajině šlo o delší proces. Fakticky tedy neexistují žádné „Lukašenkovy“ či běloruské jaderné zbraně. Bělorusko na svém území s rozpadem SSSR žádné takové nemělo.

Související

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Jaderné zbraně Rusko Vladimír Putin Bělorusko Sovětský svaz

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy