Armáda ČR stále používá starou ruskou techniku. Ostudné, prohlásil Babiš

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je ostuda, že česká armáda ve velké míře stalé využívá zastaralou ruskou techniku. Nákup nového vybavení pro vojáky je jedním z důvodů, proč stát nesmí omezit financování armády, prohlásil dnes Babiš při návštěvě 42. mechanizovaného praporu v Táboře.

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

"Postupně musíme tu techniku doplňovat. Jeden z úkolů armády je pořídit asi 1200 vozidel, které budou mít už jinou kvalitu," řekl Babiš. Dodal, že táborský prapor je sice jedním z nejlépe vybavených v republice, přesto například stále používá přibližně 50 let starý terénní automobil.

Rozpočet na letošní rok na obranu měl být přibližně 75,5 miliardy korun. Kvůli následkům koronaviru klesne na 72,6 miliardy. Pokud se potvrdí hospodářské prognózy, české výdaje na obranu by mohly v roce 2021 činit 1,46 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a překročit tak závazek vůči Severoatlantické alianci, který je 1,4 procenta. Rozpočet na obranu na příští rok by měl být 85 miliard korun.

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) není stejné vybavení, jako má táborský prapor, standard i u jiných útvarů. "Je to spíše ojedinělost a musíme v té modernizaci pokračovat. Protože, jak nikdo neplánoval pandemii, tak ozbrojené konflikty se také neplánují a vzniknou. Byli bychom velmi naivní, kdybychom si mysleli, že armádu potřebovat nebudeme," řekl ministr. Dodal, že táborští vojáci dostanou nové střené zbraně BREN, balistické přilby a vesty.

Premiér s ministrem obrany v Táboře uctili památku tří vojáků mechanizovaného praporu, kteří zahynuli před dvěma lety při misi v Afghánistánu. "Jsou to oběti, na které budeme vždycky vzpomínat s úctou. Byli to velcí profesionálové a výborní vojáci," řekl Metnar.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obrana představila kampaň #VimeCoMame, série videí podpoří český zbrojní…

20.10.2020 16:00 Ministerstvo obrany podpoří české obranný průmysl sérií videí, oslovit jimi chce potenciální…

KSČM vydírá vládu. Vostrá trvá na požadavku nezvyšovat rozpočet armády

20.10.2020 15:42 Aktualizováno Předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) trvá na tom, že rozpočet…

Po nedělních protestech obviněni dva z demonstrantů, jeden policista má…

20.10.2020 13:29 Po nedělních protestech proti vládním protiepidemickým opatřením obvinila policie dva z…

Do Prahy dorazil vojenský konvoj, polní nemocnice má být hotová v neděli

19.10.2020 18:29 Aktualizováno Do pražských Letňan přijel dnes dopoledne za doprovodu Vojenské policie konvoj s materiálem pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama