MeToo se nevyhýbá ani Francii. Proti genderově podmíněnému násilí protestují davy žen

Me Too zdaleka nekončí. Tisíce pařížských žen se navzdory chladnému podzimnímu počasí rozhodly protestovat proti genderově podmíněnému násilí. Přidala se i další francouzská města. Demonstrace se uskutečnily v sobotu 23. 11. Účast byla velká. Informoval o tom server Politico.eu.

Všechno začalo v USA Weinsteinovou aférou. Zprávy o sexuálním zneužívání hereček otřásly celým světem a daly stavidla tuctu dalších stížnosti. Kampaň nesoucí název Me Too se stala internacionální. Někteří jí uvítali s tím, že otevřela dříve tabuizovaná témata. Jiní v ní naopak viděli válku proti mužům a v neposlední řadě také "plivnutí do tváře" skutečným obětem. Francie byla vůči tomuto fenoménu celou dobu imunní. To však změnily zveřejněné informace o zneužívání žen a dívek ve francouzském filmovém průmyslu.

Na začátku listopadu obvinila bývalá francouzská herečka Valentine Monnierová režiséra Romana Polanského, že jí v roce 1975, kdy jí bylo 18 let, znásilnil. Ke stejnému kroku se odhodlala Adèle Haenelová. Ta uvedla, že jí zase obtěžoval Christophe Ruggia během natáčení filmu, v němž hrála autistickou dívku. V té době jí bylo sotva 15 let. Strkání hlavy do písku před sexuálním vykořisťováním žen v showbyznysu je zřejmě stejně pošetilé jako když se některé školy pyšní tím, že se na jejich půdě nikdy nevyskytla šikana.

Polanksi a Ruggia veškerá obvinění odmítli. Následkům se však nevyhnuli. Feministické skupiny bojkotovaly promítání Polanského nejnovějšího filmu J'accuse. Jedním z důvodů byl fakt, že už jednou čelil trestnímu stíhání pro podezření ze sexuálního obtěžování. Proto také v roce 1978 opustil USA a usadil se ve Francii. Tento fakt se mu stal nyní přítěží a producent Jean Dujardin neměl na vybranou a musel vyhovět žádosti feministek pozastavit premiéru J'accuse. "Stále více a více žen má pocit, že jsou konečně slyšet," řekla Anne-Cécile Mailfertová, prezidentka francouzské skupiny Woman Foundation. 

Příběhy Haenelové a Monnierové dokázaly poodkrýt něco, co se nejen v USA, ale i ve Francii po léta zametalo takříkajíc pod koberec, a dá se očekávat, že se k nim postupem času začnou přidávat další ženy. Naopak proti Me Too se v minulosti vyslovila herečka Catherine Deneuveová. Podle týdeníku Echo24 se k ní přidalo dalších 100 Francouzek, které se připojily k otevřenému dopisu zveřejněném v La Monde. "Je to hon na čarodějnice," domnívá se Deneuveová.

Po určité době se Deneuveová omluvila obětem násilí. Filmový průmysl je neoddělitelnou součástí francouzské kultury, a tudíž se nelze divit, že se v zájmu jejího zachování některé věci přehlížely. Nikdo si zkrátka nechtěl ty muže znepřátelit. Je nutné uvést, že v minulém století se role mužů a žen vnímaly diametrálně jinak. Žena byla stereotypně vnímána jako strážkyně sexuální morálky, která muži určuje hranice. I dnes se najde spousta lidí, kteří si myslí, že si žena za znásilnění může někdy sama. Oběti se zkrátka nemohly na nikoho obrátit, protože jejich trýznitelé měli navrch. 

Dnes už je situace jiná. Francouzská asociace režisérů ihned v reakci na obvinění pozastavila Ruggiovi členství. Další organizace sdružující více než 200 filmařů okamžitě přijala nová pravidla týkající se vylučování členů odsouzených nebo obviněných z trestného činu. Sexuální obtěžování a genderově podmíněné násilí se však nevyhýbá jenom filmovému průmyslu. Mnoho žen je například oběťmi domácího násilí. V poslední době byly v několika francouzských městech vyvěšeny plakáty se jmény žen, které jenom v tomto roce zavraždili jejich partneři nebo manželé.

V reakci na rostoucí počet zavražděných žen se francouzská vláda rozhodla začít jednat a uspořádala několik veřejných slyšení. "Postoj Francie k genderově podmíněnému násilí se postupem času mění k lepšímu a je to hlavně díky kampani Me Too," řekla politička a feministka Caroline De Haasová. Když se na to podíváme z českého úhlu pohledu, je Istanbulská úmluva, kolem níž se šíří spousty lží a polopravd z církevních kruhů, zbytečným ba dokonce nebezpečným dokumentem?

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie MeToo feminismus Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách sexismus

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29

Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy