MeToo se nevyhýbá ani Francii. Proti genderově podmíněnému násilí protestují davy žen

Me Too zdaleka nekončí. Tisíce pařížských žen se navzdory chladnému podzimnímu počasí rozhodly protestovat proti genderově podmíněnému násilí. Přidala se i další francouzská města. Demonstrace se uskutečnily v sobotu 23. 11. Účast byla velká. Informoval o tom server Politico.eu.

Všechno začalo v USA Weinsteinovou aférou. Zprávy o sexuálním zneužívání hereček otřásly celým světem a daly stavidla tuctu dalších stížnosti. Kampaň nesoucí název Me Too se stala internacionální. Někteří jí uvítali s tím, že otevřela dříve tabuizovaná témata. Jiní v ní naopak viděli válku proti mužům a v neposlední řadě také "plivnutí do tváře" skutečným obětem. Francie byla vůči tomuto fenoménu celou dobu imunní. To však změnily zveřejněné informace o zneužívání žen a dívek ve francouzském filmovém průmyslu.

Na začátku listopadu obvinila bývalá francouzská herečka Valentine Monnierová režiséra Romana Polanského, že jí v roce 1975, kdy jí bylo 18 let, znásilnil. Ke stejnému kroku se odhodlala Adèle Haenelová. Ta uvedla, že jí zase obtěžoval Christophe Ruggia během natáčení filmu, v němž hrála autistickou dívku. V té době jí bylo sotva 15 let. Strkání hlavy do písku před sexuálním vykořisťováním žen v showbyznysu je zřejmě stejně pošetilé jako když se některé školy pyšní tím, že se na jejich půdě nikdy nevyskytla šikana.

Polanksi a Ruggia veškerá obvinění odmítli. Následkům se však nevyhnuli. Feministické skupiny bojkotovaly promítání Polanského nejnovějšího filmu J'accuse. Jedním z důvodů byl fakt, že už jednou čelil trestnímu stíhání pro podezření ze sexuálního obtěžování. Proto také v roce 1978 opustil USA a usadil se ve Francii. Tento fakt se mu stal nyní přítěží a producent Jean Dujardin neměl na vybranou a musel vyhovět žádosti feministek pozastavit premiéru J'accuse. "Stále více a více žen má pocit, že jsou konečně slyšet," řekla Anne-Cécile Mailfertová, prezidentka francouzské skupiny Woman Foundation. 

Příběhy Haenelové a Monnierové dokázaly poodkrýt něco, co se nejen v USA, ale i ve Francii po léta zametalo takříkajíc pod koberec, a dá se očekávat, že se k nim postupem času začnou přidávat další ženy. Naopak proti Me Too se v minulosti vyslovila herečka Catherine Deneuveová. Podle týdeníku Echo24 se k ní přidalo dalších 100 Francouzek, které se připojily k otevřenému dopisu zveřejněném v La Monde. "Je to hon na čarodějnice," domnívá se Deneuveová.

Po určité době se Deneuveová omluvila obětem násilí. Filmový průmysl je neoddělitelnou součástí francouzské kultury, a tudíž se nelze divit, že se v zájmu jejího zachování některé věci přehlížely. Nikdo si zkrátka nechtěl ty muže znepřátelit. Je nutné uvést, že v minulém století se role mužů a žen vnímaly diametrálně jinak. Žena byla stereotypně vnímána jako strážkyně sexuální morálky, která muži určuje hranice. I dnes se najde spousta lidí, kteří si myslí, že si žena za znásilnění může někdy sama. Oběti se zkrátka nemohly na nikoho obrátit, protože jejich trýznitelé měli navrch. 

Dnes už je situace jiná. Francouzská asociace režisérů ihned v reakci na obvinění pozastavila Ruggiovi členství. Další organizace sdružující více než 200 filmařů okamžitě přijala nová pravidla týkající se vylučování členů odsouzených nebo obviněných z trestného činu. Sexuální obtěžování a genderově podmíněné násilí se však nevyhýbá jenom filmovému průmyslu. Mnoho žen je například oběťmi domácího násilí. V poslední době byly v několika francouzských městech vyvěšeny plakáty se jmény žen, které jenom v tomto roce zavraždili jejich partneři nebo manželé.

V reakci na rostoucí počet zavražděných žen se francouzská vláda rozhodla začít jednat a uspořádala několik veřejných slyšení. "Postoj Francie k genderově podmíněnému násilí se postupem času mění k lepšímu a je to hlavně díky kampani Me Too," řekla politička a feministka Caroline De Haasová. Když se na to podíváme z českého úhlu pohledu, je Istanbulská úmluva, kolem níž se šíří spousty lží a polopravd z církevních kruhů, zbytečným ba dokonce nebezpečným dokumentem?

Související

Mayotte zasáhl o víkendu ničivý cyklón Chido

Lidé na Mayotte začali umírat hlady a žízní. Situace je kritická

Ostrov Mayotte, který je zámořským územím Francie, byl zasažen ničivým cyklonem Chido, jenž za sebou zanechal spoušť, narušenou infrastrukturu a akutní humanitární potřeby. Místní obyvatelé i zdravotníci popisují situaci jako chaotickou a zoufalou, zatímco francouzská vláda se snaží organizovat pomoc na dálku. Podle serveru BBC začali lidé na místě umírat hlady a žízní.

Více souvisejících

Francie MeToo feminismus Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách sexismus

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh

O víkendu se do Česka vrátí zima. Teploty klesnou a v neděli dokonce nasněží, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy