Armáda ČR stále používá starou ruskou techniku. Ostudné, prohlásil Babiš

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je ostuda, že česká armáda ve velké míře stalé využívá zastaralou ruskou techniku. Nákup nového vybavení pro vojáky je jedním z důvodů, proč stát nesmí omezit financování armády, prohlásil dnes Babiš při návštěvě 42. mechanizovaného praporu v Táboře.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

"Postupně musíme tu techniku doplňovat. Jeden z úkolů armády je pořídit asi 1200 vozidel, které budou mít už jinou kvalitu," řekl Babiš. Dodal, že táborský prapor je sice jedním z nejlépe vybavených v republice, přesto například stále používá přibližně 50 let starý terénní automobil.

Rozpočet na letošní rok na obranu měl být přibližně 75,5 miliardy korun. Kvůli následkům koronaviru klesne na 72,6 miliardy. Pokud se potvrdí hospodářské prognózy, české výdaje na obranu by mohly v roce 2021 činit 1,46 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a překročit tak závazek vůči Severoatlantické alianci, který je 1,4 procenta. Rozpočet na obranu na příští rok by měl být 85 miliard korun.

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) není stejné vybavení, jako má táborský prapor, standard i u jiných útvarů. "Je to spíše ojedinělost a musíme v té modernizaci pokračovat. Protože, jak nikdo neplánoval pandemii, tak ozbrojené konflikty se také neplánují a vzniknou. Byli bychom velmi naivní, kdybychom si mysleli, že armádu potřebovat nebudeme," řekl ministr. Dodal, že táborští vojáci dostanou nové střené zbraně BREN, balistické přilby a vesty.

Premiér s ministrem obrany v Táboře uctili památku tří vojáků mechanizovaného praporu, kteří zahynuli před dvěma lety při misi v Afghánistánu. "Jsou to oběti, na které budeme vždycky vzpomínat s úctou. Byli to velcí profesionálové a výborní vojáci," řekl Metnar.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smutná zpráva pro milovníky techniky. Dny NATO letos bez diváků

04.06.2020 18:29 Letošní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády České republiky se v září na letišti v…

Schillerová podepsala navýšení odměn pro policisty či hasiče

02.06.2020 15:19 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes podepsala rozpočtové opatření na navýšení odměn…

Kolik peněz bude Česko posílat do NATO? Částka se má změnit

30.05.2020 09:46 Česká republika by od roku 2021 měla přispívat do rozpočtu NATO nově o asi 43,9 milionu korun více…

Armáda ČR dostane nové přilby, uspěly ve vojskových zkouškách

29.05.2020 15:54 Přilby od firmy Argun pro českou armádu splnily vojskové zkoušky. Armáda to dnes oznámila na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy