Ukrajinský parlament a prezident dokončili zásadní obrat v kontroverzním zákonu, který obnovuje nezávislost klíčových protikorupčních agentur.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal ve čtvrtek nový zákon, který vrátil nezávislost klíčovým státním protikorupčním orgánům. Tento krok následoval po vlně domácích protestů a kritice z Bruselu, které vedly k zablokování předchozího zákona, jenž měl oslabit pravomoci protikorupčních institucí.
Poslanci, kteří předtím podpořili návrh zákona, jenž podřizoval nezávislé Národní protikorupční byro Ukrajiny (NABU) a Speciální protikorupční prokuraturu (SAP) pod dohled politicky jmenovaného generálního prokurátora Ukrajiny, se ve čtvrtek rozhodli svůj postoj změnit. Po hlasování prezident Zelenskyj okamžitě podepsal nový zákon.
Mnozí současní poslanci jsou NABU vyšetřováni. Agentura obvinila 71 současných a bývalých poslanců z korupce, přičemž 42 z nich bylo obviněno v období mezi lety 2022 a 2025. Z těchto obviněných poslanců jich 31 stále zasedá v ukrajinském parlamentu.
Ačkoliv mnozí poslanci uznali, že původní rozhodnutí oslabit nezávislost NABU a SAP bylo chybným krokem, někteří političtí lídři, jako například bývalá premiérka Julie Tymošenková, hájili kontroverzní hlasování z minulého týdne.
"Tento zákon, který prezident předložil pod obrovským tlakem, nemá nic společného s NABU a SAP a bojem proti korupci. NABU a SAP jsou orgány politického tlaku na ukrajinskou vládu zvenčí. Nejsme zemí, kterou mohou řídit cizí mocnosti, jako psa na vodítku," prohlásila Tymošenková během parlamentní schůze.
Současně však dodala, že nevěří, že by Evropská unie ukončila financování Ukrajiny, pokud země přestane provádět reformy, a uvedla, že hlasováním pro odebrání nezávislosti SAP vlastně bojuje proti cizí vládě Ukrajiny, což je narativ, který Rusko používá k ospravedlnění své invaze.
Minulý týden Zelenskyj spěšně podepsal kontroverzní zákon, když tvrdil, že jak NABU, tak SAP, které vyšetřovaly obvinění z korupce vůči některým jeho nejbližším spojencům, nejsou dostatečně efektivní a jsou plné ruských agentů. Po několika dnech protestů po celé Ukrajině a tlaku Evropské komise a členských států EU však Zelenskyj uvedl, že slyšel hlas lidu a předložil nový návrh, který vrátil nezávislost NABU a SAP.
Nový zákon zavádí povinné polygrafické testování pro některé pracovníky a Zelenskyj znovu zdůraznil, že jeho hlavním cílem je očistit orgány činné v trestním řízení od ruského vlivu.
Nový zákon byl pochválen jak NABU, tak SAP. Vysocí představitelé EU tento krok rovněž uvítali. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen na sociální síti X uvedla, že nový zákon je "vítaným krokem", zatímco šéfka evropské diplomacie Kaja Kallasová vyjádřila názor, že tento krok ukazuje na "odhodlání Ukrajiny rychle se vrátit na správnou cestu, když jsou ohroženy evropské demokratické hodnoty."
Související
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Ukrajina , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Aktuálně se děje
včera
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
včera
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
včera
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
včera
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
včera
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
včera
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
včera
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
včera
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
včera
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
včera
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
včera
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
včera
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
včera
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
3. července 2026 21:58
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
3. července 2026 21:00
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
3. července 2026 20:12
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
3. července 2026 19:27
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
3. července 2026 18:41
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
3. července 2026 17:55
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
3. července 2026 17:19
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
V rámci druhého hracího dne úvodního kola vyřazovací fáze právě probíhajícího mistrovství světa ve fotbale došlo k dalším překvapivým výsledkům. Postarali se o to favorizovaní Němci a Nizozemci. Zatímco Německo ve svém šestnáctifinále nestačilo na Paraguay poté, co nezvládlo penaltový rozstřel, Nizozemsko taktéž na penalty nepřešlo přes Maroko. Brazílie naopak žádné překvapení nepřipustila, i když první poločas s Japonskem se nevyvíjel zrovna podle jejích představ. Díky výrazně zlepšenému výkonu ve druhé půli ale favorizovaní Jihoameričané otočili skóre z 0:1 na 2:1.
Zdroj: David Holub