Putin zachráncem tradičních hodnot? Politolog má jasno

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro list Financial Times minulý týden prohlásil, že liberální myšlenka je mrtvá, protože se vzdálila zájmům lidu, připomíná politolog Bruno Maçães v komentáři pro server Moscow Times. Bývalý portugalský ministr pro evropské záležitosti, který nyní působí na Čínské lidové univerzitě v Pekingu tvrdí, že následné reakce je obtížné pochopit.

Tři životní filozofie

Ti, kteří jsou překvapení tím, že se Putin tak otevřeně přihlásil k antiliberalismu, si neuvědomují, že ruský prezident nikdy liberálem nebyl, konstatuje politolog. Dodává, že jiní jsou spíše zděšení a bojí se, že Rusko bude aktivně podporovat zahraniční antiliberální hnutí, což by ovšem nebylo nic nového.

"Jaký je pak význam tohoto prohlášení? Máme jej ignorovat a jít dál? Čeho se Putin snažil dosáhnout touto proklamací?" táže se odborník. Ruský vládce podle něj sleduje dva cíle. Tím prvním je šíření myšlenky, že liberalismus není již pro Rusy atraktivní.

V tom se Putin zcela nemýlí, přiznává Maçães. Sám nevidí příliš náznaků, že by Rusové planuli pro současné liberální hodnoty, jelikož většina ruské veřejnosti vyjadřuje rezervované postoje k feminismu či multikulturalismu, zůstává podezřívavá vůči otevřenosti, oceňuje asertivní zahraniční politiku Putinova režimu i bezpečnost ruských měst - například Moskva se nyní jeví bezpečnější než Brusel, i když je zde velmi patrná chudoba.

Ruští intelektuálové zpravidla zahrnou návštěvníky ze Západu řečmi o tom, že v zemi je nadále možné hovořit a žertovat o čemkoliv, zatímco v Evropě a Americe vznikají nová kulturní tabu, poukazuje politolog. Tomu dává zapravdu jen do jisté míry, která ovšem Putinovi stačí a dodává mu naději, že najde společnou řeč s intelektuální elitou.

V Rusku není běžné žertovat o Putinovi, investigativní novináři zabývající se spojením světa politiky a byznysu mohou být tvrdě potrestáni, ale vtipy o sexuálních menšinách či veřejné zesměšňování feminismu jsou obecně přijímány pozitivně, konstatuje odborník. Dodává, že pro ty, které tyto věci oslovují, může být Rusko atraktivním místem.

"Dlouho jsem spekuloval, že za dvacet let možná budou mladí lidé z celého světa pohlížet na Evropu, Rusko a Čínu jako na tři rozdílené životní filozofie," pokračuje Maçães. Vysvětluje, že Čína může představovat kult technologií a změny, Evropa bezprostřední užívání si kavárenského života, zatímco Rusko minulost nabízející neomezené možnosti života v souladu s tím, co Putin označuje za tradiční hodnoty, tj. absence feminismu, tradiční genderové role a houževnatost a výdrž ve starém střihu.

Rusy liberální hodnoty přitahují, ale jde o hodnoty starého liberalismu jako svoboda tisku, oddělení politiky a byznysu, nadřazenost jedince před státní mašinerií a kariérní vzestup talentů, uvádí expert. Dodává, že svým spojováním liberalismu s feminismem, gayi a transsexuály Putin v praxi Rusům podsouvá, v co se liberalismus vyvinul, a ptá se jich, zda o něj nadále stojí.

Naděje pro Rusko     

Druhý důvod, proč se Putin zajímá o tento post-liberalismus, spočívá podle politologa ve snaze Kremlu nalézt východisko ze svých současných nesnází. "Mějme na paměti, že veškeré předchozí plány na modernizaci ruské ekonomiky selhaly," deklaruje odborník. Připomíná, že Rusko rok od roku stále obtížněji drží krok se Západem a Čínou na poli pokročilých technologií, jeho ekonomika závisí na fosilních palivech a její růst se odvíjí o oscilace cen ropy.

Problém spočívá v tom, že žádná schůdná cesta z těchto problémů momentálně neexistuje, deklaruje Maçães. Připomíná, že Evropa je vůči současnému Rusku z dobrého důvodu nadále velmi podezíravá a Čína není partner, kterého si chcete příliš pustit k tělu.

Putin proto vsadil veškeré naděje na změnu evropského postoje a pokud by se dominantní silou v Evropě stali konzervativci a zpátečníci, Rusko by si s EU mohlo podat ruce, aniž by Moskva musela činit jakékoliv pokání, myslí si politolog. Podotýká, že v těchto intencích je vždy v Rusku zdlouhavě dotazován, zda je evropský populismus skutečně na vzestupu.

Podle Putina má jít o rok 1989 naruby, kdy Evropa, nikoliv Rusko, prodělá traumatickou konverzi k cizím myšlenkám, a není těžké si představit, jak by takový vývoj potěšil někoho, kdo se nikdy nesmířil s rozpadem Sovětského svazu, tvrdí Maçães. Dodává, že chvíle, kdy Evropa přijme tradiční hodnoty, by byla pro Rusko vysvobozením z izolace a ekonomického pohlcení Čínou.

"Není překvapivé, že Putin může snít o konci liberalismu v Evropě a že občas si tyto sny najdou cestu do jeho slov," píše odborník. Konstatuje, že pokud je liberální myšlenka skutečně mrtvá, pak má Rusko ještě šanci.

Související

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 
Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin feminismus Homosexuálové

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 49 minutami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 1 hodinou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 19 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas Bratislavy se členstvím Ukrajiny v NATO. Fico zdůraznil, že je nadále proti. K názorovému střetu mezi oběma politiky došlo kvůli tranzitu plynu přes Ukrajinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy