Stažení Rusů z Chersonu bylo podle experta racionální, část sil mohou využít jinde

Stažení ruských sil z ukrajinského Chersonu bylo podle Richarda Stojara z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany racionální rozhodnutí. Část sil mohou Rusové využít jinde. Osvobození Chersonu pak podle Stojara pro ukrajinskou stranu představuje nesporně výrazný úspěch. Stojar to dnes napsal ve vyjádření pro ČTK.

Význam osvobození Chersonu je podle Stojara značný jak v symbolické, tak i vojensko-strategické rovině. "Rusko bylo nuceno rezignovat na jedno z nejvýznamnějších v tomto roce obsazených měst a do značné míry tak byl zdiskreditován proces anexe okupovaných území a zpochybněna možnost jejich dlouhodobého udržení pod ruskou kontrolou," uvedl Stojar.

Tento vývoj se podle něj nepochybně velmi negativně odrazí jak na morálce ruských jednotek, tak i na míře podpory, kterou ruské síly měly u části ruskojazyčné populace na anektovaných teritoriích. Z vojenského hlediska Rusko podle něj ztratilo významný nástupní prostor pro případné ofenzivní operace na jihu Ukrajiny, respektive jihozápadním směru. I když tato možnost byla podle Stojara spíše jen teoretická.

"Naopak, ukrajinské síly se přiblížily k anektovanému Krymu a jejich možnosti efektivně působit proti tamní ruské vojenské infrastruktuře, respektive ruskému týlu, výrazně vzrostly," uvedl Stojar. Stažení ruských sil z Chersonu bylo podle něj racionálním rozhodnutím. "A bylo patrně provedeno bez výraznějších ztrát. Ruské jednotky nyní zaujaly jednoznačně výhodnější obranou linii za říčním veletokem, a část z nich tak může být nasazena i na jiných úsecích frontové linie," míní Stojar.

Počasí aktuální bojové operace podle něj ovlivňuje jen v omezené míře, nicméně zřejmě se stane zásadní komplikací pro přesun jednotek i materiálu, protože blátivý terén a řídká komunikační síť přinese řadu omezení. Zimní podmínky, respektive zamrznutí terénu, mohou podle Stojara přispět k lepší průchodnosti terénem či bojištěm, nicméně opět podle něj vzrostou nároky na zásobování a zajištění potřeb nasazených vojáků.

"Obecně vzato jsou obě strany na toto prostředí připravovány, jak ale ukázaly předchozí měsíce, ruská logistika čelí vážným problémům i v méně náročných podmínkách," uvedl Stojar. Ruské údery na ukrajinskou civilní infrastrukturu, zejména energetický sektor, pak podle Stojara svědčí o snaze zkomplikovat před nadcházejícím zimním obdobím fungování ukrajinské společnosti a následně i ukrajinského týlu, nezbytného pro efektivní působení sil na bojišti.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Cherson, Ukrajina

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy