Japonská spisovatelka podněcuje feministický underground v Číně

Důkazy o tom, že čínské feministické hnutí nabírá na síle - navzdory přísné vládní cenzuře a represím - je možné najít v domácích knihovnách, na nočních stolcích a v digitálních knihovnách. V mnoha z nich je k nalezení výtisk jedné z knih Čizuko Uenové, napsal list The Guardian. 

Tato 74letá japonská feministka a autorka knih Feminismus od základů nebo Patriarchát a kapitalismus prodala v Číně více než milion výtisků svých knih, uvádí server Beijing Open Book. Na 200.000 z nich se prodalo jen letos v lednu a únoru.

Uenová, profesorka sociologie na Tokijské univerzitě, byla mimo akademický svět neznámá do roku 2019, kdy pronesla řeč na promocích, v níž kritizovala sexismus při přijímacím řízení, sexuální obtěžování, kterému studentky čelí od svých vrstevníků, a ženami vnímaný tlak na to, aby zlehčovaly své studijní úspěchy. Řeč se virálně šířila nejprve v Japonsku a následně i v Číně.

"V Číně potřebujeme nějaký feministický vzor, který by nás vedl a ukázal nám, čeho ženy mohou dosáhnout," řekla Š'jie Fu, moderátorka populárního feministického podcastu Stochastic Volatility.

Na otázku listu The Guardian, proč její texty rezonují u mladé generace Číňanek, Uenová odpověděla, že přestože mnoho z nich bylo vychováno s dostatečnými prostředky a v představě, že budou mít více příležitostí, "patriarchát a sexismus na ně i přesto klade břemeno být ženou a matkou".

Nejčtenější kniha Uenové se 65.000 recenzemi na sociální síti Douban je jednoduše pojmenovaná Misogynie. "Chce to trochu odvahy tohle napsat. Vždy jsem se v čínském prostředí zdráhala bavit se o genderových otázkách, protože když si nebudu dávat pozor, snadno si vysloužím nálepku 'feministická rakovina'," stojí v jedné z recenzí.

"Jsou to teď těžké časy," řekla přední čínská feministka Lü Pchin, která v současnosti žije ve Spojených státech. V roce 2015 měla to štěstí, že se zrovna nacházela v New Yorku, když čínské úřady zadržely pět jejích vrstevnic. Ve vazbě strávily celkem 37 dní a začalo se jim říkat "feministická pětka". Policie přišla také do bytu Lü, která tak zatčení unikla jen o vlásek. "Naše hnutí je v Číně stále více označované za nelegální, a někdy dokonce i za zločinecké," dodala Lü.

Čínské feministické hnutí se podle Lü v posledních letech enormně rozrostlo, obzvlášť mezi mladými ženami v on-line prostoru, kde jej podnítilo celosvětové hnutí #MeToo."To je ale jen část příběhu," dodala. Feminismus v poslední době v Číně čelí stále přísnější cenzuře. Slovo "feminismus" je jedním z těch, která jsou v on-line prostředí cenzurovaná. Stejně jako čínská obdoba hashtagu #MeToo.

Vzhledem k tomu, že je rozsáhlá organizace skupin v Číně téměř nemožná, ženy se podle Lü často snaží najít alternativní cesty, jak feminismus udržet ve svém každodenním životě a jak jej předávat dál. Ať už formou knižních klubů nebo setkání na společném cvičení. Někteří z přátel Lü v Číně organizují výlety, při kterých feminismus probírají.

V roce 2001 se Lü věnovala novinařině a její cesta k feminismu teprve začínala. Se skupinou přátel tehdy založila knižní klub. Společně se snažili dát dohromady různé zdroje, protože byl problém k tématu najít knihy. "Byly jsme feministky, novinářky, akademičky a rozhodly jsme se, že zorganizujeme skupinu a každý měsíc se potkáme k debatám a četbě," dodala. Skupina se setkávala v parku nebo v kancelářích a domovech jednotlivých členů. Setkávání pokračovalo následujících osm let a členky klubu jsou i nadále mezi jejími nejlepšími přítelkyněmi.

Podle Lü je hodně lidí, kteří se o feministické hnutí začali zajímat teprve nedávno. Všichni z nich podle ní hledají zdroje, ale kvůli cenzuře je pro feministické a akademické autorky a autory v Číně velmi obtížné publikovat svá díla.

"Uenová je cizinka a to je jedna z jejích výhod. Zároveň ale pochází z východoasijského prostředí a patriarchální systém, který popisuje se proto Číně podobá," řekla Lü. Knihy čínských feministek se podle ní nemají šanci stát bestsellery kvůli cenzuře. "Mladé ženy nacházejí svůj hlas a mám ze své generace opravdu radost," uvedla Lü. "A to teprve začínáme," dodala.

Související

Více souvisejících

Japonsko Čizuko Ueno feminismus Čína

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 21 minutami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 45 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Druhý zápas pod Haškem, druhá výhra 2:1. Ani proti Arménii ale čeští fotbalisté nepřesvědčili herně

Po pátečním duelu v Norsku a výhře 2:1 se svěřenci kouče Ivana Haška představili na domácí půdě na pražské Letné. Pro Ivana Haška šlo o první domácí zápas od jmenování do funkce a stejně jako ve zmiňovaném duelu s Nory, tak i tentokrát přátelský duel s Arménií vyhrál český tým výsledkem 2:1. A stejně jako s Norskem i tentokrát musel otáčet skóre, jelikož jako první inkasoval. Navzdory konečnému vítězství tak ani tentokrát Češi svým výkonem zrovna dvakrát nepřesvědčili.

včera

Eva Samková

Snowboardcrossař Houser na závěr sezóny SP zaznamenal životní třetí místo. Adamczyková ovládla dvě malé finále

V kanadském Mont-Sainte-Anne se o víkendu konaly poslední dva snowboardcrossařské závody v rámci Světového poháru. A i v rámci tohoto kanadského podniku vlála česká vlajka vysoko. V sobotu se o to mezi muži zasloužil nečekaně Radek Houser, který zajel životní výsledek, když skončil na senzačním třetím místě. Mezi ženami byla hlavní českou hvězdou opět Eva Adamczyková, která v sobotu i v neděli pokaždé absolvovala malé finále. V sobotu skončila pátá, stejně jako v neděli.

včera

včera

včera

Petr Fiala (ODS)

BIS odhalila proruskou vlivovou síť v Česku. Fialova vláda proti ní zasáhla

Vláda se ve středu rozhodla uvalit sankce na trojici subjektů z proruské sítě, která se pokoušela rozvíjet vlivovou operaci se závažným dopadem na bezpečnost Česka a Evropské unie. Skupina působila i v Evropském parlamentu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se ukazuje, že Rusko se dlouhodobě pokouší ovlivňovat demokratické procesy v Evropě.

včera

"Přátelé, kteří přežili stejné ukřižování." Papež dál chodí po tenkém ledě, hovořil o míru na Ukrajině a v Pásmu Gazy

Papež František ve středu během generální audience ve Vatikánu zopakoval svou výzvu k ukončení konfliktů na Ukrajině a v Pásmu Gazy a pomodlil se za "dar míru".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy