Cestovní kanceláře (CK) v ČR nabízejí podle cestovní agentury Invia lepší servis než mnohé zahraničí, například německé. Češi jsou nároční klienti, na služby kladou vysoké požadavky. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel Invie pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Michal Tůma. Za 20 let, kdy agentura funguje, nastal podle něj velký posun v informovanosti lidí, ale třeba i dostupnosti letecké dopravy.
V souvislosti s vysokou inflací a všeobecným zdražováním Invia příští rok předpokládá pokles prodejů. Lidé budou pečlivěji zájezdy vybírat a možná častěji budou volit vlastní dopravu, uvedl Tůma.
České CK podle něj klienty mnohem více opečovávají, prakticky je doprovázejí na každém kroku. "Má to samozřejmě nějakou cenu," řekl. U německých CK, které mohou pobyt nabídnout levněji, ale musejí lidé počítat s tím, že se budou muset například sami on-line registrovat v hotelu nebo budou muset delegáta hledat, třeba mu zavolat, podotkl.
Na rozdíl od doby před 20 lety, kdy se lidé museli spolehnout na informace od CK, dnes mají mnohem více možností si vše překontrolovat. "Dnes mají klienti předem vše nastudováno. Hotel a jeho okolí si překontrolují na satelitních mapách, pročtou si recenze," řekl dále Tůma.
Češi mají podle Tůmy největší zájem o pobyt ve čtyřhvězdičkových hotelech, letos ale významně stoupl zájem o pětihvězdičkové. Mnohem vyšší poptávka je také po službě ultra all inclusive. Tůma to přičítá faktu, že lidé poslední dva roky kvůli omezením v souvislosti s pandemií necestovali a podařilo se jim tak i uspořit více peněz.
Vyšší ceny energií či pohonných hmot se do ceny zájezdů podle Tůmy zatím propsaly jen mírně, zdražily asi o 15 procent. Stejný, možná i vyšší růst ale může následovat příští rok, uvedl.
V předkrizovém roce 2019 Invia v sedmi zemích, kde celá skupina působí, odvezla podle Tůmy na dovolenou tři miliony lidí. Se stejným počtem počítá letos. Tůma upozornil, že se jedná o návrat z velkého propadu. "V prvním roce pandemie jsme byli zhruba na čtvrtině roku 2019, loni na třetině. Pro příští rok si vzhledem k současnému dění rozhodně nemůžeme plánovat růst. Spíše počítáme s propadem, který by mohl být kolem deseti až 15 procent," řekl.
Čeští zákazníci mohou u Invie vybírat z nabídky 100 českých, 75 maďarských, zhruba 40 slovenských, 15 německých a tří polských CK. Na začátku fungování agentura spolupracovala podle Tůmy se 150 českými CK, nejvíce jich měla zhruba před deseti lety, a to asi 250.
"V posledních letech jsme se posunuli k tomu, že nespolupracujeme úplně s každým," řekl. Doplnil, že ale šíře nabídky nezávisí na počtu CK. Roste trend takzvaných dynamických tour operátorů, kteří nemají jako klasické CK koupené kapacity předem, ale skládají je z aktuální dostupnosti a požadavků zákazníka. Tím je podle Tůmy k dispozici nepřeberné množství pobytů.
Související

V Česku funguje falešná cestovní kancelář. Varuje před ní ministerstvo

V Česku zkrachovala cestovka. V zahraničí má aktuálně stovky klientů
cestovní kanceláře , cestování , češi
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Čína poslala své letadlové lodě do Tichomoří. Není jasné proč
před 51 minutami

Svět čelí skryté, ale hluboké krizi. OSN poprvé vydala vážné varování
před 1 hodinou

"Puč" v USA: Kennedy Jr. porušil slib, odvolal celý poradní výbor CDC pro vakcíny, dosadí do něj své lidi
před 2 hodinami

Moldavsko čelí ruské hrozbě: Kreml pošle do Podněstří dalších 10 tisíc vojáků
před 2 hodinami

Trump poslal do Los Angeles tisíce dalších vojáků. Zadržené odváží neznámo kam
před 4 hodinami

Měsíční předpověď počasí. Letošní léto bude začínat pozvolna
včera

Policie odhalila pravdu o Čechovi v ruské armádě. Muž žádá o pomoc
včera

Do ligy se vrací Martin Hašek s Pavlem Hoftychem. Budou sportovními řediteli
včera

Měsíc se v noci netradičně zbarví. Příčinu hledejte v Severní Americe
včera

Slunečné a teplejší počasí. Týden vyvrcholí tropy a dalšími bouřkami
včera

Charles Dickens zemřel před 155 lety. Spisovatelův život provázely úspěchy i skandály
včera

Další velký koncert v Praze. Využijte metro, žádá město fanoušky Imagine Dragons
včera

Češi budou proti Chorvatsku oslabeni. Ivan Hašek nemůže počítat s Hložkem
včera

Ludvík prozradil, jak snáší vazbu. Na svobodu nemůže, rozhodl soud
včera

Proč čelí Ukrajina nejtvrdším útokům od začátku války. Není to jen odplata, Rusko posílá vzkaz
včera

Nacisté před 83 lety vyvraždili Lidice. Na naše kruté dědictví ale zapomínáme
včera

Jak porazit extrémní počasí? Macron řekl, kdo je náš největší spojenec
včera

Zveřejníme tajemství o izraelských jaderných zbraních, vyhrožuje Írán EU
včera

Evropská komise: Demokracie v Evropské unii přestává pro polovinu obyvatelstva fungovat
včera
Los Angeles se bouří. Trumpovu Národní gardu v ulicích nechce
Los Angeles zažívá další vlnu napětí poté, co během víkendu propukly rozsáhlé protesty proti činnosti imigrační služby ICE. Demonstrace, které se soustředily především v centru města, přerostly v několika případech v potyčky s policií. Bílý dům v reakci na situaci přijal mimořádné opatření: prezident Donald Trump nařídil nasazení 2 000 vojáků Národní gardy, čímž vyvolal ostrou reakci ze strany místních úřadů.
Zdroj: Libor Novák