Finsko se pustilo do stavby plotu na hranici s Ruskem. V pohraničí to budí pochybnosti

Finské úřady začaly stavět plot na hranici s Ruskem. Zatímco politici z Helsinek v něm vidí možnost zabránit nelegální migraci, místní obyvatelé už tak nadšení nejsou. Podle některých je to zbytečný krok – plot bude totiž poměrně krátký. Zatímco finsko-ruská hranice měří 1340 kilometrů, plot dosáhne délky pouhých 200. 

Ruská plnohodnotná válka proti Ukrajině od základu změnila bezpečnostní a obrannou politiku mnoha evropských zemí. Mezi nimi vyčnívá Švédsko a Finsko. Druhá jmenovaná země již vstoupila do Severoatlantické aliance, zatímco Stockholm teprve čeká na přislíbenou ratifikaci svého členství ze strany tureckého a maďarského parlamentu. 

Finská bezpečnost je v ohrožení. Ukázal to případ z dubna, kdy finské velvyslanectví v Moskvě obdrželo tři dopisy, z nichž jeden obsahoval bílý prášek. Francouzské velvyslanectví loni v prosinci pro změnu obdrželo zásilku se dvěma sklenicemi, které obsahovaly mrtvou myš a pavouka. 

Vstup Finska do NATO poukázal na jednotnost západních zemí, poukázal na to šéf Bílého domu Joe Biden. Podle něj se ruský prezident Vladimir Putin spletl, když si myslel, že zahájením brutální a agresivní války proti Ukrajině Evropu a NATO rozdělí. „Mýlí se. Dnes jsme jednotnější než kdykoliv předtím,“ řekl americký prezident s tím, že se těší na přijetí Švédska. 

Přijetí Finska bylo nejrychlejší v novodobé historii NATO. Podle komentáře ukrajinské agentury Unian tato událost přímo neovlivní průběh ruské invaze. Šance na vstup samotné Ukrajiny do aliance se podle ukrajinských expertů objeví až po vítězství ve válce. Před Finskem naposledy do řad NATO vstoupila v březnu 2020 Severní Makedonie, a tři roky předtím ještě Černá Hora. 

Řešením má být plot

Nyní Finové museli ve své bezpečnosti pokročit ještě dál – staví dvousetkilometrový plot. Nezávislý ruský server Meduza, který působí z lotyšského exilu, informoval o téměř 17 tisíci občanech ruské národnosti, kteří prchli ze své vlasti v důsledku Putinem vyhlášené částečné mobilizace v září loňského roku. Tehdy začaly panovat obavy z možných neoprávněných přechodů hranic či v horším případě z uměle vytvořené uprchlické krize. 

Finsko opustilo svou vojenskou neutralitu, vstoupilo do NATO a hranice mezi Aliancí a Ruskou federací se tak prodloužila o 1340 kilometrů. „Doby, kdy byly dobré sousedské vztahy mezi Finskem a Ruskem hodnoceny pozitivně, jsou pryč. Podle Moskvy je Finsko nepřátelská země, součást tohoto ‚kolektivního Západu‘, jehož projevem zla je NATO,“ vylíčil finský diplomat Heli Hautala. 

„Toto je zcela nová situace ve finské zahraniční a bezpečnostní politice,“ zdůraznil. Rusové začátkem července spustili další diplomatické kroky. Ruské ministerstvo zahraničí 6. července oznámilo vyhoštění šesti finských diplomatů a uzavření finského konzulátu v Petrohradu. Krok je reciproční, Finové v červnu vyhostili devět ruských diplomatů pro podezření ze špionáže. 

Už v létě 2022 finský parlament upravil zákon o pohraniční stráži. Ten umožňuje stavbu plotů ve finském pohraničním pásmu. „Jde o to, abychom byli schopni zajistit, aby byla hranice dobře kontrolována, a my můžeme preventivně ovlivnit situace, které mohou nastat,“ vysvětlila tehdejší premiérka Sanna Marinová. 

„Hraniční plot by nevznikl bez tohoto nového ruského útoku na Ukrajinu. Byl to velký šok pro Finy, pro vztahy Finska s Ruskem. Je to jasná reakce Finska na tuto změněnou situaci,“ podotkl diplomat Hautala. 

Podle zprávy zveřejněné britskou stanicí BBC má plot měřit asi 200 kilometrů. Místní obyvatelé s touto stavbou nejsou úplně spokojení. „Mohlo by to potenciálně zabránit velkým davům lidí. Ale na druhou stanu, má to nějaký přínos? Zvlášť, když je plot relativně krátký,“ ptala se obyvatelka pohraničního města Imatra. 

„Toto je pro Finsko morální symbol, ale není z toho, abych tak řekla, téměř žádný užitek,“ doplnila ženu její kamarádka. „Někteří politici v Helsinkách se rozhodli, že plot je potřeba, a pak ho začali stavět. Těch, kdo žijí v malých městech, se na nic neptali,“ pokračoval další z obyvatel. 

Rusové v tuto chvíli nesmějí vstoupit na finské území ani prostřednictvím schengenského víza, Helsinky to zakázaly na konci září loňského roku. 

Související

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Evropa řeší, co s ruskou stínovou flotilou. Chce jí zabavovat lodě i na moři

Země v oblasti Baltského moře zvažují nová opatření k zadržování lodí podezřelých z nelegální přepravy ruské ropy a sabotáže podmořské infrastruktury. Finsko, Estonsko, Litva a Lotyšsko se snaží využít mezinárodního práva k zadržení plavidel z environmentálních nebo pirátských důvodů. Pokud by tento přístup neuspěl, hodlají společně přijmout nové národní zákony, které by umožnily zabavení lodí i dále na moři.

Více souvisejících

Finsko Rusko Sanna Marinová NATO

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

před 2 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 5 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy