Chcete poškodit češtinu! U Jílkové se všichni opět pohádali kvůli přechylování

Tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové byla ženská příjmení. Měla by být v rámci novely o matrikách zrušená povinnost přechylování? Hanobí se tím český jazyk, anebo bychom měli jít takříkajíc se světem, který od toho upouští? Jsou ženy diskriminovány a vytváří se dojem, že jsou majetkem mužů?

Odpovědi na tyto otázky se snažili najít Ondřej Profant, poslanec Pirátské strany, Jiří Čunek, senátor KDU-ČSL, Jana Valdrová, jazykovědkyně a soudní znalkyně v oboru jmen a příjmení, Karel Oliva, jazykovědec a exředitel Ústavu pro jazyk český, Markéta Karman, výkonná ředitelka Business and Professional Women Czech Republic a Jaroslav Pokorný, důchodce z České Rybné.

Moderátorka Jílková se zeptala Valdrové na přínosy nerozpoznávání muže a ženy v úředních dokumentech. Ta jí odpověděla, že je pro svobodnou volbu té dané ženy. Pomoct by jí to mohlo například při mezinárodním styku, anebo v situacích, kdy je to nadbytečné. "K čemu je potřeba mít jasno o pohlaví dané osoby? Někteří lidé posuzují jinak slova muže a ženy a nemělo by to tak být," dopověděla.

Senátor Čunek oponoval, že by se politici měli zabývat důležitějšími věcmi. Jílková mu do toho vstoupila a vysvětlila mu, že to vyvolalo velké vášně, a že dvěma třetinám Čechů vyhovuje současný stav. "Jsme na to zvyklí a je to jednodušší. Přijde mi nedůstojné se snažit skrývat pohlaví, protože bychom měli posuzovat druhého člověka na základě odbornosti a ne pohlaví," vysvětlil jí.

Nehanobíme český jazyk?

Do diskuze se dostalo téma cizinek. Oliva vysvětlil, že se jazyk vyvíjí samovolně, a že by se do něj nemělo inženýrsky zasahovat. "Ať se jména žen zapisují tak, jak je to v češtině, tedy přechýleně," dořekl. Valdrová následně začala mluvit o zákonech první republiky, které toto připouštěly. Jílková jí ale poopravila, že se jednalo pouze o národnostní menšiny. Oliva stále trval na tom, že by do našeho jazyka neměly takto zasahovat cizí vlivy.

Poslanec Profant řekl, že společenská poptávka po možnosti mít nepřechýlené příjmení skutečně je, a že se nejedná jenom o pražský fenomén. Ředitelka Karman vysvětlila, že si jí nikdo s mužem neplete, a že nevidí důvod, proč by měla používat -ová. V pracovním životě, kdy se setkává s cizinci, to má díky tomu snazší. Důchodce Pokorný zastával názor, že by si ženy, které se nechtějí cítit jako majetek muže, měly ponechat dívčí příjmení. Karman v tom viděla první jakési vzepření se tradicím a ráda by to dotáhla ještě dál.

Co takhle umožnit mužům, aby používali ženská příjmení?

Pokorný ještě dopověděl, že nechápe, proč některé ženy chtějí používat maskulinismy. "Ony se snad cítí ponížené jenom proto, že jsou ženy, a musejí si dokazovat své vyšší postavení tím, že ze sebe udělají muže?," položil Pokorný řečnickou otázku. Jílková se pak rozhodla vyvolat diskuzi na téma, proč by se neměl vyvíjet větší tlak na to, aby si muži častěji brali ženská příjmení. "Prostě pan poslanec Profant by se jmenoval Profantová. A vy pane senátore byste byl Čunková," řekla Jílková. Následoval smích z publika.

Profant se k tomu vyjádřil tak, že o jednom takovém případu ví. Jednalo se o muže s britským rodným listem, který používá koncovku -ová. Paní z publika, která měla německého manžela, a která se jmenuje Suchel, potvrdila, že nikde na světě, vyjma ČR, neměla problémy. Ještě před vysíláním, když jí volali, tak řekli: "Je tu nějakej Sušer?" "Musela jsem mu odpovědět, že tady žádný Sušer není. Pouze Jaroslava Suchel," domluvila Suchel. Nastavené to takhle má z úcty ke svému zesnulému choti.

Čunek oponoval, že se nejedná pouze o změnu jména, nýbrž o celospolečenský fenomén, kdy si ze dne na den měníme pohlaví apod. "Je to neúcta k tradici dávat něco takového do zákonů. Já pro to rozhodně hlasovat nebudu," postěžoval si Čunek. Oliva se zase obával, že by nepřechýlená ženská jména mohla způsobit problémy, které popsala Suchel.

Je na něco takového náš jazyk vůbec připravený?

"Problém je v lidech. Lidé za hranicemi jsou chytřejší," zareagovala Valdrová. "Já bych zase nesrovnávala slovanské jazyky s angličtinou a francouzštinou, které mají jinou stavbu vět," vstoupila do toho Jílková. Mluvilo se také o nejasnostech, které s nepřechylováním, mohou vyvstat. "Co když třeba řeknu, že jde Chyba. Jak poznám, že se jedná o muže, nebo o ženu," ptala se Jílková. Také se hovořilo o tom, jak by se řešila situace, kdyby se Suchel jmenovala Alex.

Profant také hovořil o tom, že očekává přirozený vývoj jazyka, a že ženy si nebudou přechylovat příjmení v případech, kdy je to vhodné. Valdrová zase řekla, že chce, aby ženy měly svobodu volby. Pán, který se dostal k mikrofon, řekl, že miluje svojí rodnou zem a jazyk český, a že protistrana se podle jeho názoru opírá o výjimečné případy. "Ani jeden z argumentů, které jste přednesly, mě nepřesvědčil," dopověděl. "Dejte nám svobodu, ať se každý jmenuje, jak chce," reagovala Karman.

S blížícím se koncem diskuze dostávali prostor další zástupci veřejnosti. El Amin, které byl předán mikrofon, řekla, že byla provdána za cizince, a že je na své jméno hrdá. "Mohla bych si vzít své původní jméno, ale je to z úcty k otci mých dětí a vyjádření toho, že patřím ke svým synům, kteří se taktéž jmenují El Amin. Navíc k tomu není problém přidat oslovení paní," vysvětlila. Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž bude dostupnost léků.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo jména a příjmení genderová rovnost feminismus

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy