Me Too zdaleka nekončí. Tisíce pařížských žen se navzdory chladnému podzimnímu počasí rozhodly protestovat proti genderově podmíněnému násilí. Přidala se i další francouzská města. Demonstrace se uskutečnily v sobotu 23. 11. Účast byla velká. Informoval o tom server Politico.eu.
Všechno začalo v USA Weinsteinovou aférou. Zprávy o sexuálním zneužívání hereček otřásly celým světem a daly stavidla tuctu dalších stížnosti. Kampaň nesoucí název Me Too se stala internacionální. Někteří jí uvítali s tím, že otevřela dříve tabuizovaná témata. Jiní v ní naopak viděli válku proti mužům a v neposlední řadě také "plivnutí do tváře" skutečným obětem. Francie byla vůči tomuto fenoménu celou dobu imunní. To však změnily zveřejněné informace o zneužívání žen a dívek ve francouzském filmovém průmyslu.
Na začátku listopadu obvinila bývalá francouzská herečka Valentine Monnierová režiséra Romana Polanského, že jí v roce 1975, kdy jí bylo 18 let, znásilnil. Ke stejnému kroku se odhodlala Adèle Haenelová. Ta uvedla, že jí zase obtěžoval Christophe Ruggia během natáčení filmu, v němž hrála autistickou dívku. V té době jí bylo sotva 15 let. Strkání hlavy do písku před sexuálním vykořisťováním žen v showbyznysu je zřejmě stejně pošetilé jako když se některé školy pyšní tím, že se na jejich půdě nikdy nevyskytla šikana.
Polanksi a Ruggia veškerá obvinění odmítli. Následkům se však nevyhnuli. Feministické skupiny bojkotovaly promítání Polanského nejnovějšího filmu J'accuse. Jedním z důvodů byl fakt, že už jednou čelil trestnímu stíhání pro podezření ze sexuálního obtěžování. Proto také v roce 1978 opustil USA a usadil se ve Francii. Tento fakt se mu stal nyní přítěží a producent Jean Dujardin neměl na vybranou a musel vyhovět žádosti feministek pozastavit premiéru J'accuse. "Stále více a více žen má pocit, že jsou konečně slyšet," řekla Anne-Cécile Mailfertová, prezidentka francouzské skupiny Woman Foundation.
Příběhy Haenelové a Monnierové dokázaly poodkrýt něco, co se nejen v USA, ale i ve Francii po léta zametalo takříkajíc pod koberec, a dá se očekávat, že se k nim postupem času začnou přidávat další ženy. Naopak proti Me Too se v minulosti vyslovila herečka Catherine Deneuveová. Podle týdeníku Echo24 se k ní přidalo dalších 100 Francouzek, které se připojily k otevřenému dopisu zveřejněném v La Monde. "Je to hon na čarodějnice," domnívá se Deneuveová.
Po určité době se Deneuveová omluvila obětem násilí. Filmový průmysl je neoddělitelnou součástí francouzské kultury, a tudíž se nelze divit, že se v zájmu jejího zachování některé věci přehlížely. Nikdo si zkrátka nechtěl ty muže znepřátelit. Je nutné uvést, že v minulém století se role mužů a žen vnímaly diametrálně jinak. Žena byla stereotypně vnímána jako strážkyně sexuální morálky, která muži určuje hranice. I dnes se najde spousta lidí, kteří si myslí, že si žena za znásilnění může někdy sama. Oběti se zkrátka nemohly na nikoho obrátit, protože jejich trýznitelé měli navrch.
Dnes už je situace jiná. Francouzská asociace režisérů ihned v reakci na obvinění pozastavila Ruggiovi členství. Další organizace sdružující více než 200 filmařů okamžitě přijala nová pravidla týkající se vylučování členů odsouzených nebo obviněných z trestného činu. Sexuální obtěžování a genderově podmíněné násilí se však nevyhýbá jenom filmovému průmyslu. Mnoho žen je například oběťmi domácího násilí. V poslední době byly v několika francouzských městech vyvěšeny plakáty se jmény žen, které jenom v tomto roce zavraždili jejich partneři nebo manželé.
V reakci na rostoucí počet zavražděných žen se francouzská vláda rozhodla začít jednat a uspořádala několik veřejných slyšení. "Postoj Francie k genderově podmíněnému násilí se postupem času mění k lepšímu a je to hlavně díky kampani Me Too," řekla politička a feministka Caroline De Haasová. Když se na to podíváme z českého úhlu pohledu, je Istanbulská úmluva, kolem níž se šíří spousty lží a polopravd z církevních kruhů, zbytečným ba dokonce nebezpečným dokumentem?
Související

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
Francie , MeToo , feminismus , Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách , sexismus
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera

Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
včera

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla
včera

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní
včera

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války
včera

Komu poděkovat za extrémní počasí? Experti odhalili největší znečišťovatelé ovzduší
včera

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize
včera

Diplomaté promluvili: Už nevíme, co Trump vlastně chce. Snažíme se jednat, ale kašle na nás.
včera

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak
včera

USA chtějí ovládnout klíčový plynovod na Ukrajině. Bílý dům čelí obviněním z koloniálního nátlaku
včera

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů
včera

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem
včera

Velikonoční předpověď počasí se zlepšuje, potvrzuje nejnovější pohled
12. dubna 2025 21:59

Policie hledá muže kvůli loupeži v Luhačovicích. Pomáhá si umělou inteligencí
12. dubna 2025 21:06

ANO oslovuje více než třetinu voličů, ukazuje nový průzkum. Stačilo by neuspělo
12. dubna 2025 20:00

RECENZE: Stylově sevřený thriller Zabitý večer připomíná Hitchcocka digitálního věku
12. dubna 2025 19:17

Policie vyšetřuje smrtící útok psa na člověka. Jde o obávané plemeno
12. dubna 2025 18:35

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně
12. dubna 2025 17:20
Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům
Chytrých telefonů či počítačů se nakonec nemají týkat reciproční cla, která na Čínu uvalil americký prezident Donald Trump. Informovala o tom stanice CNBC, která se odvolává na nové nařízení amerických úřadů.
Zdroj: Lucie Podzimková