Přišla vám pokuta ze zahraničí? Platit ji nemusíte, je to ale risk

Praha - Už dávno není pravda, že řidiči v zahraničí jsou před místními zákony anonymní. Od roku 2013 platí v zemích EU směrnice o přeshraničním předávání informací o dopravních přestupcích. Velmi jednoduše vám tak po návratu z dovolené může domů přijít pokuta.

Pokud jste na dovolené měli na plynu těžkou nohu a váš prohřešek zaznamenali místní policisté, můžete očekávat, že vám přímo do schránky přijde dopis s pokutou. Dnes už je totiž poměrně běžné, že pokutu například za rychlou jízdu, jízdu na červenou či nedání přednosti po vás může vymáhat cizí země.

"Obecně se vžilo, že dohledáváni jsou viníci pouze pokut od 70 euro, nicméně ani tato hranice není "záchranou". Je jen na vytíženosti policejních a dalších orgánů, zda nepřijde českému řidiči například pokuta i nižší z Nizozemska, Itálie, Rakouska nebo další země," upozorňuje Ústřední automotoklub (ÚAMK).

Ne všechny země jsou ale v přístupu k vymáhání pokut stejně striktní. Východní země si na pokutování zahraničních řidičů tolik nepotrpí, pravděpodobnost, že dostanete pokutu ze západu, je naopak vyšší. I když vám ale pokuta domů přijde, existuje šance, že se jí vyhnete, odborníci to ale nedoporučují, je to časovaná bomba.

Psali jsme:
Konec aut se spalovacím motorem? Nizozemsko projednává důležitý návrh Držení volantu jednou rukou vás může stát život. Jak správně sedět  

Vymáhání pokut od zahraničních řidičů je totiž poměrně komplikované. V Česku ji má na starosti celní správa, v zahraničí je to podobné. Jenže způsobů, jak se nedoplatku domoci, nemá moc. Pracovníci celní správy sice zašlou cizinci oznámení o nedoplatku, záleží ale jen na něm, jestli ho uhradí nebo bude ignorovat.

Pokud hříšník na výzvu nereaguje, nezbývá celníkům nic jiného, než pohledávku odepsat, to se děje po šesti letech. Nemohou totiž pohledávku vymáhat prostřednictvím exekucí, jako je to v případě českých řidičů. Často se to stává v případě, že na kontaktní adrese uvedené v dokladech člověk nepobývá.

Záměrné ignorování výzvy se ale nevyplácí. Obzvlášť, pokud se do dané země chystáte i v budoucnosti. "Dotyčný je totiž registrován jako dlužník a například při následné policejní kontrole, celní prohlídce na letišti a podobně může být vyzván k úhradě svého dluhu, který se samozřejmě mezitím navýší," vysvětlují odborníci z ÚAMK.

Právě z toho důvodu se policisté snaží dostat pokutu z řidičů hned na místě. V každém případě je vždy lepší pokutu zaplatit co nejdříve. "Například v Itálii se po 60 dnech a v Nizozemsku po osmi týdnech výše pokuty dokonce zdvojnásobí. Navíc musí řidiči počítat s tím, že jen za přeshraniční vymáhání přibudou poplatky za administrativu. To pokud čeká viník až na vyrozumění od české policie. Odhadem vzrostou v tomto případě náklady o 200 a více korun," popisuje ÚAMK.

V některých zemích, například ve Slovinsku, naopak platí sleva za včasné zaplacení. V Itálii se zase částka snižuje o 30 %, pokud ji zaplatíte do pěti dnů. Ve Španělsku při platbě do dvaceti dní zaplatíte jen polovinu.

Rozdílné je v zahraničí také to, po kom je dlužná částka vymáhána. "V Itálii, Rakousku, Francii a Nizozemsku je zodpovědný za spáchaný a nezaplacený přestupek majitel vozu. On zodpovídá vůči státním orgánům za to, že je uhrazena pokuta, bez ohledu na to, zda byl majitel za volantem nebo ne. Naopak například v Německu je zodpovědný vždy řidič," dodává automotoklub.

Související

CZK

Neplatiči pokut za vybrané přestupky by mohli přijít o část dávek

Chudší lidé by mohli přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně neplatí pokuty za vybrané přestupky. Úřady by jim z těchto dávek neuhrazené pokuty strhávaly. Předpokládá to upravená novela ODS, kterou Sněmovna poslala po dnešním druhém čtení do závěrečného schvalování. Piráti prosazují zamítnutí předlohy s odkazem na záporné stanovisko veřejného ochránce práv.

Více souvisejících

pokuty řidiči

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy