Proč byla ukrajinská protiofenzíva tak pomalá? Příčin je hned několik

Ukrajinská protiofenzíva od začátku neprobíhala podle představ nejvyšších představitelů západních spojenců Kyjeva. Mělo to své důvody, které se Ukrajincům v posledních dnech zřejmě podařilo zmírnit. Spustili druhou fázi protiofenzívy s tisícovkami čerstvých a dobře vycvičených vojáků, kteří nyní budou za pomoci moderní techniky dodané Západem čelit nejtvrdší ruské obraně. 

Pomalý postup na bojišti trval téměř dva měsíce. Včera EuroZprávy.cz s odvoláním na světová média informovaly o zjevném spuštění druhé, agresivnější fáze ukrajinské protiofenzívy.

Kyjev nově vysílá do boje tisíce čerstvých a dobře vycvičených vojáků, kteří dosud čekali v záloze. Okupační úřady v Záporožské oblasti dle svých slov zaznamenaly až sto kusů moderních tanků Leopard 2 německé výroby, které západní země ukrajinské armádě dodaly během letošního roku.

Server listu New York Times nabídl už v červnu poměrně prosté, ale krvavé vysvětlení pomalého postupu. Popisoval totiž jedoucí kolonu obrněných vozidel Bradley, naplněných vojáky obránců. „Jedno z nich najelo na minu. Výbuch utrhl jeden z pásů vozidla podobného buldozeru a znehybnil ho. Celá ukrajinská kolona změnila směr a stáhla se zpět,“ líčil americký list.

Ukrajinským silám při snahách o útoky stojí v cestě hustá síť okupanty vybudovaných obranných opatření. „Všechno je zaminované, všude,“ řekl velitel bezpilotní jednotky působící na jižní frontě Ašot Arutiunian.

Jednotkám rovněž chybí krytí. „Terén na jihovýchodě země je většinou rovinatý, s otevřenými poli, na rozdíl od kopců v Donbasu nebo hustě zalesněného severu, což ukrajinské jednotky připravuje o krytí. Rusové jsou také již několik měsíců zakopáni v rozsáhlých zákopových liniích, což ztěžuje jejich likvidaci,“ píše NY Times.

Svou roli hrají také nejmodernější ruské vrtulníky Ka-52, o kterých EuroZprávy.cz psaly včera. Dokážou proklouznout kolem protivzdušné obrany, zpomalit ukrajinské přesuny a zároveň poškodit nebo zničit tanky a obrněná vozidla dodaná západním spojenci.

Do Ka-52 má nově integrované protitankové střely LMUR s doletem zhruba 15 kilometrů. „Posádky Ka-52 rychle využily příležitosti k odpálení těchto zbraní mimo dosah ukrajinské protivzdušné obrany,“ popsala britská rozvědka na twitteru.

Příčina pomalého postupu protiofenzívy ale netkví pouze v opatrnosti před ruskými obrannými liniemi. Ukrajinští představitelé několikrát avizovali, že je nejprve potřeba poškodit ruské zázemí tak, aby omezili logistiku okupační armády a rovněž zabránili dělostřelectvu a letectvu v tak masivním ostřelování.

EuroZprávy.cz v řadě případů informovaly o ukrajinských útocích na muniční sklady v ruském týlu či shromáždiště vojáků a vojenské techniky Rusů. K tomu ukrajinským silám pomáhaly i dodávky západního vybavení v čele s raketometnými systémy a raket dlouhého doletu Storm Shadow francouzsko-britské výroby.

Otazníky v pokračování americké pomoci

Podle dostupných informací by pomalé tempo protiofenzívy mohlo vznést pochybnosti Washingtonu nad pokračováním masivní vojenské pomoci Kyjevu. „Je samozřejmě snazší poskytnout větší podporu, když se věci vyvíjejí dobře. Bidenova administrativa nemá jinou možnost než v dodávkách zbraní na Ukrajinu pokračovat,“ podotkl bývalý velvyslanec USA na Ukrajině John Herbst.

„Zastavení dodávek zbraní nebo dokonce částečné přijetí vítězství Ruska by představovalo významné selhání americké zahraniční politiky, které by předčilo rozsah debaklu stažení vojsk z Afghánistánu,“ dodal bývalý vrcholný americký diplomat.

Obavy z omezení či ukončení vojenské pomoci ze strany Spojených států postupně opadávají. V úterý Washington oznámil další vojenskou pomoc, tentokrát ve výši 400 milionů dolarů. Součástí tohoto balíku je dělostřelecké vybavení, protivzdušná obrana a odminovací vybavení. Kromě jiného obsahuje 32 obrněných transportérů Stryker a munici pro systémy Patriot, HIMARS, Stinger a NASAMS.

Související

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 18 minutami

před 22 minutami

před 49 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy