Finské úřady začaly stavět plot na hranici s Ruskem. Zatímco politici z Helsinek v něm vidí možnost zabránit nelegální migraci, místní obyvatelé už tak nadšení nejsou. Podle některých je to zbytečný krok – plot bude totiž poměrně krátký. Zatímco finsko-ruská hranice měří 1340 kilometrů, plot dosáhne délky pouhých 200.
Ruská plnohodnotná válka proti Ukrajině od základu změnila bezpečnostní a obrannou politiku mnoha evropských zemí. Mezi nimi vyčnívá Švédsko a Finsko. Druhá jmenovaná země již vstoupila do Severoatlantické aliance, zatímco Stockholm teprve čeká na přislíbenou ratifikaci svého členství ze strany tureckého a maďarského parlamentu.
Finská bezpečnost je v ohrožení. Ukázal to případ z dubna, kdy finské velvyslanectví v Moskvě obdrželo tři dopisy, z nichž jeden obsahoval bílý prášek. Francouzské velvyslanectví loni v prosinci pro změnu obdrželo zásilku se dvěma sklenicemi, které obsahovaly mrtvou myš a pavouka.
Vstup Finska do NATO poukázal na jednotnost západních zemí, poukázal na to šéf Bílého domu Joe Biden. Podle něj se ruský prezident Vladimir Putin spletl, když si myslel, že zahájením brutální a agresivní války proti Ukrajině Evropu a NATO rozdělí. „Mýlí se. Dnes jsme jednotnější než kdykoliv předtím,“ řekl americký prezident s tím, že se těší na přijetí Švédska.
Přijetí Finska bylo nejrychlejší v novodobé historii NATO. Podle komentáře ukrajinské agentury Unian tato událost přímo neovlivní průběh ruské invaze. Šance na vstup samotné Ukrajiny do aliance se podle ukrajinských expertů objeví až po vítězství ve válce. Před Finskem naposledy do řad NATO vstoupila v březnu 2020 Severní Makedonie, a tři roky předtím ještě Černá Hora.
Řešením má být plot
Nyní Finové museli ve své bezpečnosti pokročit ještě dál – staví dvousetkilometrový plot. Nezávislý ruský server Meduza, který působí z lotyšského exilu, informoval o téměř 17 tisíci občanech ruské národnosti, kteří prchli ze své vlasti v důsledku Putinem vyhlášené částečné mobilizace v září loňského roku. Tehdy začaly panovat obavy z možných neoprávněných přechodů hranic či v horším případě z uměle vytvořené uprchlické krize.
Finsko opustilo svou vojenskou neutralitu, vstoupilo do NATO a hranice mezi Aliancí a Ruskou federací se tak prodloužila o 1340 kilometrů. „Doby, kdy byly dobré sousedské vztahy mezi Finskem a Ruskem hodnoceny pozitivně, jsou pryč. Podle Moskvy je Finsko nepřátelská země, součást tohoto ‚kolektivního Západu‘, jehož projevem zla je NATO,“ vylíčil finský diplomat Heli Hautala.
„Toto je zcela nová situace ve finské zahraniční a bezpečnostní politice,“ zdůraznil. Rusové začátkem července spustili další diplomatické kroky. Ruské ministerstvo zahraničí 6. července oznámilo vyhoštění šesti finských diplomatů a uzavření finského konzulátu v Petrohradu. Krok je reciproční, Finové v červnu vyhostili devět ruských diplomatů pro podezření ze špionáže.
Už v létě 2022 finský parlament upravil zákon o pohraniční stráži. Ten umožňuje stavbu plotů ve finském pohraničním pásmu. „Jde o to, abychom byli schopni zajistit, aby byla hranice dobře kontrolována, a my můžeme preventivně ovlivnit situace, které mohou nastat,“ vysvětlila tehdejší premiérka Sanna Marinová.
„Hraniční plot by nevznikl bez tohoto nového ruského útoku na Ukrajinu. Byl to velký šok pro Finy, pro vztahy Finska s Ruskem. Je to jasná reakce Finska na tuto změněnou situaci,“ podotkl diplomat Hautala.
Podle zprávy zveřejněné britskou stanicí BBC má plot měřit asi 200 kilometrů. Místní obyvatelé s touto stavbou nejsou úplně spokojení. „Mohlo by to potenciálně zabránit velkým davům lidí. Ale na druhou stanu, má to nějaký přínos? Zvlášť, když je plot relativně krátký,“ ptala se obyvatelka pohraničního města Imatra.
„Toto je pro Finsko morální symbol, ale není z toho, abych tak řekla, téměř žádný užitek,“ doplnila ženu její kamarádka. „Někteří politici v Helsinkách se rozhodli, že plot je potřeba, a pak ho začali stavět. Těch, kdo žijí v malých městech, se na nic neptali,“ pokračoval další z obyvatel.
Rusové v tuto chvíli nesmějí vstoupit na finské území ani prostřednictvím schengenského víza, Helsinky to zakázaly na konci září loňského roku.
Související

Finský prezident rázně proti Trumpovi a podpořil Zelenského. USA musí pochopit, že Ukrajina nesmí prohrát

Evropa řeší, co s ruskou stínovou flotilou. Chce jí zabavovat lodě i na moři
Finsko , Rusko , Sanna Marinová , NATO
Aktuálně se děje
před 44 minutami

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění
před 47 minutami

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
před 2 hodinami

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
před 3 hodinami

Počasí do Česka přinese příští týden mrazíky i sněžení
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
včera

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
včera

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
včera

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
včera

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
včera

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
včera

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
včera

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
včera

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
včera

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
včera
Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.
Zdroj: Libor Novák