ANALÝZA | Proč Ukrajinci pronikli do Ruska? Kyjev dává prostor spekulacím, důvodů může být několik

Útok ukrajinských sil na ruské území v Kurské oblasti se na první pohled může zdát nelogický a podle některých je kontraproduktivní. Samotné ukrajinské úřady se k němu ještě nijak hlouběji nevyjádřily, a tak se dají všechny možné teorie zakládat pouze na spekulacích.

Na první pohled nelogický krok ale má své opodstatnění. Jakmile Ukrajinci překročili hranici a začali dobývat jednu osadu po druhé, navázali na sebe ruské letectvo a některé jednotky z Doněcké oblasti. „Pokud se podíváte na oficiální zprávy, bylo v Doněcké oblasti svrženo podstatně méně ruských kluzákových bomb,“ přiblížil vojenský analytik Mychajlo Žorychov pro britskou stanici BBC. „To znamená, že letadla, která je nesou, jsou nyní jinde v Rusku,“ dodal.

Ukrajinská armáda se pokusila již o dvě protiofenzívy; první na podzim 2022 byla velmi úspěšná a vedla k osvobození Chersonu, druhá v létě loňského roku znamenala pouze nepatrné zisky Ukrajinců, které Rusové do konce roku ještě omezili. 

Za ukrajinským útokem na ruské území mohou stát také obavy o bezpečnost Sumské oblasti, která s ruskou Kurskou oblastí přímo sousedí. Rusové se během letošního roku pokusili o průlom u Charkova, ale nesetkali se s úspěchem. Kyjev se tak patrně obává útoku na Sumskou oblasti, jejíž části ruská armáda okupovala pouze v prvním roce války. Především hlavní město oblasti Sumy je terčem ruských leteckých útoků už přes dva roky.

Jednu z nejdůležitějších rolí hrál prvek překvapení. Rusové se dlouhodobě zaměřují na zisky v Doněcké, Luhanské a Záporožské oblasti. Dislokovali tady stovky tisíc mužů, kteří posléze chyběli, jakmile první ukrajinské jednotky překročily hranici. Zároveň se Ukrajinci zvládají ohromující ruské přesile poměrně flexibilně bránit, takže vyslání dalších jednotek do Ruska toto obranné úsilí nijak neovlivnilo.  

V Kurské oblasti navíc nefiguruje nijak závratný počet ukrajinských vojáků, jde o stovky, maximálně pár tisíc mužů; a především jde o proukrajinsky naladěné ruské státní příslušníky a zahraniční legionáře, tudíž Ukrajinci jsou fixovaní na obranných pozicích tam, kde Rusové útočí na Ukrajině. Nové informace serveru Kyiv Independent ale potvrzují, že se do bojů zapojili i ukrajinští vojáci, které podporují desítky bojových vozidel. Přesto ale tito bojovníci dokázali šokovat a ruská armáda jim v ústrety vyslala „tik-tokové bojovníky“ z Čečenska. 

Přesuny ruských vojsk směrem ke Kurské oblasti potvrdilo tamní ministerstvo obrany. Mnoho jednotek bylo údajně přesunuto směrem k obléhanému šestitisícovému městu Sudža. „Z událostí v Kurské oblasti vyplývá více otázek než odpovědí,“ podotkl Žorychov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za poslední den pouze prohlásil, že „čím větší tlak bude vyvíjen na agresora, který na Ukrajinu přivedl válku, tím blíže ji sám bude mít“. Od ukrajinských úřadů ale stále nepřichází žádné bližší potvrzení probíhající akcí; informace z bojiště tak přicházejí zejména od ruských vojenských blogerů a ministerstva obrany.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Rusko Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Orbán se rozčiloval nad pomalou pomocí EU. Ta už ale je na cestě, Česku připadnou dvě miliardy

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek dopoledne kritizoval Evropskou unii za nedostatečnou rychlost pomoci po povodních. Ve skutečnosti ale už je uvolněno deset miliard eur, z toho dvě půjdou České republice.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy