Když se 34letá Sanna Marinová stala finskou premiérkou a zároveň nejmladší hlavou vlády na světě, bojovnice za práva žen slavily. Nicméně finsko-somálská spisovatelka a organizátorka tamní feministické komunity Maryan Abdulkarimová tvrdí, že i tak má Finsko daleko do genderově vyrovnané společnosti. O své názory se podělila se serverem Politico.eu.
Zní to neuvěřitelně. Copak existuje nějaká severská země, která by na tom byla, pokud jde o ženská práva, bídně? Vždyť si je všechny každý automaticky spojuje možná až s příliš vypjatým feminismem, který dokáže udělat šrámy na duši nejednomu muži nostalgicky vzpomínajícímu na "staré dobré časy", kdy byl pánem tvorstva. Do takové společnosti mají však Finové navzdory mladé premiérce a hodně daleko.
Důvodů je nesčetně. Hlavní spočívá v tom, že Finsko není tak úplně považováno za součást Skandinávie. Značnou část jeho historie, zejména během 19. století, ovlivnilo Carské Rusko, s nímž v té době bylo v personální unii, a jemuž ostatně vděčí i za svojí nezávislost na Švédsku. Dalo by se tedy říci, že se jedná o směs seversko-ruské kultury.
Volební právo získaly finské ženy v roce 1906, ale pouze za podmínky ekonomické soběstačnosti. Měly ho tedy v podstatě jenom na papíře, protože většina z nich byla závislá na svých mužích. K jejich skutečné emancipaci došlo až po Zimní válce, kdy se musely zapojit do pracovního procesu, aby splatily dluh vůči Moskvě. Staré pořádky, kdy žena byla v domácnosti, zatímco muž vydělával peníze, se už znovu neobnovily.
Navzdory tomu všemu se ale nedá říct, že by ve Finsku platila skutečná genderová rovnost, jak by si mnohé feministky jistě přály. Ve finské společnosti jsou stále zažité představy o tom, co je vhodnější pro muže a co pro ženu. I rozdíly v odměňování za stejně vykonanou práci jsou pořád znát. Nedávný průzkum dokonce potvrdil, že jsou na tom Finové hodně špatně, pokud jde o práva žen. Nedávná kampaň MeToo potvrdila existenci případů legitimizace sexuálního harašení.
Samozřejmě, že mladá a progresivní předsedkyně nové finské vlády, na níž se podílí pět žen (Pozn.: Ve vládě Andreje Babiše jsou tři ženy, z nichž dvě Alena Schillerová a Marie Benešová, ovládají silové resorty - finance a spravedlnost), je dobrou zprávu. Nemělo by se ale usínat na vavřínech. Ženy mají ve finské politice podporu, ale i tak to stále není úplně ono. Marinovou čeká ještě spousta práce.
Nelze se tedy radovat předčasně. I v USA měli Afroameričané po zvolení Barracka Obamy americkým prezidentem velké oči. Sice toho udělal, pokud jde o práva marginalizovaných skupin obyvatel, hodně. Nicméně následný vývoj ukázal, že tomu tak nemusí být pořád. Vzápětí ho v Bílém domě vystřídal republikánský kandidát Donald Trump, ačkoliv se očekávalo jasné vítězství jeho sokyně Hillary Clintonové.
Ostatně Finové už jednou měli ženu prezidentku. Levicová Tarja Halonenová jí byla zvolená v roce 2000. O šest let později znovu obhájila svůj mandát, ale pak jí vystřídal Sauli Niniistö, starší muž z konzervativní Národní koaliční strany. Svým způsobem se jednalo o typický americký scénář. V celé Evropě je navíc znatelný pokles preferencí levicových stran. Lidé mají v dnešním nejistém a uspěchaném světě často tendenci poptávat politiky, kteří volají po jistém návratu ke starým pořádkům.
Ani Finsko není tomuto jevu imunní. A proto bez ohledu na složení současné vlády, nelze pochybovat o návratu patriarchátu, jemuž přispěje starší mužský kandidát reprezentující konzervativní hodnoty. Zapomínat by se také nemělo na fakt, že se na minulých finských vládách podíleli euroskeptičtí a protiimigrační Praví Finové.
"Starým dobrým časům", po nichž pravicoví voliči tak moc touží, skutečně zvoní hrana. Alespoň pokud o nich mluvíme v pravém slova smyslu. Zvolení Marinové do čela finské vlády to jasně potvrzuje. Politika už dávno není výhradně mužskou záležitostí. Finsko je skutečně v tomto směru pravou a nefalšovanou severskou zemí, jíž není rovnostářství cizí, ale přesto by se nemělo zapomínat, že tomu tak nemusí být napořád.
Nemělo by se takříkajíc slavit předčasně. Nejmladší premiérka, která navíc vyrostla v rodině se dvěma matkami, bude mít velmi ztíženou pozici. S velkou pravděpodobností se stane předmětem útoků z pravé a konzervativní části politického spektra. Záleží pouze na tom, jak obstojí. Nezbývá než jí tedy držet palce.
Související

Finsko se pustilo do stavby plotu na hranici s Ruskem. V pohraničí to budí pochybnosti

Končící finská premiérka Marinová se rozvádí
Sanna Marinová , Finsko , feminismus
Aktuálně se děje
před 46 minutami

CNN: Evropa se konečně probrala. Po hádce Zelenského s Trumpem jí došlo, že se pravidla změnila
před 1 hodinou

"Rozvod" Číny s USA: Jak se asijská velmoc postaví Trumpovým clům?
před 2 hodinami

Trumpova obchodní válka eskaluje. Svět zažívá nejhorší burzovní propad za poslední roky, dolar strmě padá
před 3 hodinami

Není to jen Kanada nebo Čína. Trump v tichosti vede obchodní válku ještě s jednou zemí
před 4 hodinami

Chladné počasí dorazilo. Může napadnout až 15 centimetrů sněhu
včera

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
včera

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově
včera

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
včera

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
včera

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
včera

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
včera

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
včera

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
včera

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
včera

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
včera

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
včera

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
včera

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
včera
Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
Rusko se potýká s epidemií neznámého onemocnění. V několika regionech byl zaznamenán zatím neidentifikovaný virus, který se u pacientů projevuje přetrvávající horečkou a silným kašlem, při němž někteří lidé kašlou krev. Upozornil na to deník Helsinki Times.
Zdroj: Lucie Podzimková