Martin Červíček: Koncepce o rozvoji policie není jen o specializovaných útvarech policie.

Praha - "Rozpoutaná politická šarvátka o slučování ÚOOZ a ÚOKFK, následně o vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu na mě působí jako znovu opakující se otevření Pandořiny skříňky se stejným scénářem a předpokládám i se stejným výsledkem. Dlouhá léta se totiž diskutuje o podobě specializovaných útvarů služby kriminální policie. Kdykoliv se však toto téma objeví na scéně, strhne se neuvěřitelná polemika podle zásady „cui bono“," píše v komentáři pro server EuroZprávy.cz policejní exprezident Martin Červíček.

Zažil jsem podobné diskuze v policii v pozici odpovědného náměstka policejního prezidenta a i v roli samotného policejního prezidenta. Vím moc dobře, že reorganizační změny uvnitř policie směrem k uniformované policii, krajským ředitelstvím apod. uděláte bez velkých problémů a prakticky stranou zájmu odborné veřejnosti. Správně otevřít Pandořinu skříňku s názvem specializované útvary služby kriminální policie a vyšetřování chce ovšem nejenom odvahu a vizi, ale hlavně odhodlání absolvovat náročnou diskuzi napříč politickým spektrem, odbornou veřejností a uvnitř samotné policie.

Je velmi důležité vnímat argumenty pro a proti, věcné závěry analýz a vyhodnocení a hlavně přesvědčit všechny dotčené policisty, že hledáte správný životaschopný systém, který nenaruší to dobré, co ještě v policii existuje, ty vynikající odborníky dělající svou práci, jak nejlépe dovedou, bez ohledu na jakékoliv hrátky kolem. Je ale úplně zbytečné a hloupé začínat diskuzi o funkčnosti a správném nastavení otázkami o personálním obsazení.

Vyvolání polemiky mezi jeho zastánci a odpůrci a s tím spojené mediální hrátky ale nakonec vždy dostatečně zastraší odpovědné osoby a nikdo se už neodváží k zásadní reorganizaci nebo k potřebným dílčím změnám. Přitom je určitě správné čas od času v odborné debatě o podobě a funkčnosti policie minimálně pokračovat a shodnout se na správném modelu fungování specializovaných útvarů.

Mimochodem, není to jenom o obou zmíněných útvarech, nějak se zapomnělo na Národní protidrogovou centrálu, která k těmto výkonným specializovaným útvarům také patří. Ostatní útvary služby kriminální policie a vyšetřování spadající pod působnost policejního prezidia jsou pouze servisní, žádné trestné činy nevyšetřují, ale jsou z hlediska podpory činnosti nesmírně důležité. Jejich slučování pod jednu střechu by asi bylo nepraktické, ale odborná diskuze o správném modelu fungování těchto složek by měla být nedílnou součástí úvah o tom, co policie potřebuje a veřejnost očekává.

Už jen kvůli tomu, že se mění bezpečnostní situace, že dříve stanovené kompetence a odpovědnost za rozpracování jednotlivých policejních problematik ne vždy odpovídají současným hrozbám, ale hlavně kvůli tomu, že je důležité průběžně vyhodnotit efektivitu systému činností všech útvarů policie, přičemž je odpovědností vedení policie na to případně reagovat.

Věcná příslušnost, odborné kompetence, definování oblastí problému a rizik v boji proti organizovanému zločinu a závažné trestné činnosti, spolupráce s ostatními útvary policie, systém podřízenosti a samotná organizační struktura zmíněných útvarů v policii, potřebný počet policistů, způsob spolupráce se státními zastupitelstvím, dosavadní výsledky a efektivita všech specializovaných útvarů, tak to je jenom příklad zásadních věcí, které se musí správně zhodnotit a nastavit.

Možná to nakonec nemusí skončit vytvořením například Národního centra boje proti organizovanému zločinu, ale třeba jinými potřebnými změnami, které povedou ke zlepšení efektivity, k odstranění problému ve fungování těchto specializovaných útvarů a k zlepšení spolupráce nejenom se státním zastupitelstvím ale i uvnitř policie.

Související

Roman Kraus (ODS)

Náhle zemřel senátor Roman Kraus

Ve středu 30. října 2024 ve věku 69 let náhle zemřel Roman Kraus, dlouholetý člen Občanské demokratické strany, bývalý senátor, lékař a někdejší ředitel brněnských fakultních nemocnic. Příčinou úmrtí byla plicní embolie, jak informovala strana.

Více souvisejících

ODS Policie ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

před 5 hodinami

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí

V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy