Japonská spisovatelka podněcuje feministický underground v Číně

Důkazy o tom, že čínské feministické hnutí nabírá na síle - navzdory přísné vládní cenzuře a represím - je možné najít v domácích knihovnách, na nočních stolcích a v digitálních knihovnách. V mnoha z nich je k nalezení výtisk jedné z knih Čizuko Uenové, napsal list The Guardian. 

Tato 74letá japonská feministka a autorka knih Feminismus od základů nebo Patriarchát a kapitalismus prodala v Číně více než milion výtisků svých knih, uvádí server Beijing Open Book. Na 200.000 z nich se prodalo jen letos v lednu a únoru.

Uenová, profesorka sociologie na Tokijské univerzitě, byla mimo akademický svět neznámá do roku 2019, kdy pronesla řeč na promocích, v níž kritizovala sexismus při přijímacím řízení, sexuální obtěžování, kterému studentky čelí od svých vrstevníků, a ženami vnímaný tlak na to, aby zlehčovaly své studijní úspěchy. Řeč se virálně šířila nejprve v Japonsku a následně i v Číně.

"V Číně potřebujeme nějaký feministický vzor, který by nás vedl a ukázal nám, čeho ženy mohou dosáhnout," řekla Š'jie Fu, moderátorka populárního feministického podcastu Stochastic Volatility.

Na otázku listu The Guardian, proč její texty rezonují u mladé generace Číňanek, Uenová odpověděla, že přestože mnoho z nich bylo vychováno s dostatečnými prostředky a v představě, že budou mít více příležitostí, "patriarchát a sexismus na ně i přesto klade břemeno být ženou a matkou".

Nejčtenější kniha Uenové se 65.000 recenzemi na sociální síti Douban je jednoduše pojmenovaná Misogynie. "Chce to trochu odvahy tohle napsat. Vždy jsem se v čínském prostředí zdráhala bavit se o genderových otázkách, protože když si nebudu dávat pozor, snadno si vysloužím nálepku 'feministická rakovina'," stojí v jedné z recenzí.

"Jsou to teď těžké časy," řekla přední čínská feministka Lü Pchin, která v současnosti žije ve Spojených státech. V roce 2015 měla to štěstí, že se zrovna nacházela v New Yorku, když čínské úřady zadržely pět jejích vrstevnic. Ve vazbě strávily celkem 37 dní a začalo se jim říkat "feministická pětka". Policie přišla také do bytu Lü, která tak zatčení unikla jen o vlásek. "Naše hnutí je v Číně stále více označované za nelegální, a někdy dokonce i za zločinecké," dodala Lü.

Čínské feministické hnutí se podle Lü v posledních letech enormně rozrostlo, obzvlášť mezi mladými ženami v on-line prostoru, kde jej podnítilo celosvětové hnutí #MeToo."To je ale jen část příběhu," dodala. Feminismus v poslední době v Číně čelí stále přísnější cenzuře. Slovo "feminismus" je jedním z těch, která jsou v on-line prostředí cenzurovaná. Stejně jako čínská obdoba hashtagu #MeToo.

Vzhledem k tomu, že je rozsáhlá organizace skupin v Číně téměř nemožná, ženy se podle Lü často snaží najít alternativní cesty, jak feminismus udržet ve svém každodenním životě a jak jej předávat dál. Ať už formou knižních klubů nebo setkání na společném cvičení. Někteří z přátel Lü v Číně organizují výlety, při kterých feminismus probírají.

V roce 2001 se Lü věnovala novinařině a její cesta k feminismu teprve začínala. Se skupinou přátel tehdy založila knižní klub. Společně se snažili dát dohromady různé zdroje, protože byl problém k tématu najít knihy. "Byly jsme feministky, novinářky, akademičky a rozhodly jsme se, že zorganizujeme skupinu a každý měsíc se potkáme k debatám a četbě," dodala. Skupina se setkávala v parku nebo v kancelářích a domovech jednotlivých členů. Setkávání pokračovalo následujících osm let a členky klubu jsou i nadále mezi jejími nejlepšími přítelkyněmi.

Podle Lü je hodně lidí, kteří se o feministické hnutí začali zajímat teprve nedávno. Všichni z nich podle ní hledají zdroje, ale kvůli cenzuře je pro feministické a akademické autorky a autory v Číně velmi obtížné publikovat svá díla.

"Uenová je cizinka a to je jedna z jejích výhod. Zároveň ale pochází z východoasijského prostředí a patriarchální systém, který popisuje se proto Číně podobá," řekla Lü. Knihy čínských feministek se podle ní nemají šanci stát bestsellery kvůli cenzuře. "Mladé ženy nacházejí svůj hlas a mám ze své generace opravdu radost," uvedla Lü. "A to teprve začínáme," dodala.

Související

Více souvisejících

Japonsko Čizuko Ueno feminismus Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy