Dvě pětiny Slováků věří konspiracím o koronaviru. Prim hrají čtyři dezinformace

Přibližně dvě pětiny obyvatel Slovenska věří ve čtyři nejpopulárnější konspirace o koronaviru, včetně té, že počty úmrtí po nákaze koronavirem jsou uměle nadhodnocovány. Vyplývá to z výsledků říjnového průzkumu veřejného mínění společnosti MNFORCE, agentury Seesame a Slovenské akademie věd (SAV). Ty v rámci projektu od loňska mapují nálady obyvatelstva v souvislosti s koronavirovou krizí.

Ilustrační fotografie

S názorem, že hlášení o počtech mrtvých jsou uměle nadhodnocována, vyslovilo souhlas 43,3 procenta z 1000 respondentů. Zhruba stejný podíl dotazovaných věří tomu, že koronavirus byl vyroben v laboratoři a záměrně rozšířen mezi lidi. Dvě pětiny obyvatel Slovenska souhlasí s tím, že současná epidemie nemoci covid-19 je jen součástí celosvětové politiky ohledně povinného očkování. Bezmála stejný podíl dotazovaných (39,7 procenta) v průzkumu podpořilo názor, že epidemii vyvolal někdo jen proto, aby mohl jednodušeji ovládat lidi.

"Právě velká promořenost slovenské populace konspiračními teoriemi může být jedním z velmi důležitých vysvětlení nízké míry očkování," uvedl vědecký tajemník Sociologického ústavu SAV Robert Klobucký.

Slovensko má proti covidu-19 plně naočkováno zhruba 42 procent obyvatel, podle tohoto ukazatele se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaných lidí.

Podle průzkumu mezi respondenty, kteří souhlasili alespoň s jednou z nabízených konspiračních teorií, je proti covidu-19 očkováno jen 26,7 procenta lidí. Z výsledků také vyplývá, že konspiracím věří hlavně voliči opozičních stran Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica a Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, stejně jako neparlamentní strany Republika; tyto politické formace vystupují proti očkování.

Respondenti, kteří podle autorů průzkumu souhlasí se zmíněnými konspiracemi, přiznali, že méně dodržují epidemická opatření a méně omezují kontakty s osobami mimo svou domácnost.

Sondáž se uskutečnila od 5. do 10. října. To je v období zhoršování epidemické situace na Slovensku a po nástupu třetí vlny koronavirové nákazy.

Očkovací certifikáty mají od ledna platit jen devět měsíců

02.12.2021 22:05 Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro…

Jedna dávka nestačí. Na lidi s vakcínou Janssen bude čekat přeočkování

02.12.2021 14:19 Ministerstvo zdravotnictví vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je podle vědců dvakrát vyšší riziko…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Pozitivněji než dříve vnímá vakcinaci čtvrtina lidí, ukázal průzkum

02.12.2021 16:40 Postoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent občanů Česka nezměnil. Pozitivněji…

Přesouvají se organizované facebookové kampaně směrem na východ?

02.11.2021 19:50 Facebook vydává pravidelné zprávy o tom, jaké se jim podařilo identifikovat sítě koordinovaného…

Související:

Právě se děje

reklama