Putin zachráncem tradičních hodnot? Politolog má jasno

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro list Financial Times minulý týden prohlásil, že liberální myšlenka je mrtvá, protože se vzdálila zájmům lidu, připomíná politolog Bruno Maçães v komentáři pro server Moscow Times. Bývalý portugalský ministr pro evropské záležitosti, který nyní působí na Čínské lidové univerzitě v Pekingu tvrdí, že následné reakce je obtížné pochopit.

Tři životní filozofie

Ti, kteří jsou překvapení tím, že se Putin tak otevřeně přihlásil k antiliberalismu, si neuvědomují, že ruský prezident nikdy liberálem nebyl, konstatuje politolog. Dodává, že jiní jsou spíše zděšení a bojí se, že Rusko bude aktivně podporovat zahraniční antiliberální hnutí, což by ovšem nebylo nic nového.

"Jaký je pak význam tohoto prohlášení? Máme jej ignorovat a jít dál? Čeho se Putin snažil dosáhnout touto proklamací?" táže se odborník. Ruský vládce podle něj sleduje dva cíle. Tím prvním je šíření myšlenky, že liberalismus není již pro Rusy atraktivní.

V tom se Putin zcela nemýlí, přiznává Maçães. Sám nevidí příliš náznaků, že by Rusové planuli pro současné liberální hodnoty, jelikož většina ruské veřejnosti vyjadřuje rezervované postoje k feminismu či multikulturalismu, zůstává podezřívavá vůči otevřenosti, oceňuje asertivní zahraniční politiku Putinova režimu i bezpečnost ruských měst - například Moskva se nyní jeví bezpečnější než Brusel, i když je zde velmi patrná chudoba.

Ruští intelektuálové zpravidla zahrnou návštěvníky ze Západu řečmi o tom, že v zemi je nadále možné hovořit a žertovat o čemkoliv, zatímco v Evropě a Americe vznikají nová kulturní tabu, poukazuje politolog. Tomu dává zapravdu jen do jisté míry, která ovšem Putinovi stačí a dodává mu naději, že najde společnou řeč s intelektuální elitou.

V Rusku není běžné žertovat o Putinovi, investigativní novináři zabývající se spojením světa politiky a byznysu mohou být tvrdě potrestáni, ale vtipy o sexuálních menšinách či veřejné zesměšňování feminismu jsou obecně přijímány pozitivně, konstatuje odborník. Dodává, že pro ty, které tyto věci oslovují, může být Rusko atraktivním místem.

"Dlouho jsem spekuloval, že za dvacet let možná budou mladí lidé z celého světa pohlížet na Evropu, Rusko a Čínu jako na tři rozdílené životní filozofie," pokračuje Maçães. Vysvětluje, že Čína může představovat kult technologií a změny, Evropa bezprostřední užívání si kavárenského života, zatímco Rusko minulost nabízející neomezené možnosti života v souladu s tím, co Putin označuje za tradiční hodnoty, tj. absence feminismu, tradiční genderové role a houževnatost a výdrž ve starém střihu.

Rusy liberální hodnoty přitahují, ale jde o hodnoty starého liberalismu jako svoboda tisku, oddělení politiky a byznysu, nadřazenost jedince před státní mašinerií a kariérní vzestup talentů, uvádí expert. Dodává, že svým spojováním liberalismu s feminismem, gayi a transsexuály Putin v praxi Rusům podsouvá, v co se liberalismus vyvinul, a ptá se jich, zda o něj nadále stojí.

Naděje pro Rusko     

Druhý důvod, proč se Putin zajímá o tento post-liberalismus, spočívá podle politologa ve snaze Kremlu nalézt východisko ze svých současných nesnází. "Mějme na paměti, že veškeré předchozí plány na modernizaci ruské ekonomiky selhaly," deklaruje odborník. Připomíná, že Rusko rok od roku stále obtížněji drží krok se Západem a Čínou na poli pokročilých technologií, jeho ekonomika závisí na fosilních palivech a její růst se odvíjí o oscilace cen ropy.

Problém spočívá v tom, že žádná schůdná cesta z těchto problémů momentálně neexistuje, deklaruje Maçães. Připomíná, že Evropa je vůči současnému Rusku z dobrého důvodu nadále velmi podezíravá a Čína není partner, kterého si chcete příliš pustit k tělu.

Putin proto vsadil veškeré naděje na změnu evropského postoje a pokud by se dominantní silou v Evropě stali konzervativci a zpátečníci, Rusko by si s EU mohlo podat ruce, aniž by Moskva musela činit jakékoliv pokání, myslí si politolog. Podotýká, že v těchto intencích je vždy v Rusku zdlouhavě dotazován, zda je evropský populismus skutečně na vzestupu.

Podle Putina má jít o rok 1989 naruby, kdy Evropa, nikoliv Rusko, prodělá traumatickou konverzi k cizím myšlenkám, a není těžké si představit, jak by takový vývoj potěšil někoho, kdo se nikdy nesmířil s rozpadem Sovětského svazu, tvrdí Maçães. Dodává, že chvíle, kdy Evropa přijme tradiční hodnoty, by byla pro Rusko vysvobozením z izolace a ekonomického pohlcení Čínou.

"Není překvapivé, že Putin může snít o konci liberalismu v Evropě a že občas si tyto sny najdou cestu do jeho slov," píše odborník. Konstatuje, že pokud je liberální myšlenka skutečně mrtvá, pak má Rusko ještě šanci.

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin feminismus Homosexuálové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy