Novelizace vyhlášky, která vyžaduje nové složení autolékárniček

Od 23.7.2010 bude platná novela vyhlášky o vybavení autolékárniček. Novela přináší drobné úpravy chyb, které se do znění vyhlášky 283/2009 Sb. dostaly (ano to je ta vyhláška, která předepisuje nové složení autolékárniček).

Jedinou změnou v obsahu autolékárniček je zmírnění požadavku na délku nůžek. Místo původních 15 cm mohou být dlouhé 14 cm a více, nadále ale musí zůstat se sklonem / zahnuté v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty.  Úprava reaguje na nedostatek přesně definovaných nůžek na trhu a dává tak větší prostor pro splnění povinných prvků při zachování dostatečné kvality a funkčnosti pomůcky.

Řidiči, kteří si už novou autolékárničku zakoupili, nemusí mít žádné obavy – obsah autolékárničky zůstává stejný, změny jsou víceméně formálního charakteru. „Naše autolékárnička plně vyhovuje i novému aktuálnímu znění vyhlášky, je plně funkční a není potřeba nic dokupovat nebo měnit,“ uvádí Helena Sadílková ze společnosti HARTMANN-RICO, která je výrobcem autolékárniček doporučovaných Českým červeným křížem. Tyto autolékárničky byly rovněž vyhodnoceny jako obsahově nejlepší v testu MF Dnes.

Autolékárničku zakoupíte jednoduše v lékárnách, prodejnách zdravotnických potřeb a ve vybraných obchodních řetězcích a drogeriích, čerpacích stanicích nebo přímo na internetu. „Do konce přechodné doby, stanovené pro výměnu starých autolékárniček, zbývá už jen necelý půl rok. Proto by řidiči, zvláště v období dovolených, měli zvážit její včasnou koupi a nenechávat ji až na konec roku, kdy mohou být autolékárničky již hůře k sehnání,“ radí Sadílková.

Kompletní výčet obsahu autolékárniček: • Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře minimálně 8 cm, savost min. 800 g/m2) 3 ks• Obvaz hotový se 2 polštářky (šíře minimálně 8 cm, savost min. 800 g/m2) 3 ks• Šátek trojcípý z (netkaného) textilu (délka stran min. 960 x 1 360 x 960 mm) 2 ks• Náplast hladká cívka (velikost 2,5 cm x 5m, min. lepivost 7 N/25 mm) 1 ks• Náplast s polštářkem (velikost 8 cm x 4 cm, min. lepivost 2,5 N/cm) 6 ks• Obinadlo škrtící pryžové (60 x 1 250 mm) 1 ks• Maska resuscitační s výdechovou chlopní a filtrem schválená jako zdrav. prostředek 1 ks• Rouška plastová (20 x 20 cm, tloušťka 0,05 mm) 1 ks• Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu 1 pár• Nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty – délka nejméně 14 cm 1 ks• Isotermická fólie (rozměry min. 200 x 140 cm) 1 ks• Letáček o postupu při zvládání dopravní nehody 1 ks

Související

SPZ

Praha řeší problém, brzy dojdou registrační značky pro auta

Pražský magistrát vyčerpá zhruba do dvou a půl roku všechny možné kombinace registračních značek na osobní vozidla. Nyní je na konci série začínající sedmičkou. Novinářům to dnes řekli zástupci magistrátního odboru dopravněsprávních činností. Jak bude situace v budoucnu řešena, zatím není jasné.
Bagr - ilustrační foto

Loupež roku? Krádež bagru vypátral řidič autobusu

Bez svolení si podle policie muž v obci Háje na Příbramsku půjčil bagr v hodnotě přes 800.000 korun. Ujel s ním z oploceného areálu, plot předtím rozstříhal. Podezřelého policisté odhalili, v případě prokázání viny a odsouzení mu za neoprávněné užívání cizí věci hrozí až tři roky vězení, informovala dnes ČTK příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová.

Více souvisejících

auto, moto

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Senioři, ilustrační fotografie.

Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR a společností Deloitte Studii dlouhodobé sociální péče v České republice. Ta potvrzuje, že rychlé stárnutí populace nelze zvládnout jedním opatřením. Budoucnost dlouhodobé péče stojí na rozvoji domácích, komunitních i pobytových služeb, lepším propojení sociální a zdravotní péče, podpoře pečujících a dlouhodobém plánování kapacit.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

UH-1Y Venom

Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů

Armáda poskytla další informace k dnešnímu tragickému pádu vrtulníku UH-1Y Venom s pěti osobami na palubě. K nehodě došlo po poledni na základně v Náměšti nad Oslavou. Jeden voják zemřel, čtyři další utrpěli zranění. Stroj podle dosavadních zjištění padal desítky metrů. 

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League

Jedna z největších hvězd českého fotbalu současnosti a jedna z opor reprezentace Pavel Šulc by mohl ještě před začátkem nové sezóny 2026/27 změnit své působiště. Dosavadní zaměstnavatel českého záložníka Lyon se totiž potýká s finančními problémy a tak není divu, že chce svou situaci řešit i prostřednictvím prodeje svých hráčů. V případě Šulce se v poslední době mluví o zvýšeném zájmu ze strany anglického Leedsu, účastníka Premier League, přičemž částka, za kterou by na Ostrovy mohl Šulc odejít se pohybuje kolem 25 milionů eur (v přepočtu zhruba 600 milionů korun).

před 5 hodinami

před 6 hodinami

R. James Woolsey

Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů

Ve věku osmdesáti čtyř let zemřel bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) R. James Woolsey, který stál v čele agentury v klíčovém období po skončení studené války. Někdejší vysoký bezpečnostní činitel skonal ve svém domě ve Washingtonu v důsledku mozkové mrtvice. Zprávu o jeho úmrtí potvrdila jeho manželka Conchita Sarnoff Woolseyová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Zřícený vojenský stroj UH-1Y Venom

V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě

Vojenskou základnou v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku otřásla ve čtvrtek kolem poledne tragická událost. V areálu 22. základny vrtulníkového letectva došlo k havárii víceúčelového armádního vrtulníku UH-1Y Venom. Na palubě stroje se v momentě pádu nacházela pětičlenná vojenská posádka. Neštěstí si vyžádalo jeden lidský život.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny

Ruská diplomacie na schůzce v Manile varovala Spojené státy před pokračováním podle ní nepřijatelných dodávek zbraní Ukrajině. Zpráva navazuje na oficiální prohlášení ruského ministerstva zahraničí o jednání mezi šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem, které proběhlo na okraji asijského summitu.

před 13 hodinami

Ilustrační foto

Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání

Klimatická krize spojená s extrémními vlnami veder proměňuje evropský kontinent a výrazně zhoršuje sucho, které region zasáhlo. Závěry vědecké analýzy ukázaly, že extrémně horký vzduch doslova vysává vlhkost z řek, jezer, půdy i vegetace. V západní Evropě zvýšilo globální oteplování pravděpodobnost vzniku takto horké atmosféry osmdesátkrát, zatímco ve východních částech kontinentu čtyřicetkrát. Znečištění z fosilních paliv pak způsobilo, že k takto silnému vysušení půdy dochází v západní Evropě pětkrát a ve východní dokonce jedenáctkrát častěji.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

včera

včera

Milka, ilustrační fotografie.

Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami

Světoví výrobci ultrazpracovaných potravin (UPF) využívají podle zjištění britského serveru The Guardian soudní žaloby k blokování a odkládání vládních opatření zaměřených na boj proti nezdravému stravování. Mezinárodní vyšetřování odhalilo, že mezi lety 2010 a 2025 bylo v pěti zemích podáno celkem 235 žalob proti regulacím, které měly chránit zdraví obyvatelstva. Přestože potravinářské korporace veřejně deklarují podporu veřejnému zdraví, v zákulisí napadají zákony o označování obalů, omezení marketingu i daně z nezdravých potravin.

včera

včera

Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu

Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy