Přišla vám pokuta ze zahraničí? Platit ji nemusíte, je to ale risk

Praha - Už dávno není pravda, že řidiči v zahraničí jsou před místními zákony anonymní. Od roku 2013 platí v zemích EU směrnice o přeshraničním předávání informací o dopravních přestupcích. Velmi jednoduše vám tak po návratu z dovolené může domů přijít pokuta.

Pokud jste na dovolené měli na plynu těžkou nohu a váš prohřešek zaznamenali místní policisté, můžete očekávat, že vám přímo do schránky přijde dopis s pokutou. Dnes už je totiž poměrně běžné, že pokutu například za rychlou jízdu, jízdu na červenou či nedání přednosti po vás může vymáhat cizí země.

"Obecně se vžilo, že dohledáváni jsou viníci pouze pokut od 70 euro, nicméně ani tato hranice není "záchranou". Je jen na vytíženosti policejních a dalších orgánů, zda nepřijde českému řidiči například pokuta i nižší z Nizozemska, Itálie, Rakouska nebo další země," upozorňuje Ústřední automotoklub (ÚAMK).

Ne všechny země jsou ale v přístupu k vymáhání pokut stejně striktní. Východní země si na pokutování zahraničních řidičů tolik nepotrpí, pravděpodobnost, že dostanete pokutu ze západu, je naopak vyšší. I když vám ale pokuta domů přijde, existuje šance, že se jí vyhnete, odborníci to ale nedoporučují, je to časovaná bomba.

Psali jsme: Konec aut se spalovacím motorem? Nizozemsko projednává důležitý návrh Držení volantu jednou rukou vás může stát život. Jak správně sedět  

Vymáhání pokut od zahraničních řidičů je totiž poměrně komplikované. V Česku ji má na starosti celní správa, v zahraničí je to podobné. Jenže způsobů, jak se nedoplatku domoci, nemá moc. Pracovníci celní správy sice zašlou cizinci oznámení o nedoplatku, záleží ale jen na něm, jestli ho uhradí nebo bude ignorovat.

Pokud hříšník na výzvu nereaguje, nezbývá celníkům nic jiného, než pohledávku odepsat, to se děje po šesti letech. Nemohou totiž pohledávku vymáhat prostřednictvím exekucí, jako je to v případě českých řidičů. Často se to stává v případě, že na kontaktní adrese uvedené v dokladech člověk nepobývá.

Záměrné ignorování výzvy se ale nevyplácí. Obzvlášť, pokud se do dané země chystáte i v budoucnosti. "Dotyčný je totiž registrován jako dlužník a například při následné policejní kontrole, celní prohlídce na letišti a podobně může být vyzván k úhradě svého dluhu, který se samozřejmě mezitím navýší," vysvětlují odborníci z ÚAMK.

Právě z toho důvodu se policisté snaží dostat pokutu z řidičů hned na místě. V každém případě je vždy lepší pokutu zaplatit co nejdříve. "Například v Itálii se po 60 dnech a v Nizozemsku po osmi týdnech výše pokuty dokonce zdvojnásobí. Navíc musí řidiči počítat s tím, že jen za přeshraniční vymáhání přibudou poplatky za administrativu. To pokud čeká viník až na vyrozumění od české policie. Odhadem vzrostou v tomto případě náklady o 200 a více korun," popisuje ÚAMK.

V některých zemích, například ve Slovinsku, naopak platí sleva za včasné zaplacení. V Itálii se zase částka snižuje o 30 %, pokud ji zaplatíte do pěti dnů. Ve Španělsku při platbě do dvaceti dní zaplatíte jen polovinu.

Rozdílné je v zahraničí také to, po kom je dlužná částka vymáhána. "V Itálii, Rakousku, Francii a Nizozemsku je zodpovědný za spáchaný a nezaplacený přestupek majitel vozu. On zodpovídá vůči státním orgánům za to, že je uhrazena pokuta, bez ohledu na to, zda byl majitel za volantem nebo ne. Naopak například v Německu je zodpovědný vždy řidič," dodává automotoklub.

Související

CZK

Neplatiči pokut za vybrané přestupky by mohli přijít o část dávek

Chudší lidé by mohli přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně neplatí pokuty za vybrané přestupky. Úřady by jim z těchto dávek neuhrazené pokuty strhávaly. Předpokládá to upravená novela ODS, kterou Sněmovna poslala po dnešním druhém čtení do závěrečného schvalování. Piráti prosazují zamítnutí předlohy s odkazem na záporné stanovisko veřejného ochránce práv.

Více souvisejících

pokuty řidiči

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

před 2 hodinami

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

před 3 hodinami

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

před 6 hodinami

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

před 6 hodinami

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 13 hodinami

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

včera

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

včera

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

včera

včera

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

včera

včera

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy