feminismus

Volby, ilustrační fotografie.

Dlouhá cesta k volebnímu právu žen. Kdy jej získaly v Česku?

Od druhé poloviny 19. století začaly ženy bojovat za své volební právo. Poprvé mohly volit na Novém Zélandu roku 1893, zanedlouho také v Austrálii nebo v zemích severní Evropy. U nás si ženy na uzákonění volebního práva musely počkat až do roku 1920.
Afrika, ilustrační foto

Africký stát Gabon má první premiérku v historii

Gabonský prezident Ali Bongo dnes jmenoval dosavadní ministryni obrany Rose Christiane Ossoukaovou Rapondaovou do čela vlády. Je to poprvé v historii, co má tato západoafrická země premiérku, informovala agentura Reuters.
Úřad vlády ČR

Úřad vlády čeká audit. Zaměří se na rovnost pohlaví

Rovnost mezi muži a ženami v pracovněprávním vztahu musí platit ve všech odvětvích, včetně státních institucí. Z tohoto důvodu se také na Úřadu vlády ČR uskuteční genderový audit, který se nevyhýbá ani jednotlivým ministerstvům. Prošly jím například resort průmyslu a spravedlnosti.
Ilustrační foto

Jak se v dějinách měnil názor na ženu? Od podřízení k emancipaci

Postavení ženy ve společnosti prošlo v dějinách velkými proměnami. V pravěku bylo zřejmě na ženy pohlíženo s úctou a respektem, což dokládají archeologické nálezy. V období středověku se však situace změnila a žena se začala postupně podřizovat muži, byla považována za slabou a méněcennou bytost. Na tyto názory a předsudky lze bohužel mnohdy narazit i v dnešní moderní době.
Čtyři sestry, každá s trochu jiným talentem a výrazně odlišným osudem.

RECENZE: Emancipační klasika v moderním provedení. Oscarové Malé ženy jsou plné života

RECENZE – U nás sice román Louisy May Alcottové zastiňuje sláva Jane Austenové a sester Brontëových, v USA ale jde o povinnou školní četbu – dívkami velmi oblíbenou povinnou četbu, nutno dodat. Nejnovější adaptaci Malých žen momentálně hřeje šest oscarových nominací a nadšené přijetí kritiky i diváky; podle mnoha z nich jde dokonce o dosud nejlepší pokus převést příběh čtyř sester na stříbrné plátno.
Finsko, ilustrační foto

Finsko má do vyrovnané země daleko. Feministka vyslala varování

Když se 34letá Sanna Marinová stala finskou premiérkou a zároveň nejmladší hlavou vlády na světě, bojovnice za práva žen slavily. Nicméně finsko-somálská spisovatelka a organizátorka tamní feministické komunity Maryan Abdulkarimová tvrdí, že i tak má Finsko daleko do genderově vyrovnané společnosti. O své názory se podělila se serverem Politico.eu.
Ursula von der Leyenová

KOMENTÁŘ: Evropská unie je poprvé pod ženským vedením

Komentář Anety Navrátilové - Je tomu teprve pár dní od toho, co se novou předsedkyní nejvyšší unijní instituce poprvé v historii evroských společenství stala žena. Německá politička Ursula von der Leyenová je ta, která v následujících pěti letech povede Evropskou komisi - těleso, kterému mimo jiné náleží legislativní iniciativa. Jaké legislativní akty během následujícího volebního období z iniciativy komise pod ženským vedením pravděpodobně vzniknou, jsme mohli ze slov von der Leyenové už pochopit. Čemu chce však většina z nás nyní přijít na kloub, je to, jak moc feministická Evropská unie pod jejím vedením bude. Bývalá (dosluhující) spolková ministryně obrany totiž o Evropě hovoří jako o ní - o ŽENĚ.
Vladimir Putin

Putin zachráncem tradičních hodnot? Politolog má jasno

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro list Financial Times minulý týden prohlásil, že liberální myšlenka je mrtvá, protože se vzdálila zájmům lidu, připomíná politolog Bruno Maçães v komentáři pro server Moscow Times. Bývalý portugalský ministr pro evropské záležitosti, který nyní působí na Čínské lidové univerzitě v Pekingu tvrdí, že následné reakce je obtížné pochopit.

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy