Semafory ve světové metropoli dostanou ženské figurky. Důvod je prostý

Bombaj se stala prvním indickým městem, které na semafory umístilo i ženské postavičky. Podle aktivistů se jedná o správný krok směrem k inkluzivitě a boji s genderovými stereotypy, které mají za následek, že se ve veřejném prostoru více pohybují muži.

Úřady se k tomuto kroku, tedy výměnš mužských figurek na semaforu za ženské, uchýlily v rámci širšího plánu, který usiluje o to, aby se všichni chodci v silniční dopravě cítili, co nejvíc komfortně. 

Podle Kirana Dighavkara z Mumbai's Municipal Corporation odráží nové dopravní značení duch města, které se hlásí k podpoře rovného postavení žen a mužů a podporuje ženská práva. "A to je teprve začátek," nechal se slyšet.

Aktivisté uvedli, že ačkoliv se to může jevit jako banální změna, není tomu úplně tak, jelikož se v indických městech vyskytují ženy na veřejnosti zpravidla zřídkavě. 

"Nová generace malých holčiček si při spatření ženských figurek na semaforu uvědomí, že není ničím neobvyklým potkat venku na ulici ženu," řekla socioložka Shilpa Phadkeová a autorka publikace Why Loiter? Women and Risk on Mumbai Streets v rozhovoru pro britský deník Guardian.

"Přítomnost takových symbolů může v lidech vzbuzovat dlouhodobý pocit, že na veřejná prostranství patří spíše muži," dovysvětlila. Bombaj už například přistoupila k vlakům vyčleněným pouze pro ženské pohlaví a obecně ji lze označit z hlediska rizika možného znásilnění nebo přepadení, s čímž se Indie dlouhodobě potýká, za bezpečnou metropoli.

Nejedná se ale zdaleka o jediný problém, s nímž se indické ženy potýkají. Jde například také i o komplikace ve veřejné dopravě od slabě viditelných jízdních pruhů po přeplněné prostředky městské hromadné dopravy.

Indie byla v průzkumu Thomson Reuters Foundation z roku 2018 vyhodnocená jako jedna z nejméně bezpečných zemí na světě.

Dostat ženy do veřejného prostoru se kromě Bombaje snaží i Dillí, které jim nabízí například bezplatnou veřejnou dopravu. Jiné indické státy zase přistupují k tomu, že poskytují dívkám jízdní kola, aby se mohly bez problémů přepravovat do a ze školy. 

Související

Více souvisejících

Indie ženy doprava feminismus semafor

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

Slovák, který donášel Rusům, míří za mříže. Neplatil udělenou pokutu

Specializovaný trestní soud na Slovensku poslal Bohuše Garbára do vězení za vyzvědačství pro Rusko a braní úplatků. Soud nevyhověl žádosti odsouzeného o odpuštění zbytku dříve uloženého finančního trestu. Garbár si má nově odsedět přes rok a půl, proti rozsudku podal stížnost.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy